Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Eşinizle Yaşam

Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Eşinizle Yaşam

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2018

Anne baba olma serüveniniz öncesi ve sonrası olarak iki farklı hayat tarzını da karşınıza getirir. Dünyaya bir çocuk getirdikten sonra, hayat sizin için bir daha aynı olmayacaktır. Eşinizle olan yaşamınız değişecektir; üstelik bu değişim büyük ölçüde tahmin ettiğiniz yönde olmayacaktır; rutininiz, öncelikleriniz ve dönemleriniz başka bir realiteye, yani çocuğunuza göre şekillenecektir.

Çocuğunuz doğduktan sonra daha önce sahip olduğunuz hobilerinizi ve eğlencelerinizi arkanızda bırakabilirsiniz. Onların yerine, hiç tahmin bile etmeyeceğiniz şeylerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Eğlence kavramınızı yeniden gözden geçirip, sadece kendinizi düşünmeyi bırakıp, ailenizin yeni ferdi olan çocuğunuz üzerine yoğunlaşırsınız. 

Bu bölümde, çocuk sahibi olduktan sonra hayatları değişmeye başlayan bir çifti anlatacağız. Kesinlikle kendinizde de bulacağınız ortak noktalar olacaktır. Kimse anne veya baba olduğu için bir şeyler kaybettiğini ya da her geçen günün iyiye ya da kötüye gittiğini düşünmez.  Ama sadece bir gerçek vardır; çocuğunuz olduktan sonra hayatınızda her şey değişmiştir ve hayatın bu renkliliği her şeye sirayet eder. 

Çocuksuz çiftin yaşamı

Çocuksuz bir çiftin yaşadıkları anlayacağınız üzere çocuklu bir çiftin yaşadıklarından farklıdır. Çocuğunuz yokken zamanınızın hepsi size aittir. Heveslerinizi ve isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz bolca zamanınız vardır. Hiçbir şey aciliyet teşkil etmez ve zamanınızın hepsi size ve eşinize aittir.

birbirine sarılan çift resmi

Dansa gidersiniz, istediğiniz filme gidersiniz, isterseniz akraba ziyareti yaparsınız; yani bir şeyleri beraber ya da birlikte yapabilirsiniz. Hiçbir şeye acele etmeden, bütün zamanın sizin olması fikri bile eğlencelidir.

İstemediğiniz için evden dışarı çıkmadığınız zamanlar eminim ki olmuştur. Bir çok şey ertelenebilir ya da gözden çıkarılabilir. Eşinize gerekli saygıyı gösterdiğiniz müddetçe, ister planlı ister plansız olsun neredeyse her şeyi yapmak mümkündür. Hiçbir şeyden mahrum kalmayıp, kendinize işkence etmeden her şeyi yapmışsınızdır.

Çocuklu bir çiftin yaşamı

Çocuğunuzun yaşama ilk kez gözlerini açmasıyla, hayatınızdaki değişimi hissetmeniz bir olur. Kendinizi, eskiden sadece sizin olan zamanın kontrolünü nasıl bu kadar kaybettiğiniz konusunda şaşırırken yakalayabilirsiniz. Önceliğiniz çoktan çocuğunuz olmuştur bile.

Ebeveyn olarak artık neredeyse her şey çocuğunuza bağlıdır.  Mesela plan yaparken, hava raporlarını sıkça takip etmeye başlarsınız. En küçük bir kararı alırken dahi veya plan yaparken, çocuğunuzun fikrini ve ruh halini düşünürsünüz. Amacınız onun mümkün olduğu kadar çok eğlenebileceği bir plan yapmak, ona eğlenceli bir tecrübe sunmaktır.

Gideceğiniz her yerin çocuğunuza sunacağı atmosfer, göz önüne alınması gereken bir şey olacaktır. Gideceğiniz yer mutlaka çocuğunuzun güvenliği için uygun olmalıdır.

Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel potansiyelini besleyebilmek, öne çıkarmak ve onu eğlendirebilmek için çeşit çeşit oyunlar aramaya, farklı park ve bahçeler bulmaya çalışırsınız. Amacınız her zaman, çocuğunuzun güzel gözlerinde gördüğünüz ışığı hayat boyu daimi kılmaktır. 

Dünya üzerinde en gözde yeriniz artık çocuğunuzun mutlu olduğu ve sizin de onun büyümesini gururla ve rahatça izleyebildiğiniz yer oluvermiştir.

Çocuğu olan çiftin yaşamı zorunlu olarak değişir

Eve dönüş de değişir. Önceden, işten çıktıktan sonra ilk yaptığınız, ayakkabılarınızı çıkarıp kıyafetlerinizi değiştirip, kendinizi sessiz ve sakin bir kanepeye atmaktı. İşten dönen yorgun birisi için, televizyon dizinizi izlerken sıcak bir çay ya da kahve doldurup uyuyana kadar zaman geçirmek güzel bir plandır.

anne karnında bebek grafiksel görüntü

Ancak çocuğunuz varsa, işten sonra onu okuldan almaya gitmek zorundasınızdır.  Küçük bir porsiyon tatlı ya da dondurma artık, günlük programınızı sekteye uğratacak küçük detaylardır.  Hayatın size sunmuş olduğu bu masum ve küçük hediye, içinizden gelen o ateşli arzuyu karşılamak ve yorgunluğunuzun yerini almak zorundadır.

Tabii haftasonları da farklı

Haftasonları ve tatiller artık aynı olmaz. Artık, parkları ve meydanları görmeye gitmek, az tempolu bir yürüyüşe çıkmak, küçük bir rampayı inip çıkmak gündeminizdir. Nerede olduğunuz farketmeksizin aniden çalan bir müzik dans etmenize sebep olur.

Çocuk müzikleri söylersiniz, çocuk filmleri izlersiniz birazcık da hikaye anlatmaktan yorgun ve bitap düşersiniz. Çocuk partileri eğlenceli gelmeye başlar; palyaçolar, sihirbazlar, renkler, konfetiler.

Çocuğunuz olduğu zaman, her günü farklı bir bakış açısıyla bakarsınız. Anneler günü, Babalar Günü, hatta doğumgünleri bile bir farklı anlam kazanır. Aileyle geçirilen bir günün ne anlam ifade ettiğini de fark edersiniz; annenizi ve babanızı anlarsınız.

Onunla geçirilen saatler, onsuz geçirilen günlere denk gelmez. Çocuğunuzla her dakika sayılıdır, zaman ellerinizden akar gider.  Çocuğunuza yaptırdığınız bir banyo, hayatınıza muhteşem anlamlar yükler, siz sadece huzur istersiniz ama kendinizi ebeveyn olma savaşında gülmekten karnınıza ağrılar girerken bulursunuz.

anne ve babası arasında oyuncağı ile uyuyan bebek

Siz ve eşiniz artık aynı değildir

Kesin olarak, çocuğunuz dünyaya geldikten sonra aynı değilsinizdir. Büyürsünüz, olgunlaşırsınız, anlarsınız ve öğrenirsiniz.

En saf ve asil sevginin nasıl sizi hayatta tuttuğunu, biricik çocuğunuzun yüzüne bakınca anlayabilirsiniz. Her şeyi muhteşem derecede anlarsınız aslında; yapabileceğiniz daha güzel bir yatırım yoktur ve zamanınızın hepsine değmiştir. Eski hayatınızı sevmişsinizdir ama bu yeni sahnede olmaktan da müthiş keyif duyarsınız.

Sahip olduğunuz hayatı, bu yeni misafire açın (kim bilir belki sonrasında yeni misafirler olur). Çocuğunuzun size vereceği mutlulukla hiçbir şeyi karşılaştıramazsınız. Bir anne ve bir eş olmayı hayatınızın her günü severek yaparsınız. 

Çocuk sahibi olmanın hayatınızı tamamıyla değiştireceğini söylerler. Bu doğrudur. Artık siz ve eşiniz, size verilen bu mucizevi varlık sayesinde bir birlik ve empati içerisindesinizdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.