Bebekleri Plaja Ne Zaman Götürmek Gerekir?

11 Mayıs 2020
Eğer bebeğinizi deniz kenarına götürmeyi düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli konuları sizler için bir araya getirdik!

Bebekleri plaja götürme konusu, uzmanlar arasında derin tartışmalara yol açan bir konudur. Bu bağlamda, çocukların ilk olarak hangi yaşta plaja götürülebileceğine ilişkin doktorların kendi aralarında bir uzlaşmaya vardıklarını söyleyemeyiz. Kimileri bunu bebek 6 aylık olmadan yapmak gerektiğini savunurken, diğer bir kısım ise bebeğin bir yaşını geçmesi gerektiğini savunmaktadır.

Elbette bu konuda karar verici bir pozisyonda olmadığımız için sizlere çeşitli bilgiler vererek çocuğunuzu ne zaman plaja götüreceğinize sizin karar vermeniz için yardımcı olmaya çalışacağız. Sonuç olarak bu konu anne ve babalara kalmış bir karardır. Aslında bu ve bunun gibi ayrıntılar çocuk yetiştirmenin doğal birer parçasıdır.

Bebeklerin Cildi

Hepimizin bildiği gibi bebeklerin yumuşak ve son derece hassas ciltleri vardır. Bezin hafif bir sürtünmesi bile bu cildin tahriş olmasına yol açar. Sıcaklık arttığında vücudunun çeşitli yerlerinde ve özellikle de göğüs bölgesinde kızarıklıklar, isilik ve kaşıntı meydana gelir. Bu detay bebeği plaja götürmeden önce mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre daha fazla hastalanma ve enfeksiyon riski taşır. Bu nedenle de nemli kalması için daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Bebeklerin cilt bakımı için hafif koku içeren ve cilde zarar verebilecek diğer kimyasalları barındırmayan özel bebek ürünleri kullanmak gerekir. Banyo yaptırırken bebeğin tenini kendi ellerimizle ovalamamız tavsiye edilmektedir. Bu sayede cilde zarar vermeden mümkün olduğunca yumuşak bir biçimde banyo yapmasını sağlamış oluruz.

Bebekler için mevsim şartlarına göre rahat kıyafetler seçilmelidir. Tüm kıyafetleri, battaniyeleri, örtüleri, havluları ve bezleri sadece normal sabun ile yıkanmalıdır. Eğer bebeği plaja götürmeye karar verirseniz cildine çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çocuğu güneş ışınlarından koruyacak yumuşak dokulu giysiler seçmeli ve hassas tenine uygun bir güneş koruyucusu kullanmalısınız.

Bebeği Plaja Ne Zaman Götürmek Gerekir?

Bir yetişkin bile plaja gittiğinde, şapka takmasına, güneş gözlüğü kullanmasına ve güneş koruyucu ürünler kullanmasına rağmen rüzgar, tuz, dalgalar, ultraviyole ışınlar gibi etkilerden dolayı ciddi anlamda etkilenir. Peki aynı şartlar bebekleri ne ölçüde etkiler? Onların ciltleri çok daha hassas olduğu için hava şartlarından daha ciddi bir biçimde etkileneceklerini anlamak pek de zor değildir.

Plaj ve bebek

Yıllar süren çalışmalar ve gözlemler, plajda güneşlenmenin ya da güneş ışınlarının bir biçimde temas etmesinin ciltte yanıklara ve lekelere yol açtığını göstermiştir. Daha önce de vurguladığımız gibi çocukların cildi son derece hassastır. Bu nedenle de güneş ışınlarından çok dikkatli bir biçimde korunmaları gerekir. Vücudun bu çok önemli ve koruyucu parçası henüz gelişim aşamasındadır ve bu nedenle de hava şartları da dahil olmak üzere dış etkenlere karşı önlem alınması önemlidir.

benanneyim olarak sizlere bu konunun detaylarını vermenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bir noktadan sonra bebeğinizi plaja götürüp götürmemek anne ve babalar olarak sizin vereceğiniz bir karardır. Annesi olarak bebeğin sorumluluğunu en yakında hisseden kişi sizsiniz. Bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunuzda elbette en doğru kararı siz vereceksiniz.

