Yenidoğanların Cildi Neden Pul Pul Olur?

Yenidoğanların ilk haftalarında ciltlerinde pul pul bir görünüm yaygındır. Bu çocuğunuza olursa, bazı belli başlı önerileri takip etmenin yanı sıra, çok fazla endişe etmemelisiniz.
Yenidoğanların Cildi Neden Pul Pul Olur?

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2019

Yenidoğanların cildi son derece hassas olur ve hayatlarının ilk haftalarında değişmeye devam eder. Bu dönem, ebeveynleri telaşa düşürmemesi gereken küçük miktarda pullanmayı da içerebilir. Bu normaldir. Ama yenidoğanlarda pul pul cilde neyin neden olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Yenidoğan bir bebeğin cildi üzerindeki pul pul görünüm vücudunun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. Ancak, özellikle ellerde, ayak bileklerinde ve tabanlarında oluşur. Çünkü bebeğimiz doğumdan sonra ilk iki ya da üç hafta içinde cildinin dış tabakasını kaybeder.

Ayrıca, cilt üzerindeki pulların miktarı değişebilir. Bu, genellikle erken doğum olup olmadığına bağlıdır. Diğer durumlarda, bu pullar tedavi gerektiren koşulların bir sonucu olabilir.

Ancak, doğumdan sonra belirli bir derecede kuruluk tamamen normaldir ve genellikle kendi başına ortadan kaybolur. Genel olarak, bu sizin tarafınızdan herhangi bir özel bakım gerektirmez.

Yenidoğanların cildinin pul pul olmasının nedenleri

Bebeğinizin cildi çok kuru görünüyorsa veya doğumdan sonraki haftalarda soyulmaya başladıysa, bunun nedenlerini bilmek, endişelerinizi ortadan kaldırabilir. Nedenler arasında şunlar olabilir:

1. İktiyozis

İlk olarak, iktiyozis isimli genetik bir durum soyulma ve kuruluğa neden olabilir. Bu cilt durumu ayrıca cildin pullanmasına, kaşınmasına ve dökülmesine neden olur.

Çocuk doktorunuz, ailenizin tıbbi geçmişine göre ve fiziksel bir muayene yaptıktan sonra bebeğinizde bu durumun varlığını teşhis edebilir. Bu muayene sırasında, doktor bir kan ya da cilt örneği alabilir.

İktiyozis için herhangi bir tedavi mümkün değildir, ama düzenli olarak krem uygulamak, kuruluğu azaltır ve bebeğinizin cilt durumunu iyileştirir.

2. Egzama

Bazı durumlarda, soyulma ve kuru cilt egzama ya da atopik dermatit adı verilen cilt sorunundan kaynaklanır. Egzama bebeğin cildinde kuru, kırmızı ve kaşıntılı yamalara neden olabilir.

yenidoğanlarda pul pul cilt

Bu durum genellikle doğum sonrası dönemde hemen görünmez, ancak daha sonra çocukluk çağında gelişebilir. Tam nedeni bilinmemekle beraber, araştırmacılar oluşumunu, şampuan ve deterjanlar gibi tahriş edici maddeler vb. çeşitli faktörlerin tetiklediğine inanıyor.

Yenidoğanlarda pul pul cildi gidermek için ipuçları

Bebeğiniz dökülen cildinden rahatsız oluyorsa, en önemlisi onu rahatlatmaktır. Bu bakıma ek olarak, en büyük yardım, anne ve babanın sevgisi ve özel ilgisi olacaktır.

Burada yenidoğanlarda pul pul cildi azaltmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

1. Ilık su banyosu

Sıcak su, yenidoğanlar da dahil olmak üzere herhangi bir yaşta olan insanların cildini kurutur. Bebeğinizin cildi pul pul ise, sıcak su kullanmayın.

Ilık su banyoları yenidoğanların hassas cildi için idealdir. Her zaman yenidoğan bebeklerin hijyeni için sunulan özel önerileri takip edin.

“Cildin üzerindeki pul miktarı değişkenlik gösterebilir. Bu genellikle doğumun erken, zamanında ya da geç olup olmadığına bağlıdır.”

2. Bebek şampuanı kullanın

Pul pul olan cildi tedavi etmek ve önlemek için yenidoğan bebeğinizi yıkarken sadece bebekler için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan kullanın. Kendi cildiniz üzerinde kullandığınız sabun bir bebeğin hassas cildi için büyük olasılıkla çok sert olacaktır.

3. Bir nem aygıtı kullanın

Evde bir nem aygıtı kullanmak, bebeğinizin cilt tedavisinde bir fark yaratabilir. Nemlendiriciler havaya nem katar ve bu da pul pul cildin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Bunu yapmak son derece basittir: Nem aygıtını, bebeğin en çok zaman geçirdiği odaya yerleştirin. Hava biraz kuru hissettirdiğinde, birkaç saat boyunca çalıştırın.

4. Banyo zamanını kısıtlayın

Banyo yaptırmak, bebeğinizin cildi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bebeğin banyo suyunda uzun süre kalması, cildindeki doğal yağları ortadan kaldırabilir ve pullanmaya karşı hassaslaştırabilir. Bu nedenle, banyo süresini azaltın ve hızlı bir şekilde bebeğinizin cildindeki farkı göreceksiniz.

yenidoğanları yıkamak

5. Bebeğinizin vücudunu sık sık nemli tutun

Vücutta düzenli su seviyelerini korumak kesinlikle gereklidir. Emzirme ya da formül beslenmesi için belirlenen rutini kesinlikle takip edin ve eksiklik yaratmaktan kaçının. Beslenme ve hidrasyon, cildin nem kazanmasına yardımcı olur.

Son olarak, bir yenidoğanın cildinin pul pul olması normaldir, bunu unutmayın. Bu konuda çok fazla endişelenmeyin. Her durumda, burada sıraladığımız olası nedenler ve tavsiyeler sayesinde, neler olduğunu ve bunu nasıl iyileştirebileceğinizi bileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Guimaraes Proenca, N. (1990). Psoriase na crianca. Anais Brasileiros de Dermatología.
  • Ribes C, Moraga L. Recién nacido: lesiones cutáneas benignas transitorias
  • Verbov J. Common skin conditions in the newborn. Semin Neonatol 2000; 5: 303-10.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.