Çocuğumun çizimleriyle ne yapmalıyım?

Çocukların üretken birer ressam gibi sürekli olarak resim çizdikleri bir dönem vardır. Daha sonra, birkaç yıl süren bu sürece okuma yazmayı öğrenmek, aile üyelerinin isimlerindeki harfleri yazmak dahil olur. Üretken birer yazar olurlar. Bu sizin başınıza da gelmiştir. Çizimlerle, yazılarla dolu kağıtlar her yerdedir. İşte o anda bu çizimlerle ne yapmalıyım diye sormuş olabilirsiniz.
Çocuğumun çizimleriyle ne yapmalıyım?

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2018

Sanat galerisi mi? Ev mi?

Bazı çizimlerin özel bir yeri ve önemi vardır. Dürüst olalım, çoğunu çöpe atmamız gerekir. Daha sonra bu çizimleri buzdolabına, banyo duvarına, odasının kapısına asmaya başlarsınız ve sonra bir bakmışsınız ki eviniz bir sanat galerisine dönüşmüş.

Çocukların bu yazarlık ve ressamlık döneminin birkaç yıl sürdüğünü düşünürsek, evinizin ne hale geleceğini tahmin etmek çok da zor olmayacaktır. Eğer birkaç çocuğu olan bir anneyseniz, işler çığırından çıkabilir.

Bu ev-sanat galerisi stratejisinin asıl problemi, bir taraftan çizimlerin zamanla zarar görüp kenarlarından kıvrılmaya ve sararmaya başlamasıdır. Öte yandan, her bir köşesine resimlerin asıldığı bir evin hiçbir zaman düzenli ve temiz görünmemesi ve bir dekorasyon sorununa dönüşmesidir.

Çocuğumun çizimleriyle ne yapmalıyım?

Evinizin düzenini bozmamak ve çocuğunuzun çizimlerini iyi koşullar altında saklamak için bazı seçenekleriniz var. Bu durum, artık o çizimleri sergileyemeyeceğiniz anlamına da gelmiyor! Çocuğunuzun şaheserleri için evinizde her zaman özel bir yer ayırabilirsiniz. Kendinizi bu zevkten mahrum bırakmayın. İşte çocuğumun çizimleriyle ne yapmalıyım sorusuna cevap olabilecek bazı öneriler:

Dijital ortama aktarın

Çocuğunuzun çizimlerini ve notlarını tarayıcıya koyun. İstediğiniz an bakabilmeniz, istediğiniz gibi saklayabilmeniz ve zarar görmemelerini sağlamanız için mükemmel bir yol. Bu yöntem diğer aile üyeleriyle de paylaşmanıza olanak tanıyor.

Elektronik kazalara karşı bu çizimleri kaybetmemek için her zaman yedeklemeyi de ihmal etmeyin. Günümüzde, bilgisayarların sabit diskleri ötesinde bilgiyi saklamak için birçok alternatif mevcut.

Kitap haline getirin

Taradıktan sonra, bu çizimleri fotoğraf kağıdına basabilir ve ciltlenmeye göndermek üzere bir kitap oluşturabilirsiniz. Bunun için birçok seçenek olmakla birlikte, sadece bu işi yapan birçok grafik tasarımcı da mevcut.

Eğlenceli tarafı ise, çizimlerin veya notların yapıldığı tarihleri hatırlatacak küçük notlar ekleyebiliyor olmanız. Eklediğiniz bu notlar sayesinde daha da anlamlı hale geleceklerdir. Ayrıca, eğer birden fazla çocuğunuz varsa ileride hangisinin ürünü olduğunu hatırlamak zor olacağı için, sanatçının ismini ve yaptığı tarihi eklemeyi de ihmal etmeyin.

çizimler

Servis olarak kullanmak

Aynı boyuta sahip olanları seçin, lamine kaplatın ve yemek zamanı geldiğinde servis olarak kullanın. Eğer elişleriyle haşır neşir olan bir anneyseniz, bir poster panosunda birkaç tanesinden bir kolaj üretebilir, belki bir de çerçeve ekleyip lamine kaplatabilirsiniz. İnternetten çok güzel “scrapbook” fikirleri bulmak da mümkün.

Çerçeveletin

Tarayıcıda tarattıktan sonra aldığınız baskıyı güzel bir çerçeveye yerleştirip bir duvara asabilir veya evinizin özel bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Tabii illa ki taratmanıza gerek yok. Orijinal çizimi çerçeveletmeniz de mümkün. Tüm anneler, çocuklarının çizimlerini birer sanat eseri olarak görürler.

Kapak haline getirin

Dijital ortama aktarıp günlük, yemek tarifi defteri veya çantanızdaki küçük not defterinin kapağı olarak kullanabilirsiniz. İster bir tanesiyle, ister oluşturduğunuz bir kolajla, yüksek kaliteli bir kartonun üzerinde plastik kaplatarak kapağınızı oluşturabilirsiniz. Dünyadaki en güzel ve farklı ajanda sizin olabilir.

Defter, alışveriş listesi defteri, telefon defteri, yemek tarifi defteri ve daha birçok seçenek için de kullanılabilir. Seçim sizin.

Hafıza oyununa dönüştürün

Dijital ortama aktardığınız çizimleri standart bir boyut haline getirerek hafıza kartı oyununa dönüştürebilirsiniz. Plastik kaplatın ve işte bu kadar. Artık elinizde çocuklarınız için evde yapılmış bir oyun var.

çocuk resmi

İnternet en iyi yardımcınız olacaktır

Elişi konusunda çok yetenekli olmasanız bile, internette sayısız seçenek ve harika fikir bulabilirsiniz. Araştırmanızı “scrapbooking” ve benzeri başlıklarla yapabilir ve hatta çizimleri ve notları için kullanabileceğiniz birçok şablon bulabilirsiniz.

Tadını çıkartın. Aradan zaman geçince iyice değerli hale gelecek anılarınız olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.