Çocuklar İçin Oyun Hamurunun Faydaları

Çocuklar İçin Oyun Hamurunun Faydaları

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2018

Oyun hamuru, çocuklar için harika bir eğlence aracıdır. Hayal güçlerini geliştirmeye ve çok çeşitli figürler yaratmalarına yardımcı olur. Bu yazımızda sizlerle oyun hamurunun temel faydalarını paylaşacağız.

Oyun hamuru, çocuklar arasında en popüler olan oyuncaklardan biridir. Bu yüzden bir de oyun hamurunun çocuklara hem bir şeyler öğreten hem de onları eğlendiren faydalarını gözden geçirmeye karar verdik.

Oyun hamuru kesinlikle çocukların en sevdiği oyuncaklar arasında üst sıralardadır. Ve çocuklarını eğlendirecek yaratıcı fikirler arayan ebeveynler için de idealdir.

Bu maddeyle oynamak çocukların ince motor becerilerinin de gelişimine katkı sağlar.

Oyun hamuruyla yaratılacak şeyler sınırsızdır. Bu sayede çocuğunuz uzun saatler boyunca sıkılmadan oynayabilir. Ayrıca yaratıcılık ve hayal gücünün de gelişimini destekler.

Oyun hamuru ebeveynler ve çocukların hikayeler oluşturmasını, karakterler, hayvanlar ve hatta geometrik şekiller yapmalarını sağlar.

Oyun hamurunun çocuklar için faydaları

Oyun hamurunun çocuklar için birçok faydası vardır. İşte bunlardan birkaçı:

1. Daha odaklı ve yaratıcı çocuklar

Oyun hamuru, çocuklarda hem odaklanmayı hem de yaratıcılığı geliştirir. Çocuklar, oyun hamurunu yoğururken, yumuşatırken, birbirinden ayırıp tekrar bir araya getirirken boyutları ve oranlara dikkat ederler.

2. İnce motor becerilerinin gelişimi

Ellerini ve parmaklarını kullanarak bu maddeyle oynamak, çocukların ince motor becerilerini geliştirmesine katkıda bulunur.

Buna ek olarak, çocuk yazmayı öğreneceği zaman doğru şekilde kalem kullanmakta da zorluk çekmez. Bu yüzden, bu aktivite, yazma için de dolaylı bir eğitim sayılabilir.

3. Kendilerini ifade etmeyi ve iletişim kurmayı öğrenmeleri

Oyun hamuru kendilerini ifade etmeleri ve iletişim kurmalarının ilk şekli olabilir. Bebekler söz konusu olduğunda temas kurmanın ilk iletişim şekli olduğunu unutmayın.

Dünyaya geldikleri andan itibaren, dokunmak onların hislerini ifade etme yoludur.

Bu kesinlikle ebeveynler ve çocuklar arasında sözlü olmayan en önemli iletişim şekilleri arasındadır. Ayrıca çocukların vücudun sınırlarını anlamasını da sağlar.

4. Bir ifade şekli olması

Çocuklar köşeye sıkışmış, hayal kırıklığına uğramış ya da hayat hakkında endişeli hissettiklerinde oyun hamuruyla oynamaları olumsuz düşünce ve hislerinden kurtulmalarına yardım eder.

Ayrıca, zararlı ya da verimsiz olabilecek sağlıksız alışkanlıklar edinmeleri riskini de azaltır. Oyun hamuru, gerginliği, huzursuzluğu ve siniri almada faydalı bir araçtır.

“Somut bir şey olmadan her şeye dönüşebilen bir oyuncak iyi bir oyuncaktır.”
–Francesco Tonucci–

5. İç duygularını ortaya çıkarması

Bu oyuncakla oynamak, çocukların birçok hissini ifade etmesine yardım eder. Oyun hamuru, şekli değiştirilebilen bir oyuncaktır, bu sayede çocuğun istediği her şey olabilir.

