Dış Hemoroid (Basur) Nasıl Tedavi Edilir

Binlerce insan hemoroid hastasıdır. Bunlar kronik kabızlık, hamilelik veya çok ağır bir nesneyi kaldırmaktan kaynaklanabilir. Dış hemoroidi nasıl tedavi ediyorsunuz? Sizin için en iyi yöntemi bulmak için okumaya devam edin.
Dış Hemoroid (Basur) Nasıl Tedavi Edilir

Son Güncelleme: 27 Mart, 2021

Dış hemoroid çok yaygındır ve dünya çapında binlerce insanı etkilemektedir. Hemoroid, anüs veya rektum etrafındaki damarlar iltihaplandığında ortaya çıkar. Can sıkıcı olmanın yanı sıra acı verici de olabilirler. Bu rahatsız edici durumla başa çıkmak için nedenlerinin ve dış hemoroidlerin nasıl tedavi edileceğinin farkında olmak önemlidir.

Bu durum cinsiyet veya yaş ayırt etmez; ona sahip olan kimse çok acı çekebilir. Ürettiği ağrı anüse, bele ve kalçaya ulaşır. Elbette bu, mevcut hemoroid tipine bağlıdır. Hemoroid, makat içinde, rektumda veya dışta olabilir.

Hemoroid sorunu yaşayan hamile kadın

Dış hemoroide ne sebep olur?

Genellikle hemoroid, anüs veya rektumdaki basınç nedeniyle oluşur. Pek çok kadın, hamilelik sırasında bebeğin ağırlığı ve rahim üzerindeki baskısı veya hamilelik sırasında ağır nesneleri kaldırması veya taşıması nedeniyle bunlardan muzdariptir.

Kronik kabızlık çekiyorsanız ve tuvaletinizi yaparken çok fazla ıkınıyorsanız, bu da neden olabilir.

Diğer olası hemoroid nedenleri arasında, özellikle sıcak bir ortamda uzun süre oturursanız da olabilir. Anüsteki enfeksiyonlar da ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dış hemoroid nasıl tedavi edilir?

Bu sinir bozucu damarların ortaya çıkmasını önlemek için birçok doğal çare ve tavsiye var. Bu seçeneklerin yan etkileri veya kontrendikasyonları olabilir. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir tedaviden önce bir uzmana danışın.

İşte dış hemoroid tedavisinde yardımcı olacak bazı seçenekler:

Bol su içmek ve yeterince lif tüketmek

Yeterli lif tüketmek, boşaltımda size yardımcı olabilir. Mükemmel bir seçim, çözünebilir liflerdir, tedavi sırasında yemeklerinize ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

Daha fazla lif tüketmeye başladığınızda her gün en az iki litre su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Sitz banyoları

Sitz banyoları, antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu için sizi rahatlatacaktır. Aynı şekilde, papatya veya lavanta gibi bazı şifalı bitkiler daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Oturma banyoları seans başına 15 ila 20 dakika sürebilir ve bunu istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz.

Merhem kullanmak

Dış hemoroidleri merhemlerle tedavi etmek, onları azaltmanıza ve ağrınızı gidermenize yardımcı olabilir. Kullanabileceğiniz birçok marka var, ancak önce bir uzmanla konuşun, böylece durumunuz için en iyisini seçebilirsiniz.

Genellikle bu tür ilaçlar, neomisin ve basitrasin gibi antibiyotiklerdir. Bunlar cilt yaralarının ve mukozanın tedavisinde harikadır.

Diğer merhemler, harici hemoroidleri tedavi etmek için kullanılabilen ve ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilen anestetikler ve büzücü maddelerdir. Kan damarlarını daraltabilir ve kanamayı durdurabilirler.

Öte yandan kortikosteroidler pek çok şey yapabilir. Analjezik özelliklere sahip olmanın yanı sıra, iltihabı, ateş ve kaşıntıyı kontrol edebilirler. Doktorunuza bunlardan hangisinin size yardımcı olabileceğini sorun.

Tuvalet kağıdı kullanan kadın

Dış hemoroid için diğer bakım türleri

Dış hemoroidiniz varsa kullanabileceğiniz başka temel bakım yöntemleri vardır.

  • Her tuvalet sonrasında anal veya rektal bölgeyi bol ılık su ve sabunla yıkayın. Hiç tuvalet kağıdı kullanmayın. Bu şekilde lezyonlardan ve olası enfeksiyonlardan kaçınmış olursunuz.
  • Baharatlı yiyecekler yememeye çalışın. Bu, bağırsaklarınızı tahriş edebilir ve hemoroidinizin iltihaplanmasına neden olabilir.

“Dış hemoroidleri tedavi etmek için merhem kullanmak, onları azaltmanıza ve ağrınızı gidermenize yardımcı olur.”

  • Ağır şeyleri kaldırıp taşıyarak güçlü bir fiziksel çaba sarf etmeyin.
  • Özel bir ped kullanın. Bu, ortada bir delik bulunan dairesel bir şekle sahiptir ve oturduğunuzda size daha fazla konfor sağlar.

Öte yandan, tuvaletinizi yaparken iyi bir duruşa sahip olmak, bu rahatsız edici durumu iyileştirmenize ve önlemenize de yardımcı olabilir. Anal veya rektal bölgedeki basıncın düşürülmesine yardımcı olmak için, tuvaletinizin önüne küçük bir tabure koyun ve ayaklarınızı bunun üzerine koyun, böylece dizleriniz uyluklarınızın yukarısında kalsın.

Kısacası, önceden önlemini almak iyidir. Bununla birlikte, kaçınılmaz olarak dış hemoroidlerle uğraşmak zorunda kalırsanız, bu zorluğun en kısa sürede üstesinden gelmek için seçebileceğiniz birçok seçenek ve güvenli alışkanlık vardır.

Dış hemoroidler çok rahatsız edici olabilir ve onlardan kurtulmaya çalışmak çaresiz hissetmenize neden olsa da endişelenmemeye ve sakinleşmeye çalışın.

Sakin olun, doktorunuza görünün, onunla burada okuduğunuz doğal seçenekler hakkında konuşun ve doğru yolu izleyin. Bu sayede, muhtemelen yakında iyileşeceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Bağırsak Kurdu: Ne Yapmalı?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Bağırsak Kurdu: Ne Yapmalı?

Burada çocuğunuzda oluşan bağırsak kurtlarını nasıl tespit edebileceğinizi, nasıl önleyebileceğinizi ve çocuğunuzu nasıl tedavi edeceğinizi anlatac...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.