Hamileliğin 28. Haftası

Hamileliğinizin 28. haftası ileri bir haftadır. Bu haftada neler olduğuna bir göz atalım.
Hamileliğin 28. Haftası

Son Güncelleme: 28 Mart, 2021

Fetüsün gelişimi nedeniyle hamileliğin her haftası farklı geçebilir. Hamilelikte, her gün rahmimizde mucizeler gelişir, hala önümüzde uzun zaman olmasına rağmen 28. hafta hamilelikte ileri bir haftadır.

Bu haftada bebek oldukça gelişmiştir. Bu haftadan itibaren bebeğin nasıl doğacağı da düşünülmeye başlanır. Örneğin kan uyuşmazlığı durumunda anne gamma globulin ile aşılanmalıdır.

28. haftaya kadar bebeğin tüm bu aktivitesini rahimde hissetmemek imkansızdır. Miniğimiz karnımızda sandığımızdan fazla şey yapar. Görünüşe göre bebeğimiz, en meşgul olduğumuz zaman uyumak ve dinlenmemiz gerektiği zaman harekete geçmek gibi bir alışkanlık edinmiş gibi.

Sadece fetüs değil anne de değişir ve gelişir. Hamileliğin ağırlığı, karnın sürekli büyümesi ve uykusuzluk bu evrenin bazı özelliklerindendir.

28. haftada annede gerçekleşen değişiklikler

28. hafta hamilelik

28. haftada annede gerçekleşen en büyük değişikliklerden biri de yorgun olmasıdır. Uykusuzluk ortaya çıkmaya başlar ve saatler süren dinlenme kötü olabilir.

Uzmanlar, bebek huzursuz olduğunda onunla iletişim kurmaya çalışmamızı tavsiye ediyor. Bebeğimize müzik dinletebilir, onunla konuşabilir ve ona kitap okuyabiliriz. Fetüsün annesinin sesini duyması önemlidir, çünkü karnındayken bile annesinin sesini duyup tanıyabilir.

Gerçekleşebilecek diğer değişiklikler:

 • Hamile kadının midesi ve bağırsağı bebeğe yer açmak için yer değiştirmeye başlar. Bu nedenle mide sıvıları yemek borusuna daha kolay geçebilir. Bu da mide ekşimesi ve midede yanmaya neden olur.
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı daha yoğun olarak ortaya çıkar.
 • Bebek daha fazla enerji isteyeceğinden karbonhidrat tüketimi çok önemlidir. Bu aşamada çikolata, ekmek veya kek tüketme istekleri artar.
 • Midemiz çok fazla yiyeceğe tolerans gösteremediği için yemek yeme miktarımız azalır. 
 • Rahim, 28 santimetreye kadar genişleyecektir.
 • Ayak bileklerinde ve ayaklarda şişkinlikler artar. 
 • Göbek deliğimiz çoktan dışarı fırlamış olabilir.

Bebeğin gelişimi

28. haftada bebek gelişiminin büyük bir kısmını tamamlamış olur. Bebek bu evrede çoktan 1 kilogramdan daha ağır ve yaklaşık 40 cm olmuş olur. Sinir sistemi tam gelişip beyni hacim olarak artar.

Beyin aktivitesi uyku düzeniniz aracılığıyla gözlemlenebilir. Ayrıca fetüsün vücut ısısını ayarlayabilir hale geldiği söylenebilir. Bu anlamda, uzmanlar termoregülasyonun çoktan olgunlaştığı sonucuna varıyorlar.

28. hafta hamilelik

Kulak zarı büyümeye devam eder ancak çoktan işlevsel bir hal almış olur. Gözler ise tam gelişimini tamamlamıştır. Bu sırada solunum sistemi sürfaktan üretimine devam eder. Bu madde, bebeğin doğmaya hazır olduğuna dair bir belirleyicidir. Sürfaktan üretimi tamamlandığında emme dürtüsü de gelişir.

Fetüs çoktan derisinin altında yağ biriktirmeye başlar, bu yüzden de vücudu daha yuvarlak hale gelir. Fetüsün cinsi erkekse 28. haftada testisler yakın oldukları skrotuma inmiş olur.

Ayrıca 28. haftada kırmızı kan hücrelerinin üretimi kemik iliği tarafından yapılmaya başlanır. Bundan önce bu işten dalak sorumluydu. Diğer önemli gelişmeler ise şunlardır.

 • Sindirim sistemi daha aktif hale gelir.
 • Bebek hıçkırmaya başlar.
 • Sindirim sistemi, böbrekler ve akciğerler tarafından üretilen salgıları, amniyon sıvısının hacminin artmasına katkıda bulunur.
 • Sürfaktan üretimi olduğundan dolayı gaz dolaşımı başlar.
 • Tırnaklar, saçlar, kaşlar ve kirpikler büyümeye ve uzamaya başlar. Ayrıca bebeğin vücudunda olan açık renkli tüylerin çoğu dökülür. Bu tüyler doğumda sadece sırt ve omuzları kaplar.

Hamilelikte, her gün rahmimizde mucizeler gelişir ve gebelikte 28. hafta da bu mucizelerin çokça yaşandığı haftalardandır.

İlginizi çekebilir ...
Gebelikte Son Üç Ay İçin Atıştırmalıklar
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Gebelikte Son Üç Ay İçin Atıştırmalıklar

Doğum yaklaşırken gebelikte son üç ay için atıştırmalıklar hazırlayarak hem kendinizi hem bebeğinizi iyi bir doğuma hazırlayabilirsiniz.
Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.