Çocuğunuzun Saç ve Göz Rengini Ne Belirler?

Çocukların saç ve göz rengi genetik miraslarına bağlıdır. Tabi ki olasılık da bunda rol oynamaktadır. Bu ilginç konu hakkında daha fazla şey öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okumaya devam edin.
Çocuğunuzun Saç ve Göz Rengini Ne Belirler?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2018

Bu yazıda, çocuklarımızın saç ve göz rengini belirleyen faktörlere birlikte göz atacağız.

Hepimiz ailemizden bize aktarılan genlerle birlikte dünyaya geliriz. Bu genler de, saç ve göz rengimizi, burnumuzun ve kulaklarımızın şeklini ve daha bir çok özelliğimizi etkiler.

Yeni doğan bir çocuğun her özelliği, bir zamanlar onlara da anne ve babalarından, yani çocuğun büyükanne ve büyükbabasından geçtiği gibi onlara da anne ve babalarının genleri aracılığıyla aktarılır.

Bu genler, hayatı boyunca çocukla birlikte kalır ve bir gün onun da kızına ya da oğluna aktarılır.

Bu genlerin milyarlarca kombinasyonu vardır ve bazıları diğerlerine göre daha baskındır. Bu da her çocuğun diğer kardeşlerinden farklı olmasına sebep olur.

Bu gen kombinasyonlarının bazıları, saç ve göz rengimizin belirlenmesinden sorumludur.

Bir bebeğin genetik yapısı, rahme düştüğü andan itibaren belli olur. Bebeğin babası, sperm sayesinde genetik mirasın yarısını sağlamış olur.

Aynı zamanda, anne de bebeğin oluşumunu sağlayan bu birkaç hücrenin yaşayacağı yerin yanı sıra, sahip olacağı genlerin yarısını da çocuğa aktarır.

Hangi özelliklerin anne tarafından hangilerinin baba tarafından geleceği ise şansa bağlıdır.

Aşağıda, birlikte çocuğunuzun saç ve göz rengini belirleyen birkaç faktöre göz atacağız.

Çocuğunuzun saç ve göz rengi neye bağlıdır?

Göz rengi

Bir çocuğun göz rengi mavi, yeşil ya da siyah olabilir. İnsan gözünün rengi çok geniş ve güzel bir renk paletinden gelir.

Bununla beraber, bir çocuğun göz renginin tamamen genetiğe dayandığı bilinmektedir.

Çocuğun ebeveynlerinin, büyükanne ve büyükbabasının ve onların anne ve babalarının göz rengine bakarak bebeğin göz renginin ne olacağını tahmin etmek mümkündür.

Bununla beraber, genler bazen bize sürprizler de yapabilir.

mavi gözlü bebek

Daha basit bir deyişle, her insan iki tür gene sahiptir: dominant ve çekinik. Bunların ikisi de bir insanın saç ve göz rengini belirlemede rol oynar.

Dominant genler daha güçlüdür. Yeni doğan bir bebeğin göz rengini bu genlerin belirlemesi daha olasıdır.

Çekinik genler daha zayıftır, ama eğer iki tarafta bu genlere sahipse, çekinik gen çifti ortaya çıkar.

Örneğin, mavi gözlü bir baba ve kahverengi gözlü bir annenin olduğu bir örneğe bakalım.

Bu durumda, çocuğun mavi gözlü olma olasılığı daha azdır. Çünkü kahverengi fenotip dominanttır, ama mavi fenotip çekiniktir.

Bununla birlikte, çekinik genler dış görünüşümüzü etkilemese de DNA’mızda bulunurlar. Bu da, mavi gözlü olma özeliğinin bir jenerasyon atlayabileceği anlamına gelir.

“Yeni doğan bir çocuğun her özelliği, bir zamanlar onlara da anne ve babalarından, yani çocuğun büyükanne ve büyükbabasından geçtiği gibi onlara da anne ve babalarının genleriyle aktarılır.”

Saç rengi

Tıpkı göz rengi gibi, çocuğunuzun saç rengi de siz ve eşinizden aktarılan genlere bağlıdır.

Öte yandan, bir çocuğunun saç renginin ne renk olacağını tahmin etmek daha zordur.

Bir insanın saç rengi, sahip olduğu saç foliküllerinin pigmentasyonuna bağlıdır.

Bu küçük bezecikler, saçın köklerini korur. Foliküller, sahip oldukları melanine bağlı olarak kahverengi, sarı, kızıl, siyah ya da başka renkler üretebilir.

Son araştırmalara göre, saç rengini belirlemede bazı belli genler rol oynamaktadır. Örneğin, kahverengi saç için olan gen çifti dominantken, sarı renk için olan gen çifti çekiniktir.

Genel olarak, daha koyu renkler dominant renklerden gelirken, açık saç renkleri çekinik olanlardan gelir.

kızıl saçlı kız

Örneğin, eğer çocuğun babasının saçı kahverengiyse ve hiç açık renk saçlı bir akrabası yoksa ve çocuğun annesi sarışınsa, çocuk yüksek olasılık koyu renk saçlı olacaktır.

Çünkü, bu durumda, çocuğun babasının saç rengi dominant ve annesinin saç rengi çekiniktir.

İki DNA setinin kombinasyonları sonsuz sayıdadır.

Öte yandan, günümüzdeki bilimsel gelişmeler sayesinde, bebeğinize aktarılacak dominant ve çekinik genler aracılığıyla, onun bazı özelliklerini tahmin etmek mümkündür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.