İkinci Defa Anne Olmak

İkinci Defa Anne Olmak

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2018

Eğer sadece bir kez anne olduysanız ikinci kere hamile kalmanın ve anne olacak olmanın ilki kadar heyecanlı olamayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Hiçbir şeyin ilk yavrunuzu kollarınıza aldığınız o an ile kıyaslanamayacağını düşünebilirsiniz.

Ama biz bugün ki makalemizde ikinci kere anne olmanın inanılmaz keyfinden bahsedeceğiz.

İlk defa anne olan bir kadının hisleri

İlk çocuğunuzun kalbini sizin kalbinizin hemen yanında atıyorken hissetmek bu mutluluğu bir daha asla yaşayamayacağınızı düşündürmüş olabilir.

Hamilelik, doğum ve o ilk bebeğin kucağa alındığı anlar istisnasız her annenin hayatındaki en önemli olaylarındandır. Hamile kalındığının anlaşıldığı saniyede ömür boyu sürecek olan bir aşk hikayesi de başlamış olur.

Bir anne, bebeği ile karşılaştığı ilk anda hayatını ona adayacağını ve çocuğuna hayatı boyunca büyük bir aşk ile bağlanacağını bilir. Bebeğini besler, avutur ve onu sarıp sarmalar. Bebeği kollarındayken onun ile uyuyakalır.

Anneler tüm bunları ve hatta çok daha fazlasını hiçbir karşılık beklemeden yaparlar. Fakat sihirler ve sürprizler ile dolu olan hayat ebeveynleri ilk çocuklarından sonra tekrar ödüllendirmek isteyebilir.

Beni ağlatmayan bilgelikten, güldürmeyen felsefeden ve çocuklardan önce eğilmeyen büyüklükten uzak tutun.

-Gibran Khalil Gibran-

İki çocuk anneleri etraflarına daha fazla sevgi yayarlar

İkinci Defa Anne Olmak

İki küçük çocuğu olan annelerin sık sık yorgunluktan tükendikleri ve hatta bazı kötü günlerde son derece depresif oldukları doğrudur.

Buna rağmen iki çocuğu olan her anne aslında ne kadar şanslı bir kadın olduğunun farkındadır. Keyif aldığı iki gülümseme ve iki ses, hayatını paylaşıp oyunlar oynadığı iki yavrusu vardır. İki farklı insan onun dünyadaki en iyi anne olduğunu düşünüyordur.

Hali hazırda bir çocuk yetiştiriyor olmak, kadının kendisi ile de ilgilenmesi gerekmesi, yetmezmiş gibi ev, iş ve diğer sayısız sorumluluklar düşünüldüğünde ikinci kere anne olmak imkansızmış gibi görünebilir.

Bu işin sırrını sadece, ilgilenmesi gereken iki çocuğu olduğu halde hayatın karşısına çıkardığı birçok zorluğu çeşitli hokkabaz numaraları ve icatlar ile yenmeyi deneyimleyen anneler açıklayabilirler.

Hiç kuşku yok ki ikinci bir çocuk sahibi olan anneler sihir yaratmayı da öğreniyorlar:

  • Akşam yemeği her zaman tam saatinde hazır olur. Bazen birkaç dakika içerisinde mucizeler yaratırlar.
  • Bir annenin tüm günü kollarındaki bebeği ile geçirmek zorunda olmasının hiç önemi yoktur. Anne, her işini sırası ile yapabilmek gibi bir beceri ile donatılmıştır. Tüm çocukları her zaman temiz kıyafetler giyer, biberonları her daim doludur ve yatakları yapılmış bir vaziyette kendilerini bekler.
  • Bir annenin gün içerisinde sanki 24 saatten daha fazla zamanı varmış gibi görünür. İki çocuklu bir anne aynı gün içerisinde diğer herkes kadar iş yapar, üzerine de çocuklarının gözyaşlarını silecek, onlar ile oynayacak ya da küçük kardeşini kıskanan ilk çocuğunu teselli edecek zamanı yaratır.

  Bir bebek gördüğümüzde neden gülümseriz? Belki de tüm o savunma katmanlarından arınmış ve hiçbir kurnazlık içermeyen bir gülümseme ile karşılaştığımızı bildiğimizdendir. Ve belki içimizde gizlenen bebek ruh da özlem ile ona karşılık veriyordur.

-Jack Canfield-

İkinci çocuk, yaşamak için size bir neden daha verir

Doğa, bir kadına ikinci kez anne olma şansını sunduğunda aslında ona ilk hamileliğindeki ve doğum deneyimindeki tüm o güzel hatıraları tekrar yaşama imkanını vermiştir.

Tekrar anne olmaya hazırlanan bir kadın hafızasındaki anıları tekrar yaşamanın harika hissi karşısında adeta kaybolur. Tekrar deneyimlemek üzere olduğu sürecin dünyadaki en büyük mutluluk olduğunu bilir.

iki çocuklu anne

Eğer ilk çocuğunuzun doğumu ile yaşamak için, mutlu olmak, büyümek ve hayallerinize kavuşmak için bir neden edindiyseniz bilmelisiniz ki ikinci çocuğunuz ile tüm bu duygularınız ikiye katlanacaktır.

Eğer doğa size ikinci bir çocuk sahibi olma şansını sunuyor ise mutlu olun ve kişiliğinizi daha da geliştirecek bu fırsatı kaçırmayın.

Evrende birçok mucize vardır ama anne kalbi yaratımın baş yapıtıdır.

-Ernest Bersot-

Emin olun ki çocuklarınız büyüyüp onlar için neler yaptığınızı anladıklarında size ANNE diye her seslendiklerinde çok mutlu olacaklar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.