Tek Yumurta İkizleri ve Çift Yumurta İkizlerinin Farkları

Suni döllenme teknolojilerinin de gelişmesiyle tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinde artış görülmeye başlandı. Peki bu ikizler arasındaki farkları biliyor musunuz? Bugünkü yazımızda tek yumurta ve çift yumurta ikizleri arasındaki farkları keşfedin!
Tek Yumurta İkizleri ve Çift Yumurta İkizlerinin Farkları

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2021

Tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizlerinin pek çok ortak özelliğinin olmasının yanı sıra, aralarında kimi farklar da bulunmaktadır. Tek yumurta ikizlerine daha çok rastlanıyor. Peki bunları çift yumurta ikizlerinden ayıran özellikler nelerdir? Gebe kalınma şekli , genetik kodlar, kan grubu ve görünüşlerine göre bu ikizleri birbirinden ayırabilirsiniz.

Tek Yumurta İkizleri ve Çift Yumurta İkizleri Arasındaki Farklar

İkizler her zaman tek yumurta ikizi olmazlar. Hatta pek çok anlamda birbirlerinden farklılaşabilirler. Tek ve çift yumurta ikizleri temelinde gebe kalınma şekillerine göre birbirlerinden ayrılırlar.

Tek yumurta ikizleri monozigot, yani iki embriyoya bölünmüş tek bir zigotta gelişimlerini sürdürürler. Bu durum döllenmeden dokuz gün sonra meydana gelir. Öte yandan, çift yumurta ikizleri dizigot, yani iki farklı zigotta gelişim gösterirler ve iki ayrı sperm tarafından döllenmiş yumurtalardan meydana gelirler.

İkizlerin türüne göre genetik kodları da farklılık gösterir. Çift yumurta ikizleri kardeşlerde olduğu gibi birbirinin aynı değildir. Fakat tek yumurta ikizlerinin çok fazla benzerlik gösterdiğine şahit oluruz.

Tek yumurta ikizleri aynı amniyotik kesede, çift yumurta ikizleri ise ayrı amniyotik keselerde gelişirler. Yani rahimdeyken bebeklerin hangi tür ikiz oldukları belirlenebilir.

Tek yumurta ikizlerinin neredeyse her anlamda birbirlerine benzediklerini görürüz. Fakat çevresel etmenlerden ötürü bazen görünümleri farklı olabilir ve bazı şekillerde birbirlerine benzerler. Çift yumurta ikizleri ise kardeşlerde olduğu gibi birbirinden farklı görünür.

İkizlerin Özellikleri

Tek yumurta ikizlerinin tek bi hücrenin bölünmesinden, çift yumurta ikizlerinin ise farklı hücrelerden meydana geldiğini belirtmemiz gerekir. Özellikleri ise aşağıdaki gibidir.

Tek Yumurta İkizleri

Tek yumurta ikizi aynı elbiseyi giymiş kızlar

Bu ikizlerin genomları birebir aynı değildir. Hatta kan hücrelerinin DNA dizilimleri farklı olabilir.

Eğer gebelik döneminde beslenmeleri birbirleriyle tutarlı olmazsa büyürken görünümlerinde farklılıklar olabilir. Bazı tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri farklı olabilse de genellikle çoğu aynı cinsiyete sahiptir.

Çift Yumurta İkizleri

Dizigot ikizler iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi sonucu meydana gelirler. Tıpkı iki ayrı zamanda gebe kalınan kardeşler gibi genomları farklıdır. Bunun yanı sıra, aynı ya da farklı cinsiyete sahip olabilirler.

İstatistikler

Bebeklerin tek yumurta ikizi olma ihtimali tüm dünyada aynıdır: 1000’de 3. Fakat anavatan da dahil olmak üzere çift yumurta ikizi olma ihtimali bazı değişkenlere göre değişebilir.

Örneğin; Japonya’da 1000 doğumdan 6’sı çift yumurta ikiziyken, Hindistan’da bu oran 1000’de 15’tir.

Ayrıca, 35 yaş üstü anne adaylarının çift yumurta ikizi sahip olma ihtimali daha fazladır. Bunun nedeni de in vitro fertilizasyondur.

Çift yumurta ikizlerine gebe kalınması için anne adayının menstrüal döngüsünde birden fazla yumurtanın salınması gerekir. Bundan ötürü, çift yumurta ikizi annelerinin tekrar çift yumurta ikizi sahip olmaları ihtimali dört kat daha fazladır.

Klomifen gibi bazı ilaçlar çifte gebeliğe neden olduğu için çift yumurta ikizi sahibi olma ihtimalini %10 oranında artırabilir.

“Tek yumurta ikizleri tek bir hücrenin bölünmesinden, çift yumurta ikizleri ise farklı hücrelerden meydana gelirler.”

İkiz Gebeliklerindeki Riskler

İkiz çocuklara gebe olmak riskli midir? Bunun yanıtı evet. Fakat gebelik süreci çoğu durumda başarıyla tamamlanır. İkizlerin hayatta kalma oranı %60’tır. Fakat göbek bağının bebeklerin boynuna dolanma riski vardır ve bu da oksijen akışını engelleyip beyin hasarına yol açabilir.

Öte yandan, doğumda bebeklerin kilosu düşük olabilir ve erken doğum da görülebilir. Gebelik dönemi genellikle 38 ile 40 hafta arasında sürer. Bundan ötürü, düzenli aralıklarla kontrole gidilmesi ve talimatlara harfiyen uyulması gerekir.

Yeşil örtü üstünde yatan ikiz bebekler

Tek Yumurta İkizleri ya da Çift Yumurta İkizlerine Sahip Olmak Genetik Bir Durum Mudur?

Tek yumurta ikizi sahibi olmanın genetik bir durum olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Fakat ailesinde ikiz olan anne adaylarının çift yumurta ikizi sahibi olma ihtimali daha fazladır. Zira bu durum çifte gebelik ile ilgilidir.

Sonuç olarak, tek ve çift yumurta ikizlerini ayıran kimi özellikler bulunmaktadır. Bu yazımızda ele aldığımız etmenler ışığında içinde bulunduğunuz durumu analiz etmeniz mümkündür.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.