Akrabalar: Yenidoğan Bebeği Annesinden Önce Kucağınıza Almayın

Akrabalar: Yenidoğan Bebeği Annesinden Önce Kucağınıza Almayın

Son Güncelleme: 14 Mart, 2018

Aile üyeleri, doğumdan sonra annenin henüz fırsatı olamadıysa, yenidoğan bir bebeği asla kucağınıza almayın.

Hastane yetkilileri, doğumdan sonra anne ile çocuk arasındaki ilk temasın sağlanmasına dikkat etmelidir, çünkü yaşamın ilk saati ikisi için de kutsaldır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) daha insancıl bir doğum sürecini teşvik etmek adına 16 maddelik bir protokol hazırlaması etkileyici olduğu kadar endişe vericidir.

Günümüzde, birçok sağlık merkezinde, bu standartlaşmış kılavuzları izleyerek doğum yapmak, birçok annenin doğum yapmayı çok travmatik olarak hatırlamasına sebep oluyor.

Bu durum ve bazı yenidoğan bebeklerin, henüz kendi çocuğunu görme ve hissetme fırsatı bulamamış olan annesinin önünde akrabaları tarafından tutulması da iyi değildir.

Bugün, anne ve çocuk olan iki ana karakterimizin duygusal dünyası için çok önemli olan bu gerçekten bahsetmek istiyoruz.

Aileler, özel hayata saygı duyun

Doğum yapmak için hastaneye giden bir çift, sonraki birkaç saat içinde neler olacağını asla bilemezler. Sezaryen yaptırmaları ya da annenin uyutulması gerekebilir ve anne, yenidoğan çocuğuna ancak birkaç saat sonra kavuşabilecek olabilir.

Ebeveynlerimiz, kardeşlerimiz, amcalarımız ya da arkadaşlarımız bizim için en iyisini isterler ve o anı sevinçli ve duygusal bir şekilde kutlamak isterler.

Tabi ki birçoğu, yenidoğan bebeği beşiğinden alıp onu elden ele gezdirerek nasıl gözüktüğüne bakmaktan kendilerini alıkoyamazlar.

Sevgili aileler, bunu yapmayın. Bir kadının doğum yaptığı andan itibaren birkaç dakika da olsa dokuz ay boyunca kendisinin bir parçası olan o tatlı misafirle, yani çocuğuyla, temasa geçmesi ve yakın olması gerekir.

Yeni Doğan Bebek

Erken temasın önemi

Birçok uzman, doğumdan sonra oluşan “duygusal bir iz” olduğundan bahseder. Doğumdan yaklaşık bir ya da iki saat sonra, anne ve çocuğun temas kurması gereklidir.

Perinatal sinir bilimi uzmanı Nils Bergman, bir çocuğun hayatının ilk 1000 dakikasının onun ilerideki gelişimi için çok önemli olabileceğini açıklıyor.

  • Sıcak ve güvenli bir ortamdan çıkıp aniden birisinin onu tutup, göbek bağı koparıp, onu yıkayıp ve üstüne etiket koyduğu garip bir dünyaya girdiği için doğum olayının bebek için “travmatik” olabileceğini unutmamalıyız.
  • Bütün o uyarıcılar bebek için rahatsız edicidir. Artık her bir dokunuşu ve hareketi yumuşatan amniyotik sıvı yoktur. Aniden, tuhaf düşmanlar aklına girer: Stres, korku ve panik.
  • Bütün bu uyarıcılardan basit bir şekilde kaçınılabilir: yenidoğan bebeği annesine götürerek. Göbek kordonunu kesmek ya da bebeği yıkamak için hiç acele etmeye gerek yoktur. En önemli şey, annesinin sıcak teni ve hoş kokusunda sakinleşmesi olacaktır, çünkü; bunlar artık hayatının bir parçasıdır.
  • Bu huzurlu iz, beyninde gerekli olan değişiklikleri oluşturur. Hiçbir stres ya da korku olmaz. Annesi, vücudunda oksitosinin serbest bırakılması sayesinde emzirmeye başlayacaktır. Her şey sakin ve dengelidir. Mükemmel bir ilk temas anne-çocuk bağının temelini oluşturur.

Aile ve yakınlar çok fazla koku ve uyarıcı getirir

Kendimizi bebeğin yerine koymalıyız. Henüz annenizle tanışmadıysanız, elden ele gezmek, aşırı uyarılmış ve kaybolmuş hissetmenize sebep olur.

Çok fazla farklı koku, çok tuhaf duyular, sesler ve üzerine gelen bir sürü gölge vardır.

Çok önemli bir konunun farkında olmalıyız: bebeğin doğduktan sonra ihtiyacı olan en önemli iki şey annesi ve onun sağladığı besindir. Başka hiçbir şey değil.

Yeni doğan Bebek siyah beyaz

Bebek doğmadan önce akrabalar için genel tavsiye

Her şeyden önce, hem annenin hem de çocuğun iyi ve sağlıklı olduğuna şükretmeliyiz. Sonra mantıklı olmalı ve şunu düşünmeliyiz; ailenizin ya da özel çevrenizin bir parçası olan bu bebeği karşılamak, sevmek, kucaklamak ve ona dokunmak için bol bol zamanınız olacak.

Kucakta Bebek

Yani, sevgili akrabalar, şu ipuçlarını unutmayın:

  • Anne ve bebeğin olduğu kadar çiftin mahremiyetine de saygı gösterin.
  • Yenidoğan bebeğe dokunmanız gerekmiyor. Bunun için zamanınız olacak. Bununla birlikte, ve en önemlisi, onu annesinden önce asla tutmayın.
  • Bebeğe dokunacaksanız, ellerinizin temiz olması gerektiğini unutmayın. Mümkünse onu öpmeyin. (bunun için çok zaman olacak!)
  • Aynı anda çok sayıda akrabanın odaya girmesine izin vermeyin. Annenin ve çocuğun huzura ihtiyacı var.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.