Bebeğinizin İlk Beş Ayı - Özellikler ve Değişimler

Bebeğiniz daha dün yeni doğmuş gibi gelse de artık beş aylık oldu. Gelin bu yeni döneme dair bilmeniz gereken şeylere bir göz atalım.
Bebeğinizin İlk Beş Ayı - Özellikler ve Değişimler

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2018

Hareket etme, sosyallik ve dikkati dış dünyaya çekme konusunda daha fazla beceri, bebeğinizin beş aylık yaşamında gözlemlemeye başlayabileceğiniz özelliklerden sadece birkaçıdır.

Bu makalede, bu aşamanın en önemli özelliklerine bir göz atacağız.

Sadece birkaç ay içinde bebeğinizin kasları daha kolay ve sık hareket etmek için güç kazanmıştır. Oturmaya çalışmaya devam edecekler. Sizin yardımınızla veya etrafında minderler varsa bunu başarabilirler.

Bebeğinizin gelişimi, başkalarıyla ilişkilerinde de görülebilir. Sadece ebeveynlerinin dikkatini çekmek istemekle kalmaz, diğer insanlarla da etkileşime girebilirler.

Tüm duyuları tamamen geliştikçe, bebeğiniz etrafta olup bitenleri izliyor ve dinliyor olacak.

Bebeğinizle konuşma şansını yakalayın. Onlarla konuştuğunuzda veya isimlerini söylediğinizde fark etmeye başlarlar. Bu süre etkileşim için idealdir.

Bebeğinizin beşinci ayında ne beklemelisiniz?

İşte 5 aylık bebeklerin tipik özelliklerinin bir kısmı şunlardır.

  • Kilo alımı: Birkaç aylık olduklarında, bebekler haftada yaklaşık 150 gram (5 oz) alırlar. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 5 aylık bir bebek için sağlıklı bir ağırlık, kızlarda 6,8 kg erkeklerde ise 7 kg civarındadır.
  • Boy: Beş ayda kız bebekler 63-65 cm boyunda, erkek bebekler ise 65-67 cm (26-27 inç) uzunluğunda olmalıdır.
  • Gücü: Bebeğiniz beş aylıkken, uzun süre kafalarını tutabilmelidir. Ayrıca, onları sert bir yüzeye koyduğunuzda oturmaya veya ayakta durmaya çalışacaklardır.
  • Duyular: Son birkaç ay içinde görme ve işitme duyusu daha keskin hale geldi. Bebeğiniz artık seslerin nereden geldiğini, tanıdığı yüzleri belirleyebiliyor.
ayıcık bereli bebek
  • Beslenme: Uzmanlar emzirmeyi altı aya kadar tek besin kaynağı olarak önermektedir. Bu ay ile bir sonraki dönem arasında, tamamlayıcı bir diyetin bir parçası olarak yiyecekleri tanıtmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizin henüz dişleri olmadığından yiyecekleri püre haline getirilmelidir.
  • Uyku: Bebeğiniz gece 8-10 saat uyur ve gün içinde de şekerleme yapar. Artık bir rutin oluşturmak çok daha kolaydır.
  • Bağışıklık sistemi: Çocuğunuzun bağışıklık sistemi hala gelişmektedir, bu nedenle aşılama programını takip etmek önemlidir.

Çocuğunuz ateşi varsa, bu bir enfeksiyonla mücadele ettiğini gösterir. Ateş, bağışıklık sisteminin çalıştığını gösteren bir işarettir. Şaşırtıcı olsa da, bebeğinizi güldürmek ve onları eğlendirmek, küçük bir rahatsızlığın üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin beşinci ayı hakkında başka sorular

Bebeğim evcil hayvanların etrafında vakit geçirmeye hazır mı? Çocuğunuz doğduğunda evde bir evcil hayvanınız varsa, hayvan muhtemelen evde bir bebeğin olmasına ve daha az ilgi görmeye alışmış olacaktır.

Gözetim altında, bir evcil hayvanla temasa geçmek, çocuğunuzun bir hayvan ile nasıl iletişime geçeceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın çocuğunuza zarar vermediğinden veya onu korkutmadığından daima emin olmalısınız.

Uzmanların beş aylık çocuklar için tavsiye ettiği bir oyun, bebeğinizi sırtınıza yatırıp onlara bir oyuncak göstermektir. Çocuğunuz göz teması kurar ve oyuncağı kapmak için ellerini uzatır.

Nesneyi bir taraftan diğerine taşıyın, böylece çocuğunuz dönüp hareket eder. Bu basit egzersiz, karın kaslarını geliştirmeye ve bebeğinizin duyularını uyarmaya yardımcı olur.

Bebeğinizin gelişi ilişkinizi etkiledi mi?

Yeni bir bebeğin doğumu bir mutluluk, gerginlik ve güvensizlik kasırgasıdır. Ancak aylar geçtikçe, küçük çocuğunuza bakmaya alışırsınız.

Öğreniyorsunuz, bebeğiniz büyüyor ve her ikiniz de deneyim kazanıyorsunuz. Bu, evin etrafında belirli rutinleri kurmak artık mümkün olduğu anlamına geliyor.

Biraz rahatlamak ve son aylarda biraz da olsa ihmal edilmiş olan ilişkinize zaman ayırmak asla kötü bir fikir değildir.

Bebeğinizi büyükanne ve büyükbabalarının ya da bakıcısının yetenekli ellerine bırakıp bir yemek için sinemaya ya da en azından küçük bir yürüyüşe çıkın.

Pilleri yeniden şarj etmek ve pozitif kalmak hem siz hem de bebeğiniz için iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.