Hamilelikte Yemeniz Gereken En Faydalı Meyveler

Hamilelikte Yemeniz Gereken En Faydalı Meyveler

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2018

Gebelik döneminde bebeğinizin en iyi besinleri alabilmesi için meyveler çok önemlidir. Bu yazımızda hamileyken yiyebileceğiniz en faydalı meyvelerden söz ediyoruz. 

İdeal olarak, kadınlar hamilelik sırasında her gün en az 3 veya 4 porsiyon meyve yemelidir. Meyveler, hem anne hem de gelişmekte olan bebeğin sağlığı için çok yararlı olan çeşitli besinler, lifler ve vitaminler sağlar.

Meyvelerin sağladığı en önemli vitaminler arasında beta karoten ve C vitamini bulunur. Bebeklerin, hücre, doku, görme ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için beta karoten ihtiyacı vardır. Küçüğünüzün kemikleri ve dişlerinin oluşumu için C vitamini gereklidir.
Meyveler ayrıca kollajen, potasyum ve folik aside sahiptir. Kollajen, eklem dokusunun gelişimi için önemlidir. Potasyum, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Ve folik asit, nöral tüp defektlerini önlemeye ve bebeğinizin sağlıklı doğum ağırlığına katkıda bulunmaya yarar.

Bu nedenle, hamileliğiniz boyunca düzenli olarak meyve yemeniz önemlidir. Tabii ki, her kadının özel ihtiyaçlarına göre ve doktoru tarafından önerildiği şekilde diyetine dahil etmesi gereken başka yiyecekler de vardır.

Hamilelik için en iyi meyveler

Meyve ve sebzelerdeki lifler de, daha iyi bağırsak işlevi de dahil olmak üzere vücudunuz için çeşitli faydalar sağlar. Hamilelik sırasında sık görülen sorunlar olan kabızlık ve hemoroidleri önlemeye yardımcı olurlar.

Aşağıda, hamile kadınlar için en çok tavsiye edilen meyvelerle ilgili ayrıntılara gireceğiz:

Kayısı

Hamilelik sırasında kadınların karşılaştıkları en sık sorunlardan biri bağırsaklarının işleyişi ile ilgilidir. Kayısılar yüksek lif içeriğine sahiptir ve kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur.

kayısı

Ahududu

Ahududu, hamilelik için en çok tavsiye edilen meyvelerden biridir. Bebeğinize oksijen dağılımını artırmaya yardımcı olurlar. Ayrıca bebeğinizin dokularını koruyan C vitamini, kersetin ve proantosiyanidin sağlarlar. Bu, ahududuyu, hamile anneler için en çok aranan meyvelerden biri yapar.

Çilek

Çilek, dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olduğu için, gebelik döneminde de çok faydalıdır. Ayrıca bol miktarda C vitamini sağlarlar. C vitamini, demir emilimine yardımcı olur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Hamileyken elinizin altında olması harika olacak bir meyvedir.

İncir

Hem taze hem de kuru incir, anneler için mükemmel seçenektir. İncir, sinir sistemi ve kaslarının işleyişini arttıran potasyum ve diğer mineralleri sağlar. Bu, hipertansiyon ile ilgili problemlerin önlenmesine yardımcı olur.

Ananas

Ananas, ana amacı anemi önleyici olan kalsiyum, C vitamini ve diğer besin maddelerini içerir. Anemi hamilelik sırasında ortaya çıkan en yaygın sorunlardan biridir ve ananas bu sorunu önlemenize yardımcı olabilir.

meyve yiyen hamile kadın

Elma

Hamilelik sırasında kan şekeri seviyenizi stabilize etmek istiyorsanız, o zaman elmalar doktorun sipariş ettiği şeydir. Elmalar iştahınızı frenlemeye ve iştahınızı artırmaya yardımcı olur. Bu, beklediğiniz sırada tavsiye edilmeyen çok fazla çikolata veya diğer yiyecekleri yemediğiniz anlamına gelir.

Armut

Armutlar doğal bir diüretiktir, bu da onları gelecek anneler için çok sağlıklı bir seçenek haline getirir. Enerji seviyelerinizde iniş ve çıkışlardan kaçınmanıza yardımcı olurlar. Hormonal değişiklikler sayesinde hamilelik sırasında çok tipik olan ruh hali değişimlerini kontrol etmeye de yardımcı olur.

Karpuz

Karpuz, kalbi ve beyni koruyan bir antioksidan açısından zengindir. Karpuz, hamilelik sırasında tüketilen en iyi meyvelerden biridir, çünkü bol miktarda su ve doğal şekerler içerir.

Greyfurt

Bu meyvenin vücut üzerinde güçlü bir alkali ve antioksidan etkisi vardır ve bu da serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Serbest radikaller, bugün yaşadığımız birçok hastalık için suçlanıyorlar. Greyfurt ayrıca vücudun pH seviyelerini dengeli tutan bir turunçgil meyvesidir.

Hamilelik sırasında ne kadar meyve yemelisiniz?

Mümkünse her gün 2 porsiyon meyve ve 2 veya 3 porsiyon sebze tüketmek en iyisidir.

  • 1 fincan çiğ veya pişmiş sebzeler
  • 1/2 fincan fındık
  • 1 bardak % 100 meyve ya da sebze suyu
  • 1 orta boy veya büyük meyve (1 portakal, 1/2 büyük elma)
  • 2 orta boy muz veya 1 büyük muz
  • 1 bardak çiğ, konserve veya dondurulmuş meyve

    Hamileyken yememeniz gereken hiçbir meyve yoktur. Ancak genetiği değiştirilmiş meyvelerden kaçınmalı ve organik olanları tercih etmelisiniz.

Çeşitli meyveleri tüketmek, hamileyken sağlığımız için birçok faydaya sahiptir ve bebeğimizin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu çok miktarda besini sağlar. Tüm avantajları kazanmak için bunları diyetinizde önerilen miktarlara ekleyin.

Ayrıca listede olmayan meyveleri de ekleyebilirsiniz, ancak hamilelik sırasında önerilmeyecek meyveler konusunda doktorunuza danışmak her zaman iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gao Y., Sheng C., Xie RH., Sun W., et al., New perspective on impact of folic acid supplementation during pregnancy on neurodevelopment/autism in the offspring children – a systematic review. PLoS One, 2016.
  • Hartley L., May MD., Loveman E., Colquitt JL., Rees K., Dietary fibre for the primary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.