Hamile Kadınların Deneyimlediği Duygular

Hamile kadınların yaşamın bu güzel evresinde yaşadığı duygular hakkında bilgi edinin.
Hamile Kadınların Deneyimlediği Duygular

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2020

Hamilelik sırasında kadınlar rahatsız edici olabilen birçok psikolojik değişikliğe maruz kalırlar. Bu, hormonlardaki geçici artıştan kaynaklanır. Belirgin bir nedenden ötürü şiddetli ruh hali değişiklikleri veya ani ağlama, hamile kadınların yaşadığı birçok duygu arasındadır.

Hamile kadınlar sadece fiziksel değişimler değil, duygusal değişimler de yaşarlar. Bazen bir kadının kişiliği o kadar değişir ki partneri bir yabancıyla yaşıyormuş gibi hisseder.

Bu geçici aşamaya kendinizi kaptırmamanız önemlidir. Bu makalede hamile kadınların yaşadıkları duygular hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamile kadınlarda duygusal değişikliklerin nedenleri

Her şeyden önce, belirli bir ruh hali yaşıyorsanız utanmamanız veya suçlu hissetmemeniz önemlidir. Bu aşamada sizi etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

Hormonal değişiklikler

Östrojen ve progesteron gibi hormonların üretiminin artması duygularınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak, bir kadının beyninin ani ruh hali değişikliklerini yönetme yeteneğinin azalması mümkündür.

Stresli durumlar

Bunlar bebeğin geleceği, hamileliğe yol açan durumlar veya ailenizin durumu hakkında endişeleri içerebilir. Bunların hepsi duygusal istikrarınızı etkileyebilecek ve sizi kendinizle ilgilenmekten alıkoyabilecek yönlerdir.

Fiziksel değişimler

Bazı kadınlar hamilelik sırasında fiziksel rahatsızlık yaşarlar. Bunlar ağrı, kabızlık veya kusmayı içerebilir. Bu onların duygusal sağlığını etkiler.

Ek olarak, aynaya baktığınızda vücudunuzdaki tüm değişiklikleri görmeniz daha az çekici hissetmenize neden olabilir.

Bitkinlik

Hamileliğin rahatsızlıklarından veya stresten olsun, bazı kadınlar uyku eksikliğinden ötürü yorgun hissederler. Bunun ruh hali üzerinde, duygusal değişim dönemini uzatabilecek derin bir etkisi vardır.

Hamile kadınların yaşadığı duygu türleri

Hamilelik başladığı andan itibaren, kadınlar bir dizi duygusal değişiklik yaşarlar. Nasıl ve neden bu şekilde hissettiğinizi açıklayamadan bir duygudan diğerine geçmek sinir bozucu ve stresli olabilir.

Bunlar hamile kadınların yaşadığı en yaygın ruh hali varyasyonlarıdır:

Mutluluk ve üzüntü

Bu kadar çok istediğiniz şey artık elinizin altında; bir çocuğa sahip olmak sizi tarif edilemez bir mutlulukla doldurur. Sevincinizi sevdiklerinizle paylaşmak sizi pozitif duygularla doldurur.

Öte yandan, yalnız kaldığınızda, belki de uykusuzluktan veya acı çekmekten kaynaklanan fiziksel rahatsızlık sizi üzebilir.

Güldükten sonra ağlamak

Neden aniden yüzünüzde aptalca bir gülümsemenin belirmesine veya neden beklenmedik bir şekilde ağlamaya başladığınıza dair mantıklı bir açıklama bulmaya çalışmak saçmadır. Bu değişikliklerin nedenleri, hamile kadınlarda nörotransmitterleri etkileyen hormonal düzensizliklerdir.

Östrojen ve progesteron gibi hormonların üretiminin artması duygularınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Korku ve kaygı

Doğum yapmak veya bebek hakkında çok şey öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Sonuç olarak, sorularınızın ve endişelerinizin cevaplarını bilmemek sizi korkutur.

Örneğin, ilk defa anne olan birçok kadın, çocuklarının bir genetik malformasyonla doğmasından korkar. Bilinmeyen korku, oldukça büyük bir endişe sebebidir.

Gündelik şeyleri unutmak

Hamile kadınların kaybolmuş gibi hissettikleri anları olması ve telefonda az önce kiminle konuştuğunu bile unutması normaldir. Bir öneri: her şeyi sakince yapın ve bu deneyime fazla odaklanmayın.

Duygularınızı yönetmenize yardımcı olacak aktiviteler

Hamile kadınların yaşadıkları duygular bunaltıcı görünebilir. Bununla birlikte, onlarla savaşmanın ve onları daha az yoğun hale getirmenin yolları vardır.

Ruh halinizi iyileştirmek için birkaç öneri:

  • Sekiz saatlik kaliteli uyku almak duygusal dengeyi destekleyebilir. Kendiniz için ve bebek için en rahat pozisyonu seçin.
  • Doğal içerikler barındıran sağlıklı, dengeli bir beslenmeye sahip olmak. İşlenmiş gıdalardan kaçının.
  • Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olumlu düşüncelerin bir listesini yapın.
  • Bir spor yapıyorsanız, yapmaya devam edin. Ancak, genellikle hareketsizseniz, her gün biraz yürüyüş yapmanın tadını çıkarın.
  • Hamilelik veya sizi olumlu hissettiren şeyler hakkında okumak.

Şüphesiz, hamilelik güzel ve özel bir zamandır. Bununla birlikte, duygusal olarak da dahil olmak üzere mümkün olan her şekilde hazırlanmak iyi bir fikirdir.

Bu güzel zamanın normal bir parçası oldukları düşünüldüğünde, hamileyken yaşayacağınız çeşitli duygulara olumlu ve sağlıklı bir şekilde cevap vermek önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.