Annemi Şimdi Daha İyi Anlamamın 7 Nedeni

Annemi Şimdi Daha İyi Anlamamın 7 Nedeni

Son Güncelleme: 30 Ağustos, 2018

Anne olduktan sonra kendi annemizi daha iyi anlamak, onun tavsiyelerini ve hayata yönelik tavırları ve davranışlarını yavaş yavaş kavramak için birçok neden karşımıza çıkar. Yani anne olduğumuzda değişen birçok şey bulunmaktadır. Bu değişiklikler sadece yaşam şeklimizde ya da vücudumuzda meydana gelmez, mental anlamda da ciddi bir değişim içerisine gireriz.

Bebek sahibi olmaya hazırlandığımız süreçte çevremizdeki insanlardan her zaman için işimize yarayacak bazı tavsiyeler alırız. Ancak bu tavsiyeler içerisinde genellikle en iyi olanlar annemizin ya da büyükannemizin verdikleri olacaktır. Bu kadınlar hayatlarını çocuklarına adamış olan ve birçok jenerasyon için sevgi mesajı yollayan kadınlardır.

Onları anlamak demek onlarla aynı duyguları hissetmek ve verdikleri öğütleri pratikte kullanmak için hazır olmak demektir. Ayrıca adanmışlıklarını, bize ve bizim çocuklarımızın hayatlarının daha iyi olması için verdikleri fırsatları takdir ederek değer vermek onları anlamanın farklı şekillerde ifade edilmesi anlamına gelmektedir.

1. Kendini Feda Eden Bir Anne

Annemi anlamamın esas nedeni, kendi hayatını benim için değiştirirken yaptığı fedakarlıkları neden yaptığını artık biliyor olmamdır. Benim dünyaya gelişimi beklerken geçen uzun ve eşsiz saatler, uykusuz geçen onca geceler, bitmek bilmeyen bir özlem, bulantı ve rahatsızlık…

Bunların dışında kendisini uyarlamak zorunda kaldığı fiziksel değişimler, doğum esnasında tattığı inanılmaz acı… Tüm bunlar ona hayran olmam için yetecek birçok nedenden sadece ilk başta gelenleri. Bu denli çok sorumluluğu almak için gerekli olan cesaret yaşamak zorunda olduğum tecrübeler konusunda ciddi bir desteğim olduğu duygusu ile kendimden emin olduğumu hissetmeme yol açıyor.

Anne ve kız el ele

2. Koruma İhtiyacı

İlk bebeğimizi kucağımıza aldığımızda onu her zaman korumak, ona sevgimizi vermek ve onu hiçbir şeyin incitmemesi için elimizden ne geliyorsa yapmak konusunda çok yoğun bir duygu içerisine gireriz. Bu durum aynı zamanda gerçeklerden korkmamıza de neden olur. Çünkü bir noktada ona nasıl yardım edebileceğimizi bilmediğimiz bir anda ağlamasını dinlemek zorunda kalacağımızı da biliriz.

Annelik konusunda olgunlaşma aşaması bir şekilde gerçekleşir ve bu noktaya ulaştığımızda onun ağlamasının önüne geçemeyeceğimizi anlarız. Ancak ona ulaşabildiğimiz durumlarda sakinleştirmeye çalışırız. Çünkü bu çaba aslında anneliğin en eski özelliklerinden biridir.

3. Daha Anlaşılabilir Bir Sevgi

Onun o derin ve sonsuz sevgisini şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Onunla geçirdiğimiz her anın değerini, onun hayatımdaki her şeyin iyi olmasını ne kadar istediğini, istediğim her şeye ulaşabilmemi nasıl arzuladığını, her şeyi benim iyiliğim için yapma isteğini ve aynı zamanda bunların hepsini hak etmeyi öğrenmem için ne kadar çalıştığını daha iyi kavrayabiliyorum.

Bir anne kimi zaman belki de sahip olduğu tüm sevgiyi bir kelime ile ifade edemeyebilir. Ancak şurası kesindir ki, o bu sevgisini hayatı boyunca göstermeye çalışır, hoş görür, bekler ve elinden gelenin en iyisini vermek için çaba harcar.

4. Eleştiriye Karşı Hoşgörüsüzlük

Ne zaman birisi çocuğunuzla ilgili, gerek onun davranışları gerekse belirli durumlarda nasıl davranmanız gerektiği konusunda bir eleştiri yapsa ya da bir öneride bulunsa, çoğunlukla nasıl tepki vermeniz gerektiğini bilemezsiniz. İşte tam bu anlarda annenizin sizi büyütme sürecindeki tavırlarını düşünmeye başlarsınız. Size yaptığı şakalar daha dünmüş gibi aynı hisleri yaşatacak şekilde aklınıza gelir.

Diğer taraftan bu tür eleştiri ya da tavsiyeleri dinlemeyi pek tercih etmediğinizin de farkına varırsınız. Çünkü hiçbir anne oğlunun ya da kızının eleştirilmesi durumunda mutlu olmayacaktır. Bir yabancının kendisine çıkışması ve çocuğu hakkında neler yapması gerektiği konusunda öğütler vermesi elbette hoşuna gidecek bir durum değildir.

Kızına sarılan anne

5. Sonsuz Bir Çaba

Çocuklarınızın iyi olması, onların büyüdüklerinde değer sahibi bir insan olarak yaşamaları, iyi huylara ve prensiplere sahip olmaları için çabalarsınız. Tüm bu çabalar hiçbir zaman sonlanmaz çünkü bunlar zaman geçtikçe aşılması gereken bir takım zorluklara rağmen her zaman için geçerli ve değerli olarak kalırlar.

Şimdi anlıyorum ki, annem sessizce ne kadar göz yaşı dökmek zorunda kalmış, ne kadar sabır göstererek güçlü ve ayakta kalmış ve çocuklarının haberi bile olmadan ne kadar fazla şey onun kalbini kırmış.

Ayrıca bugün her zamankinden daha iyi anlıyorum ki, sadece çocuklarımızı mutlu olarak görebilme gerçeği tüm yaptıklarımıza değer ve tüm o acılara katlanmamızın asıl sebebi durumundadır.

6. Ebeveynlik Önerileri

Şimdi daha fazla tecrübe sahibi biri olarak, anne olmakla ilgili annemin bana söylemiş olduğu şeyleri daha iyi anlayabiliyorum. Annem haklı ve nasıl dinlemek gerektiğini bilmek çok önemli. Ancak tüm bunların ötesinde onun tavsiyelerini pratiğe dökmek gerçekten de paha biçilmez bir değere sahip.

Her biri farklı olan karakterlerle, zıt kişiliklerle, isyanlarla ve acı dolu durumlarla nasıl başa çıkmamız gerektiğini bilmek zorundayız. Çünkü bir anne olarak üzerimize düşen görev daha güçlü olmaktır. Bir çocuk büyütmenin, onun karakterini şekillendirmenin, eksiklerini kabul etmenin ve onun üzerinden kendimizi geliştirmenin nelere mal olduğunu yalnızca anneler bilirler.

7. Sert Tavırları

Annemin benim üzerime neden o kadar düştüğünü ve her zaman için gözü önünde bulunmamı istediğini şimdi anlıyorum. Onun beni çağırmasını, eve herhangi bir sorun yaşamadan geri döndüğümü gördüğünde yaşadığı mutluluğu şimdi daha iyi kavrayabiliyorum. Onun yaptığı uyarılar bana şimdi daha anlamlı geliyor. Ben ve benim isyanlarımın ne olduğunu bilmemesinin onda yarattığı huzursuzluğu artık ben de paylaşıyorum.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.