Heteropaternal Süperfekundasyon Nedir?

Farklı babalara ait ikizlerin fenomeni olan heteropaternal süperfekundasyon nadir görülen bir durumdur. Daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.
Heteropaternal Süperfekundasyon Nedir?

Son Güncelleme: 17 Mart, 2019

Heteropaternal süperfekundasyon nedir diye merak ediyorsanız, okumaya devam etmenizi öneririz. Bu kesinlikle nadir bir durumdur.

Bu tür bir döllenmenin gerçekleşmesi için, kadınlarda hiperovülasyon da dahil olmak üzere bir dizi faktörün ortaya çıkması gerekir.

Heteropaternal süperfekundasyon, aynı döngü sırasında birden fazla yumurtanın döllenmesi anlamına gelir. Diğer bir deyişle, iki yumurtanın farklı erkeklerden gelen spermlerle döllendiği anlamına gelmektedir. Bunun anlamı, kadının ikizleri olacaktır, fakat ikisi de aynı babadan değildir.

Bu arada, hiperovülasyon, bir döngü sırasında iki veya daha fazla yumurtanın salındığı bir durumu belirtir. Gerekli olan diğer faktörler, süperfetasyon ve en az iki seks partnerinin katılımıdır.

Ancak süperfetasyon söz konusu olursa, her iki bebeğin de aynı babaya sahip olduğu anlamına gelir. Aynı şekilde, kadın tarafından birden fazla yumurta salınması ve içlerinden sadece birinin döllenmiş olması veya hiçbirinin döllenmemiş olmasıyla da mümkün olmaktadır. Bu türde bir döllenmenin birçok olası sonucu vardır.

Süperfetasyon nasıl gerçekleşir?

Kadın normalden daha sık yumurtluyor olabilir. Nadir görülen bir süreç olmasına rağmen, doğal olarak gerçekleşebilir. Başka bir deyişle, kadın hamile olsa bile tekrar hamile kalabilir.

uyuyan ikizler

Çoğu insan için bu beklenmeyen bir durumdur. Bununla birlikte, süperfetasyon süreci bunun aslında mümkün olduğu anlamına gelir.

Bir kadın doğurganlık tedavisi görürken, hormonlar aracılığıyla bir stimulasyon oluşabilir. Bu sentetik hormonlar daha fazla yumurta üretmesine yardımcı olur. Kadının saldığı yumurta sayısı arttıkça gebe kalma olasılığı da artar.

Mevcut tahminler, yaklaşık 13.000 dönllenmeden birinin heteropaternal süperfekundasyon ile sonuçlanabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, farklı gebelik sürelerine ait fetüsleri tespit ettiklerinde bir süperfetasyonu tanımlayabilirler. Başka bir deyişle, fetüslerin biri diğerinden daha gelişmiştir ve birbirlerinden farklı özelliklere sahiplerdir.

Halen rahim içindeyken bu belirgin olabilse de, doğumdan sonra da keşfedilebilir.

sonogram inceleyen doktor

Heteropaternal süperfekundasyon vakaları

Heteropaternal süperfekundasyon durumunun oluşması için çeşitli faktörlerin ortaya çıkması gerekir. Bu nedenle, kendiliğinden ortaya çıkması çok nadirdir. Genellikle tıbbi ve sağlık personeli tarafından denetlenen bir prosedürün ürünüdür.

Genel olarak, süperfetasyon birkaç gün içinde gerçekleşir. Yani, annenin aynı anda veya birkaç saat içinde iki yumurta saldığı anlamına gelir. Bu yüzden çoğu durumda, farklar, fetüsler büyümeye başladığında göze çarpıyor.

Bilinen vakalar çoğunlukla farklı partnerlerle cinsel ilişkilerden kaynaklanmaktadır. Buna, aldatma, çok eşlilik, tecavüz vb. dahil olabilir.

İkizler dünyasında, farklı babalardan geldiği bilinen vakaların sayısı 10’dan azdır. Başka vakalar da söz konusu olabilir, ancak ebeveynler ve/veya ikizler bunun farkında değildir veya konuyla ilgili daha fazla bilgi vermek istememektedirler.

–Dinh Le Luong, Vietnam Genetik Derneği

Vaka “A”

2009’da ABD’li bir adam ikizlerinden birinin çocuğu olmadığını keşfetti. Çift, çocuklar arasındaki farklılıkları fark etmeye başladı, bu yüzden DNA testi yaptırmaya karar verdiler. Sonunda, anne başka biriyle cinsel ilişki yaşamış olduğunu açıkladı.

Vaka “B”

Bazen, durumlar hemen belli olur. Örneğin, bir doktor bebeklerin doğumlarında farklı gebelik yaşlarına sahip olduğunu keşfedebilir. Bu, şüphelerini doğrulamak için DNA testi yapacak kadar farklı ikizlere sahip olan Vietnamlı bir çiftin durumuydu.

Büyük ölçüde farklı ikizlere sahip olan çiftlerin, bebeklerin farklı babaların ürünleri olduklarını düşünmek yerine, hastanede bir karışıklık olduğunu düşünmeleri daha olasıdır.

Ancak uzmanın da belirttiği gibi, şu anda bildiğimizden daha sık gerçekleşiyor olabilir, ancak babalar durumun farkında olmayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.