Çocuğunuzu plaja götürmeden önce bu seçeneğin artıları ve eksiklerini bir araya getirerek bir değerlendirme yapmanın faydalı olacağınız düşünüyoruz. Sonuçta bu aktivitenin neler getireceği ya da neler götürebileceğini göz önünde bulundurarak bir karar vermeniz daha kolay olacaktır.

Bebekleri Plaja Götürme ve Faydaları

Eğer bebeğiniz 6 aylık ve daha büyükse (Bundan daha küçük bebeklerin plaja götürülmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü doğrudan güneş ışığına maruz kalmaları sakıncalıdır.) ve onu plaja götürmek istiyorsanız, bunun çok ilgi çekici faydaları bulunduğunun altını çizmemiz gerekir. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bebeğin dünyayı keşfetmesi
 • Ailecek eğlenceli vakit geçirmek
 • Doğa ile bebeğin doğrudan temas etmesi
 • Bebeğin yeni tecrübeler yaşaması
 • Denizi tanıması

Bebekleri Plaja Götürme ve Sakıncaları

Plajın sakıncalı yönleri aslında son derece bilinen şeylerdir. Ancak yine de dikkate almanız için bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Güneş yanığı tehlikesi
 • Eğer plaj çok kalabalıksa bebeğin bu durumdan rahatsız olma olasılığı
 • Güneşten yayılan zararlı ışınlardan etkilenme
 • Bebeğin ağzına kum ya da taş götürmesi sonucu boğulma tehlikesi yaşaması

Bebekleri Plaja Götürme Konusunda Birkaç Tavsiye

Eğer bebeğinizle birlikte plaja gitmeye karar verdiyseniz, aklınızın bir köşesinde bulunması faydalı olacak birkaç ipucu sizin için faydalı olacaktır:

 • Bebeği deniz kenarına götürmek için kapalı ve bulutlu bir gün tercih edin.
 • Özellikle çok fazla güneşin olmadığı saatlerde (örnek olarak sabah erken saatler ya da akşamüstü) plaja gidin. Öğle saatlerinde güneşin altına çıkmamaya özel bir önem verin.
 • Bebeğin her zaman bir şemsiye ya da şezlongun altında bulunmasını sağlayın.
 • Güneşin fazla olmadığı anlarda onu suya sokun.
 • Bebeğe mutlaka bir şapka takın.
 • Bebekler için önerilen güneş koruyucu ürünlerden kullanın.
 • Sudan çıkar çıkmaz hemen gölge bir alan bulun ve bebeğin güneş altında kalmamasını sağlayın.
 • Bebeğin tüm vücudunu kaplayan pamuklu ve açık renklerde giysiler kullanın. Bebeğin denize bu giysilerle girmesini sağlayın. Bu tür giysiler hem denizde hem de şezlong altındayken bebeğinin tenini daha iyi bir biçimde koruyacaktır.
 • Bebeği sudan çıkarıp gölge bir yere götürdükten sonra hasta olmaması için üstündeki ıslak kıyafetleri değiştirin.
 • Eğer bebeğiniz emiyorsa, sadece anne sütü ya da biberonla beslenmesi yeterli olmayacaktır. Bu denli sıcak bir ortamda bebeğin yeterince su tüketmesi gerekir. Eğer su içmeye başladıysa düzenli bir biçimde su içirin.

Unutmayın…

Bebekler deniz kenarında bulunmaktan keyif alırlar. Onlar için ayaklarını denize sokmak, küvetteki suya sokmakla aynıdır. Küçük yaşlardaki bu çocukların kendilerini iyi hissetmeleri için ihtiyaçları olan bazı şeyler bulunur. Bunlar, sakin bir ortam, uyumak için rahat bir yer, serin ve rahatsızlık vermeyen bir sıcaklık… Eğer bunlardan herhangi biri yoksa son derece rahatsız olabilir ve ağlamaya başlayabilirler.

Bebekler aslında tam olarak deniz kenarının ve plajın keyfini çıkaramaz. Çünkü etraflarında ne olup bittiğini anlayacak yaşa henüz gelmiş değillerdir. Ancak bir yaşından sonra kumun ve dalgaların gerçek anlamda tadına varmaya başlarlar. Eğer bebeği henüz çok küçükken plaja götürmeye karar verdiyseniz asla onun yanından ayrılmamalı ve onu yalnız bırakmamalısınız!