Uyumak İsteyen Tavşan

Çocuk hikayelerinin küçükleri uykuya ikna etmek için öneri gücünü nasıl kullandıklarını keşfedin.
Uyumak İsteyen Tavşan

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2018

Uyumak İsteyen Tavşan kitabını duydunuz mu? Çocuklarınızın uyku vakti geldiğinde okumaya değer bir çocuk kitabıdır.

Pek çok aile için uyku vakti bir savaşa dönüşebilir. Ebeveynler, çocuklarının sonunda yorgunluklarına boyun eğmeleri için geçen süreden çoğu zaman bunalırlar.

Çocukları erken uyutmak kolay bir iş değildir. Çocukların ihtiyaç duydukları uykuyu almaları için etkili yöntemler bulmak önemlidir.

Elbette, her çocuk farklı olduğundan tek bir çözüm yolu söylemek doğru olmaz. Ancak, her göre deneyebileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunmaktadır.

Okuma sıkça tavsiye edilen bir yöntemdir. İşte bu yüzden sizi bugün, Uyumak İsteyen Tavşan’ın arkasındaki faydaları keşfetmeye davet etmek istiyoruz.

İsveçli psikolog Carl-Johan Forssén Ehrlin kitabı belli bir niyetle yazdı. Çocukların uykuya dalmalarına yardım etmek için basit bir yöntem sağlamak istedi.

Uyumak İsteyen Tavşan, çocuklara değerleri öğretir ve engelleri aşmayı öğrenmelerine yardımcı olur.

masal okuyan anne

Uyumak İsteyen Tavşan’ın Özellikleri

Kitap piyasaya çıktığından beri en çok satan çocuk hikayesi haline geldi.

Kitabı 7 farklı dilde; internette kitapçılarda ve kütüphanelerde bulmak mümkün.

Aşağıda kitabın ana özellikleri bulunmaktadır:

  • Kitapta en çok geçen kelimeler şunlardır: Uyku, yorgun, uykuda ve rüya.
  • Kitap, renkli resimlerle dolu 26 sayfadan oluşuyor. Tavşan, uykulu bir salyangoz ve Yawn Amca hikayenin ana karakterleridir.
  • Yazar, küçüklerin uykuya dalmasına yardımcı olmak için öneri ve rahatlama teknikleri kullanıyor.
  • Kitapla beraber bir de kullanma kılavuzu mevcut. Okuyucuya ne zaman vurgu yapması gerektiğini, ne zaman daha kısık sesle konuşacağını ya da esneme gibi efektleri ne zaman kullanacağını söylüyor.
  • Bazı talimatlar koyu olarak işaretlenmiştir.
  • Kitabın oldukça basit bir dili var.

Uyumak İsteyen Tavşan’ı okuma teknikleri

Yazar, hedefine ulaşmak için kitapta farklı dil ve psikolojik teknikleri tanımlar.

Bu nedenle, en iyi sonucu elde etmek için, okuyucu aynı teknikleri uygulamalıdır.

Örneğin okuyucu, hikayeye gerçekçilik duygusu vermek için bazı cümleleri okurken esnemelidir. Diğer bir cümlede çocuğun daha da uykusunu getirmek için kısık sesle okumaya devam etmelidir.

Yazar, bu tekniklerin uygulanmasının dinleyicileri sakinleştirdiğini ve rahatlattığını iddia ediyor.

Sonuç olarak, çocukların uykusu gelmeye başlıyor.

İyi sonuçlar hikayenin kendisine bağlı değil. Önemli olan çocukların uykuya dalmalarına yardımcı olmak için, Uyumak İsteyen Tavşan’ı sesinizin gücünü kullanarak okumaktır.

uykulu çocuk ve tavşan

Uykuya dalmak isteyen tavşan okumak için diğer öneriler:

Kitabın amacı çocuklar farkında olmadan onlara okuma yoluyla mesajı iletmektir.

Bu alanda yetenekli olduğunuzu düşünmüyorsanız, işte bazı öneriler:

  • Karakterler: Hikayenin ana karakteri bir tavşandır. Ancak yazar; tavşanın adını çocuğunuzun adıyla değiştirmenizi öneriyor. Bu şekilde çocuğunuz kendini ana karakter olarak tanımlayacak.
  • Okuma. Hikayenin yapısı, bazı ifadelerin farklı bir ton veya ritim ile telaffuz edilmesini gerektiriyor.
  • Mimikler. Kitapta ilerlerken, her karakter için geçerli olan ifadeleri yeniden oluşturun. Aynı zamanda, farkında olmadan uykuyu getirmesine yardımcı olmak için kitapta geçen kelime tekrarlarını kullanın.
  • Diğer yardımcı faktörler. Hikayeyi okumanın yanı sıra, başarı şansınızı artırmak için diğer ayrıntıları da uyku saati rutininize dahil edebilirsiniz. Hafif bir akşam yemeği, sıcak bir banyo ve yatıştırıcı bir masaj çocukların yatmadan önce rahatlamaları için etkili yöntemlerdir.

Hikaye gerçekten çocukların uykuya dalmasına yardımcı oluyor mu?

Binlerce ebeveyn kitabın etkili olduğunu söylüyor. Ancak, yönteme karşı çıkanlar da var.

Bazı eleştirmenler, kitabın satışlardaki başarısını inkar etmemekle birlikte tekniğin sihir niteliğinde olmadığını iddia ediyor.

Pek çok ebeveyn, kitabın çocuklarının uyku saati rutininin mükemmel bir parçası olduğunu doğruluyor. Ancak, kitabın kendi içinde yeterli olmadığını söylüyorlar.

Aynı zamanda bazı anneler ve babalar öykünün etkililiğinin, kullanım kılavuzunu dikkatle takip etmede olduğunu belirtiyor.

Bu nedenle, yavaşça ve yumuşak bir tonda konuşma pratiğinde deneyimli herhangi bir dikkatli okuyucu, çocukların uyumalarını sağlamakta başarılı olabilir.

Kitabın 2 ila 4 yaşındaki çocukları hedef aldığını bilmek önemlidir. Hikaye, daha büyük çocukların eğlenebileceklerini garantilemiyor.

Uyumak İsteyen Tavşan’ın ne kadar etkili olduğuna her aile kendisi karar verecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.