Hamilelikte Harika Bir Fotoğraf Çekimi Yaptırmak

Hamilelikte Harika Bir Fotoğraf Çekimi Yaptırmak

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2019

Hamileliğiniz sırasında harika bir fotoğraf çekimi yaptırmak için bazı şeyleri aklınızda tutmanız gerekir. Bu ipuçlarını izlerseniz, fotoğraflarınızın ne kadar güzel çıkacağını göreceksiniz.

Hamilelik sırasında fotoğraflarınızı çektirmek, bir anne adayının yaşayabileceği en güzel deneyimlerden biridir.

Bebek bekliyorsanız, benzersiz fotoğraflar çekmek için bu fırsattan yararlanmalısınız.

Bu hatıralar, bu güzel zamanı ölümsüzleştirmek için iyi bir yol olacak.

Birçok anne “geleneksel” bir fotoğraf çekimi yapmayı seçiyor. Bu seanslar, annenin yapay bir dekorasyon veya minimalist bir tuval ile bir fonun önüne yerleştirilmesinden ibarettir.

Diğer anneler evde doğal fotoğraflar çektirmeyi tercih ediyor. Elbette, herkes kendi zevkine göre tercih yapma hakkına sahip.

Neredeyse tüm anneler fotoğraf çekimi yaptırsa da, sadece birkaçı bunun için hazırlanmıştır.

Hatta bazı anneler istedikleri şeyi söylemeye çekinmekte ve sonunda ne istediklerini gerçekten bilmeden, fotoğrafçının önerilerini kabul etmek zorunda kalmaktadırlar.

Hamilelik anılarınızı planlamanın en iyi yolu hazırlıklı olmaktır. Zaten hamileyseniz ve bu güzel anıları saklamak istiyorsanız, istediğiniz fotoğraf türlerinin bir listesini yapın. Fikir dışında, konsepti gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duyacağınız her şeyi not edin.

Her ay fotoğrafların çekildiği “takip” oturumları yapmak isterseniz, iki farklı seçenek vardır.Birincisi, her ay farklı kıyafetler ile farklı bir fotoğraf çekmek, ikincisi de aynı kıyafetleri kullanmak ve her fotoğraf için poz vermek.

hamilelikte fotoğraf çekimi
 1. Bu fotoğrafları profilden ve orta düzlemde (vücudun yarısı gözükecek şekilde) çektirebilirsiniz.
 2. Ellerinizi karnınızın altında birleştirip ön düzlemi (tüm vücudunuz gözükecek şekilde) kullanabilirsiniz.

Aylık takip seanslarını tercih ederseniz, onuncu fotoğrafta bebeğinizi karnınızın önünde tutmanızı öneririz.Başka bir deyişle, önceki 9 aydaki gibi karnınızı tutmak yerine, artık bebeğinizi kucağınızda tutuyor olursunuz.

Fotoğraf çekimi sırasında en iyi sonucu almanız için ipuçları

Öncelikle, hamileliğinizin çocuğunuzun doğumuna odaklanması gerektiğini unutmayın. Yine de tüm süreci ilginç yollarla belgeleyebilirsiniz.

Resimler için poz vermek zorunda değilsiniz, samimi fotoğraflarda daha çok güzellik vardır.

Kameranın önünde poz vermek istemiyorsanız, doğallık harika bir müttefik olabilir.

Annelik, kadın bedenine özel bir “ışık” verir. Vücut, oldukça fotojenik olan doğal ve fiziksel bir güzellik yayar.

