Seni İlk Kalp Atışından Beri Seviyorum

Seni İlk Kalp Atışından Beri Seviyorum

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2018

Seni çok sevdim, hala seviyorum ve hep seveceğim. Bana varlığını haber veren o ilk kalp atışından itibaren seni sevdim. O andan itibaren senin, dünyadaki en sevdiğim insan olacağını biliyordum, bu karmaşık dünyadaki kahramanım. İşte şimdi, bir daha asla yalnız kalmayacağımı anladım.

Hayatlarının bir noktasında tüm kadınlar, anne olmayı düşünür ya da hayal eder. Bu eğitimde size önce diploma verilir ve sonra da kendi evinizdeki üniversitede uzmanlık konunuzu çalışmaya başlarsınız.

Kimse sana olan sevgimin ne kadar güçlü olduğunu bilmiyor. Sonuçta, kalbimin nasıl attığını en yakından duyan tek kişi sensin.

-Anonim-

Hemen hemen hepimiz, kendimizden bir parçanın vücudumuzdan ayrılıp onu kollarımıza aldığımız anı hayal etmişizdir. Ama bundan da ötesi, bütün varlığınız ve kalbinizle, içinizdeki küçük çocuğun büyülü işaretini hissetmek istersiniz.

Nihayet, ilk ultrasonda o küçük kalbin sesini duyduğunuzda, sizi açıklanamaz bir his kaplar. İçinizde bir can var. Zamanla, bir çift küçük el ve ayak oluşmaya başlar ve size mutluluğun birçok formu olabileceğini gösterir. Bu durumda, bu mutluluk bir çocuktur.

Seni ilk kalp atışından beri seviyorum

İlk Kalp Atışı

Doğumla uğraştıktan sonra hissedilen sevgi çok büyük ve hayal edilemez bir sevgidir. Bebeğinizi ilk defa gördükten ve kollarınıza aldıktan sonra hissetmeye başladığınız bağlılık açıklanamaz ve eşsizdir. Bu, gerçekten, ellerinizle gökyüzüne dokunmak gibi bir histir.

Bununla beraber, kendimden çok emin olarak söyleyebilirim ki rahimde o ilk çarpma sesini, kalplerimizin geleceği müjdeleyen birlikte atışının uyumlu müziğini duyduğumda seni sevmeye başladım. Beni herkesten daha iyi tanıyorsun. Beni hissettin. Karnımda dokuz ay boyunca ne yaptığını anlamayı öğrendim.

Senin ilk hareketlerini hatırlıyorum. İlk başlarda karnımda sevgi ve bir sürü hisle dolu kelebekler uçuşuyor gibiydi. Sonra ellerin geldi, sonra da dirseklerin. Yüzümde en güzel gülümsemeyi oluşturdun. Biraz endişe de hissettim tabi. Seni hemen kollarımda tuttuğum anı hayal ettiğimde bu his cennet gibiydi.

Ve sonunda, uzun zamandır beklenen o mucize oldu. Bizim ilk buluşmamız. Bunda hiçbir hata yoktu ve kötü geçemezdi. Hayatımın aşkıyla tanıştığımı biliyordum. Bu hepsinden farklı bir sevgiydi: derin, sade, koşulsuz ve her şeyin üstünde, sonsuz ve ölümsüz bir sevgi.

Bir çocuk en iyi öğretmendir; sadece var olarak, bize sevgiyi öğretir.

-Anonim-

Kalbim sevgiyle doldu taştı. Ve bana varlığını gösteren o test pozitif çıktığında hemen gurur duysam da, hiçbir zaman senin bana belli belirsiz ama tatlı ve hassas sesinle ilk defa “anne” deyişin kadar mutlu ve şanslı hissetmedim.

Bu kelime, ağzından çıktığı andan itibaren tüm anlamları değiştirdi. Çok farklı bir anlama ve bambaşka bir boyuta dönüştü. Melekler tarafından kutsanmış gibi hissettim. Bununla beraber, itiraf etmeliyim ki annelik, ilk andan itibaren, hislerle ve hayallerle dolu bir yolda yürümeye başlamak demekti.

Daha yüzüne dokunamazken bile seni seviyordum

Hamile Kadın

Seni çok uzun zaman boyunca sevdim. Hayal edebileceğinden de daha uzun bir zaman. Gözümün önünde bir yüz canlandırmadan bile önce. Sarayımın prensini ya da prensesini beklediğimi de bilmeden önce. Benim vücudum, tatlı evimizle birlikte değişti ve senin gelişine hazırlandı.

Karnımın içinde, kuşkusuz beni herkesten daha iyi tanıyan sırdaşım ve en yakın arkadaşım vardı. Her gün ve gece seninle konuştum, seni sardım ve sana şarkı söyledim. Beni hissettiğini biliyordum ve bu gerçeği, seni tuttuğumda ve o benzersiz ve özel bağlantıyı hissettiğimde fark ettim.

Tabi ki, bu huzurlu bekleyiş sırasında her şey mükemmel değildi. Bazen korktum ve bu korku beni sardı. Çok fazla huzursuzluk hissi ve şüphe. Bazen dünya yıkılıyormuş gibi hissettim. Belirtiler vardı … Zafere ulaşmak için zorluklarla yüzleşmem gerekiyordu.

Sancılar, bulantı, kusma, baş dönmesi, sersemlik, uykusuzluk, hazımsızlık ve sırt ağrısıyla savaştım. Bunlar, sevgi için ödemem gereken bedellerdi. Yaşayacağımız güzel hayat için bunlarla başa çıktım. Ve buna değdi. O küçük burnunu ilk kez öptüğümde ve bana ilk kez baktığında bunu hissettim.

Hayatıma girdiğin günden beri, bundan sonraki tüm günlerime dahil olacağını ve asla yalnız kalmayacağımı anladım. Sonra, kendimi sana iyi bakmaya ve seni hayatım boyunca korumaya adadım. Sana hiçbir şey olmaması ve hiçbir şeyinin eksik olmamasını sağlayacağıma yemin ettim.

Sana dünyayı kalp gözüyle görmeyi öğreteceğime söz verdim. Ve düşmene engel olamasam bile, hep yetişebilmek için yakınında olacağıma ve ayağa kalkmana yardım edeceğime de söz verdim.  Sana her istediğin zaman hissedebilmen için sevgimi ve saygımı sundum. Seni seviyorum ve bu yüzden istediğin zaman uçabilmen için sana kol kanat geriyorum.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.