Çocuğunuz Kötü Davrandığında Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2018

Anne ve babaların çok çabuk çileden çıkmalarına neden olan şeylerden biri belki de çocuklarının onlara karşı agresif ve kaba bir şekilde cevap vererek bir yorumda bulunması ya da herhangi bir şeyi bu şekilde istemesidir. Çocuğunuz kötü bir biçimde cevap verdiğinde aşağıdaki adımları izlemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Unutmayın ki bir tartışma esnasında yapılması gereken en önemli şey, provokasyonlara aynı şekilde yanıt vermemek olmalıdır. Yetişkin olan sizsiniz; bu nedenle sizi anlamsız ve olumsuz bir duruma yol açacak tartışmaların içine düşürecek dürtülerden kendinizi sakınmanız gerekecektir.

Çocuğunuz Kötü Cevaplar Verdiğinde Yapmanız Gerekenlere İlişkin İpuçları

1. Soğukkanlılığınızı koruyun. Böyle bir durum ortaya çıktığında ters davranmak, aslında en uygun olmayan davranış şeklidir. Sizin davranış biçiminiz, çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi zayıflatabilir ya da güçlendirebilir. Bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekir. Eğer çok yumuşak davranırsanız, çocuğunuzun bu uygunsuz davranışı yeniden tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. Diğer yandan, eğer çok sert davranırsanız da çocuk kendini ifade edemediği duygusuna kapılacaktır.

2. Sakin olmadığınız anlarda bağırıp çağırmaktan ve bazı olumsuz sözler sarf etmekten kaçının. Bu tip durumlarda derin bir nefes alın ve ne söyleyeceğinize dair dikkatli bir biçimde düşünün. Her iki tarafın da sakin olduğu ve mantıklı bir anlaşma sağlayabilecekleri zamanı yakalayana kadar aranızdaki diyaloğu askıya alın.

3. Bu tip durumların ortaya çıkma nedenlerinin neler olduğunu belirleyin. Çocuklar, her zaman sizinle sorunları olduğu için kötü bir biçimde davranmazlar. Gerek okulda gerekse sosyal çevresinde olsun, çocuğun etkilenmesine neden olan farklı bir takım etkenlerin olup olmadığını öğrenmek için bir araştırma yapın. Eğer böyle bir durumun olduğunu tespit ederseniz, agresif bir tutum takınmayın; problemin nedenine inin ve bunun çözümü için yardımcı olmaya çalışın.

4. Kabul edilebilir olmayan davranışlar konusunda açık kurallar belirleyin. Çocuklarınız ile birlikte aile kurallarını belirlerken, onlardan anne babaya ve diğer aile bireylerine karşı ne tür davranış şekilleri beklendiğini mümkün olan en belirgin biçimde ortaya koyun. Açık ve belirgin sınırlar belirlemek, çocuklarınızın size karşı saygısız bir biçimde cevap vermeden önce daha iyi düşünmelerini sağlayacaktır.

anne baba ve kız çocuğu

İşitsel ve görsel içeriklere ulaşabildikleri kaynakları kontrol etmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bir çok saygısız davranış, sevdikleri bir program ya da internette izledikleri bir videoda gördükleri bazı davranışların sürekli tekrarlanması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Çocuğunuzun gerek aile içerisinde gerekse okuldaki yakın sosyal çevresinde, hem televizyonda hem de gerçek dünyada duydukları ve gördükleri konusunda çok dikkatli olun.

5. Çocuklarınıza her hareketlerinin bir takım sonuçları olacağını hatırlatın. Anne, baba ve çocuklar arasında kabul edilemez konuşma şekilleri ve kelimeler konusunda karar verildikten sonra, onlara eğer bu sınırları geçerlerse karşılaşabilecekleri sonuçların neler olduğunu söyleyin. Bu tip durumlarda, oyun zamanı ya da bir takım eğlence aktiviteleri gibi ödülleri kaldırın ya da ek ev ödevi veya üzerinde anlaştığınız diğer bazı yöntemleri uygulamaya koyun.

çocukları oynarken çalışan anne

Uygun olmayan bir davranışı cezalandırmak için o anda bulduğunuz geçici yöntemler kullanma yoluna gitmeyin. Çünkü bu tarz durumlarda sorun daha da kötü bir hal alabilir. Unutmayın ki, en başından itibaren standartlar belirlerseniz, birlikte yaşamak herkes için daha sağlıklı olacaktır.

6. Çocuğunuzun nasıl davranmasını istiyorsanız siz de o şekilde davranın. Eğer partnerinizle yaşadığınız tartışma birbirinizi rencide eden sözcüklerin havada uçuşmasıyla sonlanıyorsa, çocuklarınızın da bir takım kötü cevaplar vermesi gayet doğal bir durum olacaktır. Hem ailenizdeki hem de sosyal çevrenizdeki tüm insanlara, çocuklarınıza izin verdiğiniz ve onlardan beklediğiniz şekilde davranın.

Bunlara ek olarak çocuklarınız ile saygılı bir biçimde konuşmanız da çok önemli bir konudur. Bu şekilde onlar da, sizin onlarla konuşurken kullandığınız tonda konuşmaları gerektiğini anlayacaklardır. Küçük yaşlardaki ya da genç yaşlara sahip çocuklarınızla konuşurken onların üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek iğneleyici ya da kaba kelimeleri kullanmaktan uzak durun.

7. Eğitimli ve düzgün bir biçimde davrandıklarında bu durumu takdir edin. Çocuklar nazik bir biçimde davranmak ve size saygı göstermek için özel bir çaba sarf ederler. Size ya da ailenin herhangi bir bireyine karşı saygı ifade eden davranışları teşvik edin; her ne şartta olursa olsun sıcak ve içten ilişki kurmak için çok değerli olan bu tür fırsatları asla kaçırmayın.

8. Onlara yeterince dikkatinizi verin. Aslında çoğu kez çocuklarınızın kötü cevap vermelerinin nedeni, kendilerini göz ardı edilmiş hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde en az bir saatinizi onları dinlemeye ayırın. Onların yaptıkları aktivitelere katılın, yaşadıkları dünyanın içine siz de girmeye çalışın, bir süreliğine cep telefonunuzdan ve işinizle ilgili konulardan sıyrılarak çocuklarınızla ortak zaman paylaşın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.