3 Yaşındaki Çocuklarda Zeka Gelişimini Destekleyen Basit Oyunlar

3 Yaşındaki Çocuklarda Zeka Gelişimini Destekleyen Basit Oyunlar

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Çocuklar oyun oynamaya bayılır. Bu yüzden hemen hemen her oyunda eğlenecek bir şey bulabilirler. Bununla birlikte, ebeveynler olarak bizim onlara sadece eğlenceli değil aynı zamannda zeka gelişimine de destek olan basit oyunlar bulmamız gerekir.

Bu yazımızda sizlere, çocuğunuzun zeka gelişimine destek olma amacıyla tasarlanmış oyunlardan en iyi nasıl faydalanabileceğinizi göstereceğiz. Çocuğunuzun zeka gelişminin aşamalı olarak gerçekleştiğini bilmeniz gerekir. Bu yazı, üç yaşındaki çocukların zeka gelişimine yardımcı olan oyunlara odaklanmaktadır.

Üç yaş civarında çocuklar yaratıcı şekilde düşünmeye başlar. Bu çocuklar, elde etmek istedikleri şeyleri belli eder ve bir mantığa dayandırır. Bu aşamada, çocuklar dokunma duyularının daha çok farkındadır. Bu yüzden ebeveynler çocuklarının kazandığı bu yeni beceriyi teşvik edecek basit oyunları tercih etmelidir.

Çocuğunuzla oynayabileceğiniz en iyi oyunlar yaratıcılığı teşvik eden ve neden sonuç ilişkisi içeren oyunlardır. Şimdi gelin birlikte, çocukların hem eğitimine yardımcı olan hem de dikkatlerini çekecek oyunlara bir göz atalım.

Yapbozlar:

Yapbozlar eğlenmek için harika araçlardır.  Üç yaş, bu tür eğlence araçlarını kullanmaya başlamak için mükemmel bir dönemdir. Fakat bu yapbozlar, çocukların canını sıkmayacak kadar basit olmalıdır. Bu aktivite, onların mantıklı düşünme becerilerini geliştirir. Ayrıca farklı şekil ve renkleri ayırt edebilmelerini de sağlar.

Uzmanlar, bu yaştaki çocuklar için küçük yapbozlar kullanılmasını önermektedir. Bu yapbozlar, 10 adetten daha çok parça içermemelidir. Eğer yapboz çok fazla parça içeriyorsa çocuk ortaya çıkması gereken son resmi hayal edemeyebilir. Ayrıca bu yapbozlar, canlı renkler ve net bir resimden meydana gelmelidir.

Yapbozlar oyuncak dükkanlarından satın alınabillir ve evde bir araya getirilebilir. Evde bir yapboz yapabilmek için yapmanız gereken tek şey bir resim çizmek ya da çocuğunuzun hoşlanabileceği bir resmi yazdırmaktır. Çocuğunuzu teşvik etmenin iyi bir yolu da onun bir resmini ya da sevdiği bir oyuncağının fotoğrafını yapboz haline getirmektir.

İlk yapbozunu yaparken ona ne yapması gerektiğini gösterebilmek için onunla birlikte olmalısınız. İlk yapbozunu tamamladıktan sonra diğerlerini artık tek başına yapması için onu cesaretlendirin.

bloklarla oynayan çocuklar

El işleri:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu aşamada çocukların gelişen duyularından birisi dokunmadır. El işleri onların yaratıcı ruhunun gelişmesini sağlar.

Eğer evde el işi yapmaya karar verdiyseniz ortalığın dağılacağını unutmayın. Bu yüzden, bazı anneler evin bir bölümünü sadece el işleri için ayırır.

Ebeveynler olarak, çocukların ilk gördükleri şeyleri ağızlarına götürme eğilimi olduğunu da hesaba katmalısınız. Bu yüzden çocuğunuz bu tür aktivitelerde bulunurken yanında olmanız ve onu gözlemlemeniz çok önemlidir.

%100 doğal olan boyalar bulunmaktadır. Eğer çocuğunuz oyuncaklarını ısırma ya da emme eğilimine sahipse bu boyalar sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Kıyafetlerde ya da etrafta leke kalmasını önlemek için su bazlı boyalar kullanabilirsiniz. Bu boyalar, çocuğunuzun kıyafetlerini yeniden tasarlamaya karar verdiğini gördüğünüzde rahatsız olmamanızı sağlar.

Çocuğunuz ne gibi el işleri yapabilir?

Oyun hamuru

Çocuklar, oyun hamurunun renklerine, esnekliğine ve ellerinde tutmaktan oluşan hisse bayılır. Bu yüzden, oyun hamurları üç yaş civarındaki çocuklar için önerilmektedir. Çocuğunuzun bunu çok seveceğine emin olabilirsiniz.

Oyun hamuru satın alacağınız zaman bunların birçok farklı boy ve renkte olduğunu göreceksiniz. Hatta belli bazı nesneleri yapmak için tasarlanmış çeşitli kalıplar, bıçaklar ve başka araçlar da vardır. Çocuğunuzun tüm kombinasyonları deneyebilmesi için ona küçük bir set almanız iyi olacaktır.

oyun hamuru

Kendi kıyafetlerini tasarlamak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çocuğunuzun elbiselerine leke bırakmadan oynayabileceği su bazlı boyalar bulunmaktadır. Bununla birlikte kalıcı olan özel boyalar da vardır. Beyaz bir tişört alıp çocuğunuzun bunu özgürce tasarlamasını sağlamak eğlenceli bir fikirdir. Sadece ona bir model seçip yapması için yardımcı olmanız yeterlidir.

Çocuğunuz bu yarattığı şeyden çok hoşlanacaktır. Bu aktivite çok kolay yapılır ve çocuğunuz bu kıyafeti daha sonra da giyebilir.

Geri dönüşüme ve plastik alet kullanımına dayalı basit oyunlar

Geri dönüşüm çocuklara doğayı korumanın önemini öğretir. Onlara bazı nesnelerin tekrar kullanılabileceğini ve bir oyuncağa dönüşebileceğini gösterebiliriz. Yaratıcılığın hiçbir sınırı yoktur.

İşte geri dönüşüm ve plastik aletlerin kullanımına dayalı basit oyunlara birkaç örnek:

  • Hangimiz birbirine bağlanmış iki plastik bardaktan yaptığımız telefonları unutabilir ki? Bu oyuncağı evde kendimiz yapabilir ve çocukken onu ne kadar çok sevdiğimizi anlatabiliriz.
  • Marakas, bazı kaplara pirinç doldurularak kolayca yapılabilecek bir oyuncaktır. Ayrıca bir şişeye kum doldurarak da marakas yapılabilir.
  • Çocuğunuz ayrıca bir poşeti küçük parçalara keserek kendine bir peruk da yapabilir. Bunun için parçaları birbirinden tamamen ayırmaması gerektiğini unutmayın.

Çocuğunuzla birlikte evde eğlenmek çok kolay. Doğaçlamanın gücünün çok fark yarattığını göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.