Anne ve Babaların Etkin Bir Disiplin İçin İhtiyacı Olan 5 Özellik

Anne ve Babaların Etkin Bir Disiplin İçin İhtiyacı Olan 5 Özellik

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2018

Çocuk sahibi olmak her anne ve baba için çok önemli bir meydan okumadır. Ne kadar okumuş, gözlemlemiş ya da dinlemiş olursanız olun, gerçek hayatta özellikle disiplin konusunda çocuk eğitiminin hiç de kolay bir konu olmadığı tartışılmaz bir gerçektir. Etkin bir disiplin oluşturabilmek için izlenecek ebeveynlik stili, bir dizi özellik sahibi olmayı ve geliştirmeyi gerekli kılmaktadır. Bu özellikler olmadan çocuk üzerinde istenen disiplinin sağlanması mümkün olmayacaktır.

Çocuğun yaşı ve davranış türlerine bağlı olarak bazı özellikleri kullanmanın diğerlerine oranla daha kolay olabileceği zamanlar olabilir. Bu özellikleri geliştirmek, onları pratikte kullanmaya yol açacaktır. Anne ve babalara yönelik kitaplar, dersler ve destek grupları bu tür özellikleri geliştirmek için mükemmel seçenekler arasında bulunmaktadır. Koşullar ne olursa olsun, etkin bir disiplin sağlamak için bazı gerekli özelliklere ihtiyaç duyulacaktır.

çocuk disiplini

Pozitif Bir Örnek Olun

Bir çok anne ve baba, çocuklarına bir dizi değeri ve belirli bir disiplin anlayışını vermeye çalışırken kendileri bunun tam tersi şekilde hareket etmektedir. Ancak böyle bir durumun çocuk üzerindeki etkinlik açısından kesinlikle uygun olmadığını belirtmek gerekir. Aslında çocuklar için en iyi öğrenme yöntemi hata yaparak öğrenme şeklidir. Çünkü çocuklar duyduklarından değil, gördüklerinden ve tecrübe ettiklerinden daha iyi öğrenirler.

Uygun davranışlar için iyi birer model olmak anne ve babaların sahip olmaları gereken önemli bir özelliktir. Ancak bu davranışların bir model olarak alınabilir olması ve sadece kendi davranışlarını haklı çıkaracak şekilde seçilmemesi gerekmektedir. Çocukların gördükleri ve duydukları arasındaki tutarsızlıklar, anne ve babalar açısından çok kötü bir imaj anlamına gelir ve tüm söylediklerini inkar etmek demektir. Bu tür durumlarda, çocuklar da anne ve babalarına karşı olan saygılarını yitirirler.

Korumacılık ve Güvenlik Kavramları Arasında Bir Denge Yakalayın

Çocukların güvenli olması her anne ve babanın üzerinde uzlaşamadığı çok temel ve önemli bir konudur. Kimileri çocuklarına gereğinden aşırı korumacı yaklaşarak onları her türlü tehlike ihtimaline karşı izole etmeyi tercih ederken, diğerleri ise onlara çok daha fazla özgür alan bırakmaktadır. Ancak anne ve babaların bu noktada, korumacılık ile güvenlik arasında iyi bir denge yakalanması gerektiğinin bilicinde olmaları gerekmektedir.

Bu bağlamda, çocukları güven duygusu konusunda eğitmeli ve onların yaptıklarının doğal sonuçlarını tecrübe etmelerine izin vermeliyiz. Aynı zamanda onlara sadece anlık istekleri ve arzuları doğrultusunda değil, yaptıkları davranışların diğerleri üzerindeki etkilerini de dikkate alarak sağlıklı kararlar vermeyi öğretmeliyiz.

anne ve kız konuşuyor

Yeterli Miktarda Sınırlar Oluşturun

Anne ve babaların, çocuklar şiddetle karşı çıksa da onlar için gerekli birtakım sınırlar çizmesi uygun bir davranış biçimidir. Yeterli derecede sınırların bulunması demek çocuk için belirgin kuralların bulunması ve anne ve babanın da onun doğru gelişimi için en uygun disiplin stratejilerini uygulaması anlamına gelmektedir. Ancak tüm bunlara ek olarak çocuğa saygı duymayı da asla unutmamanız gerekecektir.

Ayrıca anne ve babaların kendi davranışlarına da bir takım sınırlar koyması ve bu sayede çocukları için bir otokontrol ve sorumluluk örneği sergilemeleri zorunludur. Örnek olarak çocukların yanında sigara içmek, alkol tüketmek, yeterince uyuyamadığından ve çok yorgun olduğundan yakınmak, uygun olmayan sözcükler sarf etmek ya  da aşırı derecede yemek yemek onlara anne ve babalarının kendilerini kontrol etme konusunda hangi durumda olduklarına ilişkin net fikirler verecektir.

Stresi Etkin Bir Biçimde Yönetin

Stres ile etkili bir biçimde başa çıkabilen anne ve babalar çocuklarına disiplin öğretme konusunda da çok daha başarılı olmaktadırlar. Stresli anne ve babaların bağırıp çağırma ve bu nedenle çocuklarını da strese sokma ihtimalleri oldukça yüksektir. Ayrıca bu tür anne ve babalar, genellikle disiplin sağlama yerine ceza vermeyi tercih etmektedirler.

Diğer taraftan, bir anne ya da babanın stresli olması çocuklarında davranışsal sorunlara da neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da yine aynı anne ve babalar daha fazla baskı ile yüzleşmek durumunda kalmaktadırlar.

Beklentilerinizi Açık Bir Biçimde Belirtin

Çocuklar kendilerinden ne beklendiğini anlamadıkları durumda anne ve babalarının beklentilerini karşılamaları da imkansız olacaktır. En etkili anne ve babalar, çocuklarından tam olarak ne istediklerini onların anlayabileceği bir şekilde açık bir biçimde anlatabilen ebeveynlerdir. Ayrıca bu tür anne ve babalar, çocuklarına gerçekten neleri yapabileceklerine ilişkin sorular da sorarlar.

Bu bağlamda, etkin anne ve babalar amaçları çok açık olan ve çocukları için başarılabilecek hedefler koyan kişilerdir. Bu şekilde çocuklarına azim, gayret etme, zaman yönetimi, stresle başa çıkma ve kişisel etkinlik kavramları konusunda birer örnek olurlar. Bunlara ek olarak, aşırı kızgınlık, hayal kırıklığı ya da motivasyon eksikliği gibi durumlarla karşılaştıklarında çocukları ile daha iyi seviyede empati kurma yeteneğine sahiptirler.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.