Ayrıca anne olarak hissettiğimiz içsel neşe de bizi özel bir şekilde gülümsetir. Öyle ki hamile kadınlar gözleriyle bile gülümseyebilir.

köpüklü banyo yapan gebe kadın

Özel ipuçları:

 • Vücudunuzu olduğu gibi sevin. Kendinizi şımartın ve kamera önünde soyunmaktan korkmayın.
 • Aynı fikirde olduğunuzdan emin olmak için fotoğrafçınızla konuşun. Tamamen çıplak olmak istemiyorsanız birlikte çözümler arayın. Göğüs ve kasık bölgesini kapamak için çiçekler, kumaşlar ve diğer aksesuarlar kullanılabilir.
 • Çocuğunuzla konuşun, gelecek için ona bir mesaj bırakın. Fotoğraflarınızı yerleştireceğiniz albüme çocuğunuzun adını yazın veya bir resim çizin.
 • Ailenizi fotoğraf çekimlerine dahil edin. Bu, onlar için de önemli bir andır.
 • Hayal gücünüze sınır koymayın. Hassas ve duygusal fotoğrafları daha cesur resimlerle birleştirin.
 • Dayanıklılık ve hareketlilik kapasitenizi tahmin etmeye çalışın. Zira, hamileliğinizin son aylarındaki fotoğraf çekimleri için eskisine göre biraz daha tutuk hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, fotoğraf oturumu uzun olmamalıdır.
hamilelikte fotoğraf çekimi

Işıklar, kameralar, motor!

 • Rötuş yaptırmanın yanlış bir tarafı yoktur. Hamilelik resimlerinde genellikle biraz rötuş yapmak gerekir. Çatlak izleri, cilt lekeleri, varisli damarlar, şişmiş ayak bilekleri, vb. olabilir. Göbeğin yuvarlaklığı mükemmel olmayabilir. Resimleri olabildiğince güzel yapmak için istediğiniz herhangi bir şeyi rötuşlatmaktan çekinmeyin. Ancak rötuş yapmamak ve tüm detayları kucaklamakta da yanlış bir taraf yoktur.
 • Fotoğraf çekimi için giymek istediğiniz kıyafetleri seçin. Hatta sırf bunun için dışarı çıkıp özel bir şeyler alabilirsiniz.
 • Makyajınızda aşırıya kaçmayın, aşırı derecede sofistike pozlar kullanmayın. Ne kadar doğal gözükürseniz, resim o kadar iyi çıkar. Hamileliğin ortaya çıkardığı doğal güzellik ihtiyacınız olan tek şey.
 • Acele etmeyin. Önceden oturumları planlayın. Ayrıntıları göz önünde bulundurmadan oturumu acele şekilde bitirmek akıllıca değildir.
 • Bir yer seçin. Fotoğraflarınızı, güzel bir resim çıkaracağına inandığınız çeşitli yerlerde çektirin. Resimlere daha sonra bakabilir ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
 • Günün doğru zamanını seçin. Işığın mükemmel olduğundan emin olun. Doğal ışık her zaman en iyisidir, güneşin en güzel resimleri elde etmenizi sağladığını hatırlayın. Günbatımı fotoğraf çekmek için harika bir zamandır. Bu zamanda çekilen resimler genellikle güzel bir altın tonuna sahiptir.
 • Size uygun kıyafetler ve renkler seçin. Elbiselerinizin rengi çevre ile eşleşmek zorunda değildir. Bir fotoğraf çekimi için başkasıyla poz vermeye karar verirseniz, giysisine yönelik kişisel bir tercihiniz olup olmadığını önceden söylemelisiniz. Bu, plansız eşitsizlikleri önleyecektir.
 • Pozlarınızı önceden deneyin. Orijinal anılar için pozlarınızı biraz pratik etmeniz gerekecektir. Bu elbette son anda gerginlik hisseden anneler ile mükemmeliyetçiler için de geçerlidir.
 • Referanslar arayın. Orijinal fikirlerin olması önemlidir, ancak alternatif bir fotoğraf çekimi aramanın da yanlış bir tarafı yoktur. Bu, başkasının fikrini kopyaladığınız anlamına gelmez. Bu fikirleri sadece ilham kaynağı olarak kullanıyorsunuz.

Mükemmel bir hamilelik fotoğrafı çekimi için tek yapmanız gereken şey, anın tadını çıkarmak, rahatlamak ve kendinize fazla baskı uygulamamak.

Elbette, istediğinizi elde etmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekecek, ancak bu hayatınızı zorlaştırmamalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.