Biberon Sevmeyen Çocuklar İçin Sütlü Tarifler

5 Şubat 2020
Biberon sevmeyen çocuklar için sütlü tarifler denemek ister misiniz?

Eğer çocuğunuz biberondan hoşlanmıyorsa, süt gibi çok önemli bir besin maddesini ona vermek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Benanneyim olarak sizlere, diğer içeriklere ek olarak sütlü tarifler içeren bazı alternatifleri sunmak istiyoruz. Ayrıca bu tariflerin son derece sağlıklı ve sindirimi kolay yiyecekler olduğunun altını çizmek gerekir.

Pirinç Pudingi

Çocuğunuza tatlı olarak pirinç pudingi hazırlamak için bir düdüklü tencereye iki çorba kaşığı pirinç ile üç bardak suyu koyarak 20 dakika civarında pişirmenizi tavsiye ediyoruz. Basınç tükendiğinde kapağı açın, pirinç lapasını karıştırın ve bunun içine üç bardak süt ilave edin. Daha sonra kapağı açık bir biçimde tencereyi kaynamaya bırakın.

Su buharlaştıkça karışımın içindeki süt dağılacak ve pirinçler de daha iyi bir biçimde pişecektir. Yaklaşık 15 dakika sonra tatlınız hazır olacaktır. Ancak henüz tam olarak pişmediğini düşünüyorsanız, tatlının bir süre daha kaynamaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Piştikten sonra tencereden alacağınız tatlıyı soğumaya bırakın. Daha sonra çocuğunuza bunu soğuk ya da eğer hoşlanıyorsa bir miktar ılık bir biçimde yedirin.

Biberon tutan bebek

Sütlü Püre

Bu tarifi yapmak için muz, avize çiçeği, patates ve tatlı patatese ihtiyacınız olacaktır. Her anne çocuklarının püre türündeki yiyeceklerden ne kadar hoşlandıklarını bilir. Bu nedenle onlara vereceğiniz yiyeceğin miktarını da kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız yiyeceklere ek olarak normalde kullandığınız uygun sezonluk yiyecekleri de bu tarife ekleyebilirsiniz. Tüm bu içerikleri bir miktar su ile düdüklü tencereye koyun. 15 dakika boyunca pişirdiğiniz bu karışımı daha sonra ocaktan alarak soğumaya bırakın. Daha sonra su eklemeden bunları bir blender yardımı ile karıştırın. Bu aşamadan sonra çocuğunuzun püreyi ne kadar kıvamlı sevdiğine bağlı olarak karışıma hangi miktarda süt eklemeniz gerektiğine karar verin.

Bu püreyi ufaklığa verdiğinizde emin olun ki yerken içinde süt olduğunun farkına bile varmayacaktır.

Yumurtasız Krema

Eğer çocuğunuz halen çok küçükse ve doktorunuz yumurta yiyebileceği konusunda bir tavsiyede bulunmamışsa, onun için bir bardak süt ve iki ya da üç yemek kaşığı mısır unu kullanarak krema yapabilirsiniz. Kullanacağınız malzemelerin miktarı tatlının ne kadar kıvamlı olmasını istediğinize bağlı olarak değişebilir.

Bu tarifi yapmak için önce sütü ocağa koyup ısıtın. Ayrı bir kasede mısır ununun içine biraz soğuk su ilave edin ve karıştırın. Ocakta bulunan süt kaynadığında, ayrı kasede hazırladığınız mısır unu ve süt karışımını sıcak süte ilave edin ve katılaşana kadar karıştırın.

Yumurtasız krema ocaktan alınıp soğuduğunda, artık çocuğunuz için hazır bir yiyecek haline gelecektir.

Meyveli Smoothie

Milk shake türündeki içecekler hem besleyici hem de doğal olmaları açısından son derece faydalıdır. Eğer çocuğunuz yukarıda verdiğimiz sütlü tarifler gibi tatlı ve atıştırmalıklardan çok içecekleri tercih ediyorsa, bir miktar meyveyi ezerek bunları süt ile karıştırabilirsiniz. Hatta bu meyvelerden birkaçını bir arada kullanarak sütle birlikte bir tür meyveli smoothie hazırlayabilirsiniz. Bu tür içecekler hazırlarken dikkat etmeniz gereken tek konu turunçgillerden uzak durmak olacaktır.

Biberona bakan bir çocuk

Olgunlaşmış Muz ve Süt

Çocuğunuzun süt tüketimi için önerebileceğimiz bir diğer tarif de süt ve ezilmiş muzun karışımı ile elde edilen bir tür püredir.

Bu tarifi yapmak için oldukça olgunlaşmış bir muzu kaynayan bir suyun içine koyun. Bu şekilde beş dakika kadar pişmesini sağlayın. Piştikten sonra sudan çıkaracağınız muzun kabuklarını soyun ve bir tabağın içinde kaşıkla ezerek püre haline getirin. Bunu yaparken, istediğiniz kıvama ulaşana dek bir yandan da içine süt ilave edin. Eğer çocuğunuz henüz çok küçükse ve parçacık yemek istemiyorsa, o halde bu tarif size uygun olmayabilir.

Biberon Sevmeyen Çocuklar İçin Diğer Sütlü Tarifler

Çocukların fark etmeden süt içmelerini sağlamak için tercih edebileceğiniz diğer yöntemler, sütü meyve aromalı tahıllar ve kurabiyeler ile saklayarak onlara yedirmek olabilir.

Eğer çocuğunuz komposto seviyorsa, bu tür içeceklere bir miktar süt eklemeyi unutmayın.

Benzer şekilde çocuğunuza yoğurt da yedirebilirsiniz. Her ne kadar yoğurt zaten sütten üretilmiş olsa da, kimileri yoğurdun içine bir miktar taze süt ekleyerek çocuğun bu şekilde süt içmesini sağlamaktadırlar.

Ayrıca mango, papaya ve guava gibi tropik meyvelerle evde reçel yapabilir ve bunları çocuğunuza yedirirken içine süt ilave edebilirsiniz.

Unutmayın… Çocuğunuz biberonla süt içmek istemeyebilir. Ancak onun için son derece gerekli olan bu besin maddesini bir şekilde almasını sağlamak için farklı pek çok yöntem bulunmaktadır.

  • Zaman, S. A., & Sarbini, S. R. (2016). The potential of resistant starch as a prebiotic. Critical reviews in biotechnology36(3), 578–584. https://doi.org/10.3109/07388551.2014.993590
  • Singh, B., Singh, J. P., Kaur, A., & Singh, N. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – A review. Food chemistry206, 1–11. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.03.033