Bebek Emzirmede Babanın Rolü

Bebek Emzirmede Babanın Rolü

Son Güncelleme: 08 Mart, 2018

Emzirmek deyince hep anneler geliyor akla ama emzirmede babanın rolü de çok önemli.

Babalar büyümekte olan bir ailede temel bir rol oynamaktadır, ancak rolü çoğunlukla haksız yere ikincil bir konuma düşürülmüştür.

Ebeveyn olmak kesinlikle bir kişinin hayatının en harika anlarından biridir. Bununla birlikte, anneler ve bebeklerini ilgilendiren konularla ilgili çok şey biliniyor ve konuşuluyor olsa da, babalar için böyle bir durum söz konusu değil.

Kadınlar hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında ve bir bebeğin hayatının her aşamasında ne yapılması gerektiği konusunda kolayca bilgi bulabilir. Peki ya babalar?

Babaların da çocuklarının bakımında önemli ve temel görevleri olabilir ve hatta olmalıdır. Bu, yalnızca eşleri için bir göz teması değil, aynı zamanda babaların çocuklarıyla sağlam bir bağ oluşturmalarına da izin verir.

İşte bu nedenle, emzirmede bir babanın rolü de çok önemlidir.

Baba, Emzirmede Destek Sağlar

Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm aktivite ve bakım içinde emzirme belki de en çok zaman gerektiren ve bazen de anne için fiziksel yorgunluğa yol açan şeydir.

Bazı anneler için diğerlerine göre kolay olsa da hepimizin emzirmek ve bu zamanın tadını çıkarmak için bir (hatta bazen birden çok) yardım eline ihtiyacımız vardır.

bebeği ile uyuyan baba

Babanın emzirmedeki rolü temeldir çünkü anneye gece gündüz destek olan ilk kişidir. 

Bebekle ilgilenmenin en çok emek gerektirdiği, yeni ebeveynlerin hâlen yeni rollerine alışmakta olduğu ilk birkaç haftada bu durum bilhassa geçerlidir.

Emzirme konusunda babanın görevi:

  • Baba da emzirme kararının bir parçası olmalıdır.
  • Baba, emzirme konusunda anne kadar bilgilenmelidir. Yani okumalı, başkalarının tecrübelerini dinlemeli ve emzirme konsültasyonuna katılmalıdır. Yalnızca anne sütünün; bebeğin fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimi için getirdiği muhteşem avantajları bilen bir baba, annenin en iyi müttefiki olabilir.

Baba, anneyle empati kurmalı ve emzirme gibi zor bir görevde ona destek olmalıdır.  

Bazı anneler için bebeğin talebine uygun hızda emzirmenin zor olduğunu anlamak gerekir ama sonuçta kazanacaklarınız bütün bu çabaya değecektir.

bebeğinin parmağını tutan anne
  • Baba, binlerce düşüncesiz söz karşısında annenin koruyucusu olmalı, ayrıca aile ve arkadaşların tavsiyeleri konusunda ona yardımcı olmalıdır. Eşler olarak bir takım şeklinde çalışmaları gerekir.
  • Baba da anne kadar bu zamanın tadını çıkarmalıdır. Emzirme sırasındaki bu mistik tören, üç aile üyesini de içermelidir.
  • Baba emzirme görevinde yardımcı olabilir. Mesela, bu sırada bebeği uyanık tutarak doyana kadar emmesini sağlayabilir, anneye su getirip yastıklar ve minderlerle rahat bir yere uzanmasına yardımcı olabilir (bu konuda çok iyidirler!), bebeğin gazını çıkartıp bezini değiştirebilir.    
  • Baba, küçük bebeği görmek için eve gelen misafirleri ağırlamada da yardımcı olabilir. 

Babanın emzirmedeki rolü çok önemlidir

Çocuğunuzun babasının bebeğinizin gelişiminde ve çocukluğunda aktif bir rol oynamasını istiyorsanız, emzirme belki de bunun bir geçidi olacaktır. Göğüsleri olan kadın olduğu için bu görev sadece onlara ait değildir.

Anneler bebeği ve bakımını en iyi bildiklerini düşünürler. Babaya da çocuğuna nasıl bakacağını bildiğini gösterme şansı verin. Bu süreçte bir partnere sahip olmanın tadını çıkarın.

Baba, anne için en iyi destektir; babanın bu rolü oynamasına izin verin.

Babanın emzirmedeki rolü bir haktır

Emzirme sürecinin aktif bir parçası olmuş babalar bunu hiçbir şeye değişmeyecekleri bir tecrübe olarak tanımlıyor.

Babaların da emzirme sürecine dahil olmaları, bebek, anne, anneanne ve babaanne, teyzeler ve komşuların ardından genelde beşinci sıraya atıldıkları bir süreçte kendilerini değerli, bu yeni ve büyümekte olan ailenin bir üyesi olarak önemli bir role sahip olduklarını hissetmelerini sağlıyor.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.