Doğum Analjezisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pek çok hamile kadın, doğum sırasında çekilen acıyı hafifletmenin en ideal yolunu bulmak amacıyla doğum planı yapmaktadır. Bu yazıda doğum analjezisi hakkında her şeyi öğrenin.
Doğum Analjezisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 01 Mart, 2021

Doğum yapmak, bir kadın için muhtemelen en iyi ve en değerli anlardan biridir. Bununla birlikte, doğum sürecinde yoğun bir ağrı meydana gelir. Doğum analjezisi, anne adayının gereksiz acılara katlanmak zorunda kalmasını önlemeye yardımcı olur.

Hamilelik sırasında doğum analjezisinden ve bunun doğal olarak nasıl meydana gelebileceğinden bahsedilir. Gevşeme ve konsantrasyon teknikleri, doğumu başlamak üzere olan bir kadın için yararlı ve güvenlidir.

Bir kadının doğuma başladığında hissettiği ağrı, rahim kasılmaları ve doğum kanalının esneyebilir yapısındaki değişikliklerle bağlantılıdır. Bu yüzden bu ağrılar çok güçlü ve sıktır.

Doğumun başlarında ağrı karın bölgesinde ve belde görülür. Zaman geçtikçe ağrı göbek bölgesine, sırtın üst kısmına ve sakral bölgeye doğru geçer. Doğumun son aşamasında kadın sakrum, anüs ve perine üzerinde baskı hisseder.

Doğum analjezi yöntemleri, şiddetli doğum sancısını dindirmek için mükemmel alternatiflerdir. Ağrıyı gidermek için hiçbir ilaç verilmeyen doğumlar artık geçmişte kalmıştır.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde bu ağrı kesicilere alerjisi olan kadınlar bile ağrısız doğum yapabilmektedir. Doğum analjezisi tekniklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Doğum analjezisi için teknikler

En iyi doğum analjezi tekniğini seçmek için, doktor hastayı tam olarak analiz etmelidir. Tıbbi öykü ve aile öyküsünün yanı sıra, doğum anı ve kadın doğum uzmanının görüşü gibi diğer konuları da değerlendirmek gerekir.

İdeal analjezi, doğuma müdahale etmeden ağrıyı başarılı bir şekilde gideren, anne ya da bebek üzerinde herhangi bir yan etkiye neden olmayan ve kolay kontrol edilebilendir. Çeşitli ağrı kesiciler bu gereksinimleri karşılar.

doğum sancısı

Sistemik analjezikler

Bu ilaçlar damardan veya kas içinden enjekte edilir. Sinir sistemine etki ederler ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olurlar.

Bu ilaçlar, bazı kadınların kendilerini rahat ve sakin hissederek daha az ağrılı bir doğum yapmalarına yardımcı olur. Bu teknik hem anneyi hem de bebeği biraz uykulu hale getirebilse de, doğumu veya kasılmaları geciktirmez veya etkilemez.

Epidural

Belden aşağısının hassasiyetini azaltan epidural, annenin sırtının alt kısmına enjekte edilir. Bu tür analjezi, kasılmalardan kaynaklanan ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve vajinal doğumu kolaylaştırır. Epidural analjezi, doğum sırasında ağrıyı gidermenin en güvenli yoludur.

Birçok kadın, anne veya bebek üzerinde herhangi bir yatıştırıcı etkiye neden olmadığı ve annenin sezaryene ihtiyaç duyma olasılığını artırmadığı için bu seçeneğe yönelir.

“Doğum anı mükemmeldir. Acı ve neşe o anda bir aradadır.”

–Madeline Tiger–

Pudendal bloke: Lokal anestezi

Bebek doğmadan hemen önce vajinaya ve rektal bölgelere enjekte edilen lokal bir anestezidir. Pudendal bloke, bebek doğum kanalından geçerken ağrıyı hafifletir.

Bu anestezideki problem annenin gerçek bir rahatlama hissetmesi için genellikle birden fazla doz uygulamak zorunda kalınmasıdır. Ayrıca ilacın kana karışması, plasentaya girmesi ve toksisiteden dolayı kan pıhtılaşmasına neden olması mümkündür.

ağrı kesici iğne yapmak

Neyse ki doğum süreci için başka birçok mükemmel ağrı kesici seçenek vardır. Tamamen doğal vajinal doğum yapmaya karar verirseniz, doğum anına hazırlanmanın en iyi yolu gevşeme ve nefes alma tekniklerini uygulamaktır.

Gerçek şu ki, doğum süreci beklenmedik şekilde ilerleyebilir ve kadın vajinal doğum planlamış olsa da doğuma girdiğinde ağrısını dindirmek için bir ilaç isteyebilir.

Bazı kadınlar ise en başından ağrı hafifletici yöntemlere başvurmaya karar verebilir ancak bunun için geç kalabilir.

Her kadın kendini benzer durumlarda bulabileceğinden, doğum zamanı yaklaştığında yapılacak ilk şey, sizin sağlığınızın yanı sıra bebeğinizin sağlığını da düşünmektir. Mevcut doğum analjezi teknikleri hakkında doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Bu şekilde, doğum zamanı geldiğinde hazırlıklı olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.