İkinci Gebeliği Planlamanın 5 Sebebi

İkinci Gebeliği Planlamanın 5 Sebebi

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2018

Birçok kez, ikinci gebelik planlanmadan, sürpriz olarak gelişir. Bununla birlikte, birden fazla çocuğa sahip olmaya karar veren çiftler, ilk çocuktan hemen sonra planlamaya başlayabilirler. İkinci bir çocuğa sahip olmak için yüzlerce neden vardır; ancak ikinci bir gebelik planlamadan önce dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır.

İki gebelik arasında geçen süre ve ebeveynlerin fiziksel niteliklerinin başka bir çocuğa daha sahip olmak için tıbben değerlendirilmesinden sonra, gerisi zamana kalır. Genellikle koşullar her zaman buna uygun olmasa bile, bir çiftin ikinci bir kez ebeveyn olmayı istemesi için birden fazla neden olabilir.

anna göbeğine ellerini koymuş köpekli aile

Bu durumda, en değerli şeyler sevgi ve ailenin büyütülmesi isteğidir. Bazen, ikinci bir gebelik planlamanın en yaygın nedeni, büyük çocuğa kardeş ihtiyacı duyulmasıdır; ancak benim düşünceme göre bu doğmamış çocuğa karşı biraz bencilce bir tutumdur.

Bununla birlikte, birçok anne hamilelikten, rahimde bir çocuk taşıma duygusundan, duygusal, fiziksel veya zihinsel olarak meydana gelen tüm değişikliklerden zevk aldıklarını belirtmişlerdir. Bu özelliklere sahip kadınlar annelik içgüdüsünü kanıtlar niteliktedir.

Neden ikinci bir gebelik planlanır?

annesini karnını dinleyen abla

Mutlu bir anne tekrardan anne olmak için yüzlerce nedene sahip olabilir, ancak bazı durumlarda bunun tam tanımını yapmak gerekir. Burada bu kararın doğruluğu konusunda emin olmak için en az beş sebebi ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

  • Çiftin ilişkisi güçlenir, çünkü artık sevgiyle dolu ve gelecek odaklı ortak bir hedefleri vardır. Birlikte aileyi ve mutlu anlarını düşünürler.
  • Sağlıklı alışkanlıklar edinmek için ideal bir zamandır. Komplikasyonsuz bir gebelik geçirmek için diyetimizi iyileştirmemiz gerekir. Sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek gibi riskli alışkanlıklarımızı da terk etmemiz gerekir.
  • Büyükanne, büyükbaba ve ailenin geri kalanının mutluluğu ve iyi niyetini yeniden yaşarız. Hamilelik sırasında daha çok takdir alır, daha çok şımartılır ve şefkatle bakılırız.
  • Doğayla olan uyumumuzu hissettiren ve hayat veren enerjiyle bağlantı kurarız. Kişilik olarak büyürüz, annemizin değerini anlarız ve bir kadın olmaktan gurur duyarız.
  • Yaşama dair farklı bir deneyim kazanırız, geleceğe yönelik beklentilerimiz artar, çünkü bir canlı dünyaya getiriyoruzdur ve oluşturduğumuz ailenin tadını çıkarmak için daha fazla yaşama isteği duyarız.

İkinci bir gebeliği planlamaya hazır mıyız, bunu nasıl anlayabiliriz?

İkinci bir gebeliği planlamanın avantajlarından biri, bebeğin gelişimine sağlıklı ve kontrollü bir şekilde başlayacağının bir şekilde garanti altına alınmasıdır. Başlangıç olarak ilk adım, hamilelik için uygun koşulların mevcut olup olmadığını belirleyecek bir uzmanın değerlendirmesini talep etmektir.

Doktorlar, ebeveynlerin ve mevcut çocuğun yaşı, planlanan çocuk ile mevcut çocuk arasında geçen süre gibi faktörleri değerlendireceklerdir. Buna ek olarak, kontrol altına alınma ihtiyacı olan hastalıkların varlığında aşılama  veya herhangi bir ilacın verilmesi gerekliliğini de belirleyeceklerdir.

Hazır olduğumuzu, yalnızca kendimiz arzuladığımızda değil, aynı zamanda bir doktor tarafından ikinci bir çocuğa hazırlanmaya başlama konusunda cesaretlendirildiğimizde anlamış oluruz. Bu durumda ihtimali artırmak için, verimli günlerimizin belirlenmesi ve alışkanlıklarımızı adapte etmemiz gerekir.

Göz önüne alınması gereken diğer hususlar, stres seviyeleri, yaşam tarzı ve ekonomik durumdur. Bu konuların sağlıklı bir hamileliği tehdit edebileceği için düzgün bir şekilde çözüme kavuşturulmuş olması önerilir; aynı zamanda kendimizi pozitif enerji ile doldurmalı ve durumumuzu iyileştirmek için tutarlı nedenler aramalıyız.

gülümseyen iki çocuklu aile

İki çocuğun doğumları arasında geçen süreye bağlı olarak, çeşitli avantajlar ve dezavantajlar vardır. Eğer çocukların yaşları birbirine çok yakınsa iki çocuk da birçok ek ayrıcalıktan yoksun ve eşit olarak büyürler; ancak doğumlar arasında eğer belli bir süre geçmişse, her iki çocuk da farklı bireyler olarak yetişirler, çünkü ikisi de çocukluklarını ayrı ayrı yaşarlar.

Planlama yapmanın bizi sevinçle dolduracağı ve umudumuzu tazeleyeceğini bilmekle beraber, bir aile her durumda çocuklarını sevgiyle karşılamaya hazır olmalıdır. Çünkü bütün çocuklar; bir sevinç sebebi, uzlaşma ve savaşmaya devam etme arzusu olarak güzel bir şekilde hayatımıza girerler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.