Çocuklar için Güneş Gözlüğü Seçimi: Bilmeniz Gerekenler

Yazın gelişiyle birlikte, çocukların cilt ve gözlerinin UV ışınlarına maruz kalmaları konusunda dikkatli olmak önemlidir. Onları göz problemlerinden korumak için, çocuklarınız için güneş gözlüğü almak iyi bir fikirdir.
Çocuklar için Güneş Gözlüğü Seçimi: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2020

Çocukların gözleri güneşe karşı çok hassastır ve genellikle onları uygun şekilde korumazlar. Tıpkı derilerini koruduğunuz gibi, çocuklar için uygun güneş gözlüğü kullanarak çocukların gözlerini UV ışınlarından korumak da önemlidir.

Çocukların gözleri çok hassastır. 10-12 yaşına kadar retinanın UV ışınlarına karşı ana koruması olan lens henüz bu işlevi yerine getirmez ve yetişkin gözlerinden 7 kat daha fazla UV ışınlarının geçmesine izin verir.

Aynı şekilde, g üneş kreminin çocukların cildini korumak için otomatik bir sistem haline geldiği gibi, kaliteli güneş gözlüğü de gözlerini korumak için eşit derecede önemlidir.

Çocuklarınızın genç yaştan itibaren onları takmaya alışmasına yardımcı olun. Bu, daha sonra daha ciddi göz problemlerinden korunmalarına yardımcı olacaktır.

Güneş gözlüklerinin rahat olması gerektiğini de unutmayın. Başka bir deyişle, bir çocuğun yüzünün şekline uyarlanmalıdırlar. Uyarlanmamışsa, çocukların burunlarını tahriş ederler ve çocuklar onu takmayı reddedebilirler.

Çocuklar için güneş gözlüğü

Güneş gözlükleri, retinalarının kırılgan olduğu ve korunması gerektiğinden, küçük yaşlardan itibaren çocuklar için gereklidir. Bununla birlikte, bunun farkında olmayan çok fazla ebeveyn olduğu da bir gerçektir.

Aslında, çocuklar yaklaşık 12 yaşına gelene kadar UV radyasyonuna karşı daha hassastırlar. Yaz aylarında, çocuklar bu UV ışınlarıyla, özellikle su, kum veya çim tarafından yansıtıldıklarında düzenli olarak karşı karşıya kalırlar.

Bunlar potansiyel olarak çocukların gözlerine zarar verebilir. Tıpkı cilt gibi, güneşten kaynaklanan göz yanıkları da uzun süreli hasara neden olabilir.

Ayrıca, çocuğunuz için bir güneş gözlüğü seçerken, çocuğunuza uygunluğu sormanız ve rahatsızlık olmadan burunlarına doğru yerleştiğinden emin olmanız önemlidir.

havuzda yüzen çocuklar

Çocuklar için doğru güneş gözlüğü seçimi

Çocuklar için ideal güneş gözlüğü seçimi söz konusu olduğunda, çocuğunuzun yaşına göre aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun.

0 ila 5 yaş arası çocuklar için

Plastik çerçeveler en iyi seçimdir. Bu malzeme hipoalerjeniktir ve burun üzerinde daha iyi bir ağırlık dağılımı sağlar. Ayrıca bükülmez veya kırılmazlar.

5-10 yaş arası

Bu yaş grubu için güçlü, pratik ve estetik açıdan hoş olan güneş gözlüklerini seçin. Birçok seçenek olduğu için malzeme seçimi gerçekten önemli değildir.

“Güneş kreminin çocukların cildini korumak için otomatik bir sistem haline geldiği gibi, kaliteli güneş gözlüğü de gözlerini korumak için eşit derecede önemlidir.”

Güneş gözlüğü seçerken akılda tutulması gereken şeyler

Çocuklar için en iyi güneş gözlüğünü seçerken, akılda tutulması gereken bazı önemli şeyler vardır:

1. Koruma

Çocukların gözlerini korumak için lensler tüm UV ışınlarını tamamen filtrelemelidir. İlk olarak CE işaretini kontrol edin. Bu bir Avrupa koruma standardıdır ve seçtiğiniz gözlüklerde bulunmalıdır.

Ayrıca camın koruma endeksini seçin. Endeks genellikle satın aldığınızda gözlüklerin kolunda veya lenslerdeki bir çıkartmada belirtilir.

Koruma derecesi 0 ile 4 arasında olacaktır. Çocuklar için 4’ten az koruma sınıfına sahip güneş gözlüğü kullanmayın.

2. Çerçeveler

Çocuk güneş gözlükleri genellikle rahatlık için tasarlanmıştır. Ancak, bazı modeller kesinlikle diğerlerinden daha iyidir. İdeal modeli seçmek için çocuğun yaşına uygun bir marka seçmeye dikkat edin.

Aynı şekilde, gözlükler her zaman çocuğunuzun yüz şekline uygun olmalı ve gözlüklerin altından veya üstünden bakamayacakları kadar geniş olmalıdır.

3. Lensler

Çizilmeye dayanıklı lensler de çizilebilir. Çizilirlerse, çocuğunuzun görüşünü etkilememek için onları hızla değiştirin.

4. Güvenlik

Güvenlik en önemli kriterdir ve çerçevelerin ve lenslerin gücü ile belirlenir. Gözlüklerin fiyatından tasarruf etmeye çalışmayın.

güneş gözlüğü takan kız

Çocuğunuzu güneş gözlüklerine alıştırmak için tavsiyeler

Çocuğunuzun güneş gözlüğü takmaya alışmakta zorlandığını fark ederseniz, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

  • Kendiniz güneş gözlüğü takın: çocuklar yetişkinleri taklit etmeyi sever!
  • Güneşli havalarda güneş gözlüğü takmanın ne kadar rahat olduğunu gösterin.
  • Çocuklar onları evde takmak istiyorlarsa, onlara gözlüklerin oyuncak olmadıklarını öğretin ve onlara nasıl bakım yapacaklarını gösterin.
  • Güneş gözlüğü takmaya direnen çocuklar için çerçevelerin rahat olup olmadığını kontrol edin.

Son olarak, seçim yapabileceğiniz birçok farklı malzeme ve model olduğunu unutmayın: sonsuz renklerde mevcut olan plastik, asetat veya metal modeller bulunmaktadır. En önemli şey, çocuğunuzun yüzüne uyması ve bir kaza durumunda çocuğunuza zarar vermeyecek şekilde tasarlanmasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.