Parmak Emmek Çocuğunuz İçin Sağlıklı Olabilir mi?

Parmak Emmek Çocuğunuz İçin Sağlıklı Olabilir mi?

Son Güncelleme: 27 Mart, 2018

Parmak emme, çocukların, ileride oluşabilecek damak aşınması gibi problemlerden kaçınmak için büyüdükçe geride bırakmaları gereken bir alışkanlıktır. Bununla birlikte, yeni bir araştırma, bu alışkanlığın beklenmedik bir faydası da olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Parmağını emen ya da tırnaklarını yiyen çocukların büyüdüklerinde alerji olma ihtimalleri daha azdır.

Bu çalışmayı ortaya koyan araştırmacılar, parmak emme ve tırnak yemenin çocukları daha fazla mikroba maruz bırakacağını savunmaktadır. Bu da onların bağışıklık sistemini geliştirir ve onları alerjilere karşı daha güçlü hale getirir.

Bu çalışma, Otago Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılmış ve Pediatrcis dergisinde yayınlanmıştır.

Sonuçlar Hijyen Hipotezini Destekliyor

Araştırma, 1000’den fazla kişinin takip edildiği, uzun vadeli ve çok disiplinli bir çalışmanın verilerini kullanmıştır. Araştırmacılar, 13 yaşındaki katılımcılara deri testi uygulamış ve 32 yaşına geldiklerinde bu testi onlara tekrar uygulamıştır.

Eğer kişinin cildi, en az bir alerjik maddeye karşı hassassa testin sonucu pozitif çıkar. Bu sonuç, o alerjene sahip olan insanların gelecekte alerji olması riskinin daha fazla olduğunu gösterir. Bu, kedi, köpek, çimen, ev tozu kurtlarına karşı alerjiler ve mantar gibi şeyleri de içerir.

oyuncaklarıyla yerde yatan çocuk

13 yaşındaki parmak emen ya da tırnaklarını yiyen çocuklara uygulanan çalışmanın sonuçları bunların yalnızca %38’inin en az bir alerjene sahip olduğunu gösterdi. Bu alışkanlıklardan ikisine de sahip olmayan katılımcıların %49’unun sonucunun pozitif olduğu ortaya çıktı.

Bebekler kadar sık parmağını emen ya da tırnak yiyen çocuklar için sonuçlar daha da ilginç. Bunlardan sadece %31’inin alerjik deri testinin sonucu pozitif çıktı.

Bu ilişki, özellikle araştırmacılar cinsiyet, ailenin alerji geçmişi, evcil hayvan besleme durumu, sigara içme alışkanlığı ve emzirme gibi alerjiyi etkileyebilecek diğer faktörleri hesaba kattığında 32 yaşındaki katılımcılarda daha da güçlü hale geldi.

Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğuna, hijyen açısından bakılarak bu tip alışkanlıkların endişe edilmesi gereken şeyler olmadığı görülüyor.

Araştırmacılara göre, sonuçlar, daha fazla mikroba maruz kalan çocukların alerji olma ihtimalinin daha az olacağı yönündeki hijyen hipotezini destekliyor.

tırnak yiyen çocuk

Geride bırakılması gereken çocukluk alışkanlıkları

Her ne kadar alerji olma ihtimalini önlüyor olsa da, parmağını emen ya da tırnaklarını yiyen çocukların bu alışkanlıkları bırakması gereklidir. Çünkü bu alışkanlıkların ileride daha büyük sonuçları olabilir.

Bebeklerin parmak emmesi normal olsa da, eğer bu alışkanlık üç yaşına kadar devam ederse tat alma duyusunda sorun yaratabilir. Bu, çocuk konuşmaya başladığında ortaya çıkabilecek ses problemleri gibi şeylere sebep olabilir. Ayrıca yeme bozukluklarının yanı sıra yüz anormallikleri de görülebilir.

Bunlara ek olarak, emilen parmakta da sorunlar olabilir, bu sorunlardan bazıları nasır, egzama ve çeşitli deformasyonlardır. Başparmak emme ayrıca zehirlenme ya da enfeksiyon riskini de artırır.

Üç yaşından sonra çocuklar daha özgürce hareket ederler. Bu, daha önce erişemedikleri yerlere artık ulaşabilecekleri anlamına gelir. Sonuç olarak, toplum tarafından reddedilmelerine sebep olabilecek duygusal problemler doğabilir.

Ayrıca çocukları,  tırnak yeme alışkanlığından da uzak tutmaya çalışın. Çocukların gelişimi sırasında enfeksiyon riskini artırmasının yanı sıra başka enfeksiyonlar, siğil ve diş hastalıkları riski de vardır.

Tırnak yeme alışkanlığı olan çocukların günlük işlerini yapmakta da sorun yaşaması mümkündür. Ve yine bu da, çocukların ileride duygusal sorunlar yaşamasına sebep olabilecek, dikkat edilmesi gereken bir alışkanlıktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.