2-5 Yaş Arası Çocuklar İçin 6 Aktivite

2-5 Yaş Arası Çocuklar İçin 6 Aktivite

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Çocukların hareket etmesi gerekir. Yetişkinlerin aksine, çocukların aktif kalması çok önemlidir. Çocukların yaşlarına bağlı olarak motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek pek çok farklı aktivite vardır. Bugün sizlere 2-5 yaş arası çocuklar için uygun aktivitelerden bahsedeceğiz.

Bebeklerin hayata geldiklerinin ilk yılından itibaren ince motor becerilerini (küçük kas becerileri) ve dillerini geliştirmelerine yardımcı olacak etkinlikleri teşvik etmek, gelişimleri için çok önemlidir.

2 yaşından itibaren, çocuklarınızla pek çok farklı egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. 5 yaşından itibaren ise onları biraz daha zor olan sporları yapmaya teşvik edebilirsiniz.

2-5 Yaş Arası Çocuklar için 6 Fiziksel Aktivite

Yüzme

Yüzme, var olan en eksiksiz sporlardan biridir. Bu spor hem kasları, hem solunum sistemini hem de kalbi destekler. İki ya da üç yaşındayken çocuk zaten yüzme derslerine katılmaya başlayabilir.

Elbette ki 2-5 yaş arası çocuklar için önerdiğimiz bu sporu yaptırırken bazı güvenlik önlemleri almanız gerekecektir. Bu aktivite daima bir uzman izleyici ve aynı zamanda ebeveynler tarafından denetlenmelidir.

Yüzmeyi öğrenmek çocuğunuzun su korkusunu yitirmesine yardımcı olacak ve onlara rahatlamayı ve sakinleşmeyi öğretecektir. Buna ek olarak, çocuğunuzun gelecekte yapacağı su aktivitelerinin tadını çıkarmasının da kapılarını açıyor olacaksınız.

Bisiklet sürmek

2-5 yaş arası çocuklar için önerdiğimiz bir diğer aktivite ise bisiklet sürmektir. İlk olarak çocuğunuz bu aktiviteye üç tekerlekli bir bisiklete binerek başlamalı ve sonrasında normal bir bisiklete geçmelidir.

Bisiklete binmek çok fonksiyonel bir spordur. Çoğumuzun da çocukken deneyimlediği bu aktivite çok eğlenceli olmasının yanı sıra, çocukların motor becerilerini de teşvik eder.

Üç tekerlekli bisiklete binmek yürüyüş, koşma ve atlama sanatlarına artık hakim olan 3 yaşındaki çocuklar için çok iyi bir aktivitedir. Yani bir diğer değişle, çocuk büyüdükçe ulaşım araçlarının büyüklüğü de değişecektir.

Her ne kadar bu aktiviteyi 2-5 yaş arası çocuklar için uygun aktiviteler arasına almış olsak da, yüzmek gibi bisiklete binmek de her yaşa uygun bir spordur. Ancak yine yüzmedeki gibi, güvenlik önlemleri konusunda dikkatli olmanız gerekir.

top oynayan iki çocuk

Top Atmak ya da Topa Vurmak

Top atmak ya da vurmak, 2 yaşından itibaren yapılabilecek bir egzersizdir ve çocukların çok fazla ilgisini çekme gücüne sahiptir. Bu spor çocuğunuzun çok fazla enerji harcamasına sebep olur; çünkü vücutları bu aktivite boyunca sürekli hareket halindedir.

Beş yaşından sonra ise işi biraz daha bütüyüp futbol dersleri almaya başlayabilirler. Futbol dersleri almak çocukların hız ve dayanıklılıklarını geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca onlara nasıl takım olarak çalışacaklarını da öğretebilir.

Tekrar tekrar başarısız oldum ve bu yüzden başarı elde ettim.

–Michael Jordan–

Ritmik ya da artistik jimnastik

Ritmik jimnastik, birçok kız çocuğunun yapmayı sevdiği bir egzersizdir; ancak her iki cinsiyet için de uygulanabilir bir aktivite olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Ritmik ya da artistik jimnastik, çocukların tüm vücudunu hareket ettirmesini sağlar. Aynı zamanda ritim ve esneklik duygusu geliştirmelerine de yardımcı olur.

Ritmik jimnastik, küçük yaşlardan itibaren yapılabilir ve diğer tüm aktiviteler gibi, çocuk büyüdükçe ve yeni beceriler kazandıkça zorluk seviyesi artabilir.

Herhangi bir dans türü

Çocuklar çok özgür bir şekilde, dilediklerince dans edebilir. Dans, küçük bir çocuk için mükemmel bir aktivitedir. Dans etmek sadece bir spor değil; aynı zamanda bir sanattır da.

Dans etmek uyum, ritim ve denge hissi meydana getirebilir. Bunun yanı sıra, çocuklara duygularını nasıl ifade edeceğini de öğretebilir. Dans, gerginliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda kendileri gibi dans tutkusu olan diğer çocuklarla tanışmalarını sağlar.

2-5 yaş arası çocuklar için oyunlar

Ebeveynler için Bazı Tavsiyeler

2 yaşında bir çocuğun yapabileceği spor aktiviteleri sınırsızdır. Hiçbir şey onları bisiklete binmek, salıncakta sallanmak, dans etmek, koşmak, zıplamak ya da başka bir aktivite yapmak gibi zengin ve pozitif deneyimlerden mahrum etmemelidir.

Günümüzde, hareketsiz bir yaşam tarzı gerektiren rutinleri sınırlamak çok önemlidir. Çocukluk döneminde hareketsiz kalmanın yetişkinlik döneminde pek çok soruna neden olabileceği kanıtlanmıştır.

Kötü bir beslenme düzeni ve fiziksel aktivite eksikliği nedeniyle şeker hastalığı ve obeziteden muzdarip olan çok sayıda çocuk vardır. Çocuklar özel olarak herhangi bir spor yapmak zorunda değildir.

Yürümeyi öğrendikleri andan itibaren hareket etmeye teşvik edilmeleri onlar için önemlidir. İlk başlarda çocuk için kolay aktivitelerle başlayabilir ve daha sonra yaşlarına göre karmaşıklığı artan diğer aktivitelere geçebilirler.

Çocuğun cinsiyeti sporda önemli değildir. Hem erkek hem de kız çocukları, sevdikleri her türlü sporu yapabilirler. Çocuklar bunun farkında olmalıdır. Elbette ebeveynleri olarak siz de bunun farkında olmalısınız.

Sonuç olarak, çocukluktan başlamak üzere spor aktivite türlerini bilmek önemlidir. Çocuklarımızın yetişkinlik döneminde fiziksel aktivitelerini sürdürmelerini istiyorsak, onlar için ilgi çekici bir rutin oluşturmalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.