Süt Kanallarının Tıkanması Durumunda Ne Yapılmalı?

20 Ocak 2020
Göğsünüz kırmızı ve şişikse ve çok fazla ağrı hissediyorsanız süt kanallarınız tıkanmış olabilir. Bu yazımızda bu tıkanıklığı nasıl giderebileceğinizi göstereceğiz.

Süt kanallarının tıkanması durumunda ne yapılması gerektiği genellikle her emziren anne tarafından merak edilen sorulardan biridir. Aynı zamanda oldukça acı veren bu durum birçok kadını doğrudan etkilediği için oldukça moral bozucu olabilmektedir. Bu yazımızda süt kanallarının tıkanması ile ilgili çözüm önerileri üzerinde duracağız.

Tekrarlayan bir rahatsızlık olmasına rağmen, tıkanmış bir süt kanalı mastit adı verilen meme iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Erken tanı koyulabilmesi için bu konudaki farkındalığınız büyük önem arz etmekte olup, daha ileri seviye komplikasyonların önüne geçecektir. 

Şimdi isterseniz süt kanalları tıkandığında ortaya çıkan belirtileri, bunların nedenlerini ve son olarak süt kanallarının hangi yollarla tekrar açılabileceğini gözden geçirelim.

Tıkanan süt kanallarının belirtileri nelerdir?

Süt kanallarının başlıca görevi meme bezlerinde bulunan sütü meme ucuna taşımaktır. Bu taşıma esnasında ortaya çıkan herhangi bir engel, göğsün tümünde veya meme ucunda şiddetli ağrıyla birlikte bir veya iki adet şişkinlik meydana getirmektedir.

Göğsüne masaj yapan kadın

Meme ucu kırmızıya dönüşebilir ve genel olarak ısı yayıyormuş hissiyle birlikte iltihaplanma hissedilebilir.

Bu durumun göz ardı edilmemesi ve hemen müdahale edilmesi gerekmektedir çünkü devamı halinde mastit adı verilen meme iltihabı ortaya çıkabilmektedir. Akabinde ateşiniz yükselecek, vücudunuzun her yerinde ağrılar olacak ve olağanüstü durumlarda da sütle birlikte irin ve kan akışı da meydana gelecektir.

Süt kanalları neden tıkanır?

Kanallarda tıkanma meydana geldiğinde ortaya çıkan belirtileri öğrendik. Peki kanallar neden tıkanmaktadır? Aslında, bu rahatsızlık annelerde bir veya daha fazla hamilelikte görülebilmektedir. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi; bu oldukça yaygın olarak görülen bir patolojidir fakat hemen tedavi gerektirmektedir.

Bununla birlikte, bazı alışkanlıklar bu durumu tetiklemektedir. En sık görülen tetikleyici ise eşit olmayacak şekilde göğüslere baskı yapan ve yanlış boyutlu sutyenlerin kullanılmasıdır.

Aynı durum çok sıkı kıyafetler giyilmesi, memeye gelen bir darbe, emzirirken çok fazla baskı uygulanması veya bebeğin emerken kucağınızdaki duruş pozisyonu sonucu meydana gelebilmektedir.

Süt kanallarının tıkanması durumunda ne yapılmalı?

Bu durumu hafifletmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Size kılavuz olabilmesi açısından en basit yoldan başlayarak, sırayla ilaç tedavisine kadar gideceğiz.

Memede iltihaplanma veya kitlenin ilk fark edildiği anda bölgeye nazik bir masaj önermekteyiz. Bu masajı süt kanallarınızın açılabilmesi için bebeğinizi emzirirken de devam ettirmeniz gerekmektedir.

Süt kanallarının tıkanması durumunda yapabileceğiniz ikinci bir tedavi yöntemi ise sıcak bir duş almaktır. Sıcak duş alırken yukarıda belirttiğimiz masajı yapmaya devam etmelisiniz. Suyun getirdiği sıcaklık ile birlikte tespit ettiğiniz kitlenin hemen öncesinden başlayarak düz bir çizgi üzerinde meme ucuna kadar basınç uygulayabilirsiniz. Bu masajı biraz daha sert yapabilirsiniz çünkü odadaki sıcaklık size yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi emzirmek için en doğru zaman duşta uyguladığınız masajdan sonradır. Bölgenin sıcaklığını koruyabilmek için göğsünüzün üzerine sıcak bir mendil de koyabilirsiniz. 

Uyguladığınız bu sıcak masajın işe yaramaması durumunda göğsünüzü daha sıcak suyla dolu bir kaseye batırabilirsiniz. Bu kasedeki sıcak suyun içine biraz tuz da eklemenizi tavsiye ederiz. Bu çözüm büyük ihtimalle tıkanan kanalları anında açacaktır.

Eline krem süren kadın

Son önlem de göğsünüzde bulunan tüm sütü bebeğinizin karnı doyduktan sonra tahliye etmektir. Böylece kanallarda aşırı süt kalmasının önüne geçebilirsiniz.

Sütü tahliye etmek için bir pompa kullanmıyorsanız, bebeği normalden daha fazla emzirmeniz gerekmektedir. İlk olarak problemi hissettiren göğsünüzü emzirmeniz daha doğru bir harekettir.

Bazı doktorlar düzgün dinlenmenin ve ara sıra şekerleme yapmanın süt kanallarının tıkanmasını engellediğini belirtmektedir.

İlaç yöntemleri

Doktorlar tarafından yaygın olarak verilen ilaç tavsiyelerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Analjezikler ve iltihaplanma önleyici ilaçlar: Doktorlar genel olarak ağrıyı azaltmak için ibuprofen ve parasetamol önermektedir. Her ikisini de herhangi bir reçete olmadan alabilirsiniz fakat yine de öncesinde bir doktora başvurmanız önem arz etmektedir.

Bu basit uygulamalarla tıkalı süt kanallarınızı açabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, bu tavsiyeleri uyguladıktan sonra durumunuzda herhangi bir değişiklik olmaması veya ek olarak yeni belirtiler tecrübe etmeniz halinde vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir.