2 Yaşındaki Çocuklar İçin 5 Eğlence

Küçük çocuğunuzun eğlenceli zaman geçirebileceği seçenekler mi arıyorsunuz? Şimdi size ne tür aktiviteler seçebileceğinizden ve bunların çocuğunuzun beklenen gelişimine bu dönemde nasıl katkı sağlayabileceğinden bahsedeceğiz.
2 Yaşındaki Çocuklar İçin 5 Eğlence

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2018

24 ay geçtikten sonra bebekler, kendi anne ve babaları için bile birer sürpriz yumurta haline dönüşmeye başlarlar. Bebekler için birçok yeni becerinin geliştiği bu dönemde, onların gelişimlerine en çok faydası dokunacak oyunların neler olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda size, 2 yaşındaki çocuklar için faydalı olacak 5 eğlencenin neler olduğunu sunacağız.

Bu Aşamada Hangi Yetenekler Üzerinde Çalışmalıyız?

2 yaşındaki bir çocuğun gelişimi fiziksel yönüyle yakından ilgilidir. Bunun anlamı, bu dönemde çocuklar hem büyük hem de daha küçük kaslarla bağlantılı becerileri kazanırlar. Bunlar sırasıyla kaba motor ve ince motor becerileri olarak da adlandırılmaktadır.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak bu dönemdeki çocuklar, kavramsal anlamda hayal etme ve problem çözme konularında da bir gelişim içerisindedirler. Karşılarına çıkabilecek durumları kafalarında önceden canlandırmaya, nesneleri renklerine ve büyüklüklerine göre ayırmaya ve hatta hoşlarına giden şarkıları ezberlemeye başlarlar.

Son olarak, dil konusunda da dikkate değer bir gelişme kaydederler. Yavaş yavaş yeni kelimeler kullanmaya, anne ve babalarının söylediklerini tekrar etmeye ve bazı şeylerin nedenlerini sormaya başlarlar. Diğer taraftan, kendi yaş gruplarındaki çocuklarla da çok kolay bir biçimde etkileşim kurma yeteneğine sahiptirler.

2 Yaşındaki Çocuklar İçin 5 Eğlence

1. Yemek Yapmak

Çocuğunuza bir avuç dolusu oyuncak verin ve bunları orada bulunanlara eşit bir biçimde paylaştırmasını isteyin. Bu oyunu daha etkili ve eğlenceli yapmak için oyuncaklar arasında bulunan bütün mutfak gereçlerini kullanın. Bu oyuncaklara ek olarak herhangi bir tehlike oluşturmayan gerçek malzemeleri de kullanmasına izin verebilirsiniz.

Bu oyunun çocuğunuza ne gibi faydaları dokunabileceğine geldiğimizde; ilk olarak çocuğun kendine ait eşyaları başkaları ile paylaşmayı öğrenmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, bu oyunun özellikle kardeşi olmayan çocuklar için okul öncesinde paylaşım duygusunu kazanabilmeleri açısından harika bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

çocuklar yemek pişirme oyunu oynuyor

2. Bir Meslek Oyunu Oynayın

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklar, yetişkinmiş gibi davranmaya ve bir meslek sahibi olmaya eğilimlidirler. Hatta çoğu kez bir baba rolü yapmaktan bile hoşlanırlar. Bu nedenle, çocuğun oyun arkadaşı olun ve onun sizin doktorunuz, aşçınız, babanız ya da anneniz olmasına izin verin.

Bu tür oyunlarda çocuklar ilk başlarda ne yapacaklarını bilemeyebilir ve bu aktivitenin anlamını kavramakta bazı zorluklar yaşayabilirler. Ancak siz ona detayları anlatıp bazı ipuçları verdikçe onlar da yaratıcılıklarının kanatlanıp uçmasına izin verecek ve bir meslek sahibinin nasıl davranabileceğini kendi kendilerine bulabileceklerdir.

Unutmayın ki çocuklar, önlerine bir örnek konulduğu zaman çok daha çabuk bir biçimde öğrenebilmektedirler. Bu aşamada, bir peluş hayvan ya da dikkatini çekebilecek başka bir oyuncakla oyuna önce bizim başlamamız iyi bir fikir olacaktır. Bu sayede, bizi taklit etmek için kendilerini yeterince güvenli hissedebileceklerdir. 2 yaşındaki çocuklar için rol modeli içerikli oyunlar şüphesiz en eğlenceli olanların başında gelmektedir.

3. El Sanatları ve Boyama

Bu dönemin en temel özelliklerinden biri, çocukların kendi yaratıcılıklarını kullanarak bir şeyler yapmaları ve ince motor becerilerine katkı sağlayacak herhangi bir malzemenin üzerinde çizim ve boyama yapmalarıdır. Çocuklar tarafından yapılacak el sanatları ile ilgili olarak en temel olanlardan başlanması gerekmektedir: Örnek olarak, peçeteden yapılan hayvanlar, kuklalar, taçlar ve hatta evdeki bir meyve bahçesi harika alternatifler arasında olabilir.

Bununla birlikte, kalemlerin ve boyaların gücünü de asla hafife almayın. Gelişimlerinin bu evresinde çocuklar yalnızca bazı karalamalar yapabilir ya da şekilsiz figürler çizebilirler. Bu noktada en fazla dikkat edilmesi gereken şey, sizin onun çabalarına gereken değeri vermeniz ve böyle devam etmesi konusunda onu cesaretlendirmeniz olacaktır. Böylelikle o da kendisini geliştirme ve aynı zamanda eğlenme şansını yakalayabilecektir.

“2 yaşındaki bir çocuğun gelişimi, fiziksel yönüyle yakından ilgilidir.”

4. Belirli Oyuncaklar

Elbette evde bulunan oyuncaklarla yaratıcı bir şeyler yapmak her zaman için geçerli bir seçenektir. Her şeyin ötesinde, çocuğa ne istediğini sormanız ve onunla birlikte zaman geçirerek eğlenceli anlar paylaşmanız gerçekten çok önemlidir. Ancak yine de 2 yaşındaki bir çocuğun eğlenceli vakit geçirebilmesi için dizayn edilmiş çeşitli oyuncaklar da bulunmaktadır. Peki bu oyuncaklar hangileridir?

Bu çağdaki çocuklar için  yapboz oyunları hayatlarının bir parçası olmaya başlamıştır. Bunun yanında kostümler ve maskeler de sevdiği karakterin yerine kendisini koyması için kullanacağı eğlenceli oyuncaklar arasında bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, motor becerileri tüm hızıyla gelişmekte olan bu çocuklar için inşaat ve yapı oyuncakları da oldukça faydalı olacaktır. Özellikle çekiçler, vidalar ve oyuncak tuğlalardan oluşan bir oyun seti çocuklara oldukça eğlenceli anlar sunacaktır.

Son olarak, öğleden sonraları dışarıda oynayacağınız oyunlar için üç tekerlekli bisikletleri de unutmamak gerekir. Elbette bunlar çok temel oyuncaklardır ancak yine de oldukça eğlenceli oldukları da bir gerçektir.

kartondan hayvan oyuncakları

5. Define Avı

Bu oyun ufaklıkların en sevdikleri oyunlar arasında bulunmaktadır. Aslında bu oyun, çocukluk döneminin klasikleri arasında bulunan saklambaç oyununun mükemmel bir versiyonudur. Bu oyunu oynamak için odanın içinde bir yere belirli bir nesne koyun ve çocuğunuzdan onu bulmak için size yardım etmesini isteyin. Bu nesneyi ararken bazı bilgiler vererek ona ufak yardımlarda bulunun. Örnek olarak, çocuk saklanan nesneye yaklaştığında “sıcak”, uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek ona yardımcı olabilirsiniz.

Eğlenceli zaman geçirmesinin yanında bu oyun, çocuğunuzun lokasyon algısının gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bu oyun aynı zamanda çocuğun nesnelerin adlarını öğrenmesi ve sizin ona yardım olarak vereceğiniz ufak detaylarla yön bilgilerini nasıl kullanacağını anlamasını da sağlaması açısından oldukça faydalı olacaktır.

2 yaşındaki çocuklar için önerdiğimiz bu çok basit eğlenceler çocuğunuzun genel gelişimine yardımcı olacak ve sürekli ilerlemesini sağlamak için bir çeşit test görevi görecektir. Aynı zamanda bu eğlenceler, sizin de onunla hiç unutamayacağınız anlar yaşamanızı sağlayacaktır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.