Bu özellik, çocukların iç duygularını ve hislerini dışa vurmasını sağlar.

6. Öz güven gelişimi

Oyun hamuruyla oynamak, yaratıcılıkları hakkında şüpheleri olan çocuklar için çok faydalı bir aktivite olacaktır. Öz güvenlerini geliştirmelerine ve kendilerini kabul etmelerine yardımcı olur.

Gerçek şu ki, oyun hamuruyla bir şeyler yapabilmek çok az beceri gerektirir, bu yüzden çocuğunuzun aslında başarısız olma ihtimali yoktur. Bu da, çocukların bu geliştirici aktiviteyi çekinmeden yapmasına imkan sağlar.

7. Uzun süre dayanabilmeleri

Oyun hamurunun başka bir iyi yönü de çocukların yarattığı şeylerin ve fikirlerinin somutlaşmasını sağlayarak daha sonra da oynayabilmelerini sağlamasıdır. Bu sayede çocuklar eserlerinin tekrar tekrar tadını çıkarabilir.

8. Renk ve şekilleri ayırt etme becerisi

Çocuklar, renk ve şekillerin farklı olması sayesinde farklı tonları ayırt etme becerisi kazanırlar.

Oyun hamuru birbirinden ayrılıp tekrar bir araya getirilebildiği için şekilleri ve boyutları da öğrenmelerini sağlar.

oyun hamurundan fil

9. Rahatlama

Oyun hamuruyla oynamak esnek ve elle yapılan bir aktivitedir ve çocukları rahatlatmaya ve yatıştırmaya yardım eder. Bu özellikleri sayesinde oyun hamuru, stresli zamanlarda çocuklar için harika bir terapi aracı olabilir.

10. Kişilik gelişimi

Oyun hamurunun size anlatacağımız son faydası ise çocukların kişilik ve zevklerinin gelişimine katkı sağlamasıdır. 

Oyun hamuru çocukların hayal kurarak, yaratarak ve düşüncelerini maddeleştirerek kişisel zevklerini ifade etmesini, en sevdiği figürleri ve renkleri bulmasını sağlayan bir oyuncaktır.

Sizin de gördüğünüz gibi, oyun hamuru çocuklar için birçok fayda sağlar.

Bir anne olarak, oyun hamurunun renkler, dokular ve aromaları sayesinde çocuğunuzun zihnini açmak için ideal bir araç olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Portilla Guerron, A. G. (2013). La plastilina como técnica de apoyo al desarrollo de la motricidad fina para los niños de 3 a 4 años (Bachelor’s thesis, UNIVERSIDAD TECNOLOGICA EQUINOCCIAL. FACULTAD: EDUCACIÓN A DISTANCIA). http://192.188.51.77/handle/123456789/10910
  • Avenia Medina, L. D. F. (2019). Mejorando la motricidad fina en los estudiantes de preescolar a través de la técnica artística del modelado con plastilina. http://repository.libertadores.edu.co/handle/11371/2014
  • Arce Mamani, M. S., & Vilca Molina, J. M. (2017). La aplicación de técnicas con plastilina para el desarrollo de la coordinación oculo manual de los niños de 4 años de la Institución Educativa Privada Gregor Mendel de la ciudad de Juliaca-2016. http://repositorio.unap.edu.pe/handle/UNAP/6828
  • Ambrose, P. P., & Cheong, L. S. (2011). Effects of the Clay Modeling Program on the Reading Behavior of Children with Dyslexia: A Malaysian Case Study. Asia-Pacific Education Researcher (De La Salle University Manila), 20(3). https://web.a.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=01195646&AN=70257867&h=MpnsVJ5UObGiqR5o%2b5%2fektN0EoZyeY3aYZ6IZD9MoJVEJrdcvDrUgwDyrVRHNUYxRd63kiVKjkF7M7nY9kTN8w%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d01195646%26AN%3d70257867

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.