Çocuklar İçin 8 Vitamin Zengini Yiyecek

Çocuklar İçin 8 Vitamin Zengini Yiyecek

Son Güncelleme: 15 Temmuz, 2018

Eğer minik yavrunuzun beslenmesinde tüm vitaminlerin olup olmadığıyla ilgili endişeleriniz varsa, aşağıdaki vitamin zengini yiyecekler listesini bir kontrol edin. Bunlar çocuğunuzun günlük beslenmesinin bir parçası mı? 

İnsanların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi için yiyecekler önemli rol oynuyor. Büyüme ve olgunlaşmanın en önemli çağı olan çocuklukta, temel besinleri almak son derece önemli.

Bu yüzden de sizlere vitamin zengini yiyecekler listesi hazırlamak istedik.

Vitaminler insan vücudu için çok gerekli. Bu makalede, farklı vitaminlere ve bunların önemli görevlerine değineceğiz. Ayrıca sizlerle vitamin zengini yiyeceklerin listesi de paylaşacağız.

Vitaminler çocuklar için neden önemli? 

Vitaminler çok çeşitli. Örneğin, A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminler var. B ve C vitaminleri gibi suda çözünen vitaminler de mevcut.

Çocuklar için 8 vitamin zengini yiyecek

Vitamin almanın en iyi yolu sağlıklı bir beslenme. Öte yandan, piyasada vitamin takviyeleri de mevcut. Aşağıda bahsedeceklerimiz çocuğunuzun beslenmesinde vitamin alabilecekleri ideal yiyecekler:

 1. Sebzeler

Her ne kadar bazı çocuklar sevmese de, sebzeler başlıca vitamin kaynağı. Örneği havuç ve marul, ıspanak, pazı gibi yapraklı bitkiler bitkiler A vitamini açısından çok zengin.

Yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda K ve B2 vitamini da sağlarlar. Soğan, biber, lahana ve kabak da vitamin zengini sebzeler arasındadır.

 1. Süt ve yumurta

Havuç ve turuncu renkli diğer sebzeler gibi, süt ve yumurta da A vitamini sağlar. A vitamininin vücuda pek çok faydası vardır.

Mukoza salgıları ve cilt açısından A vitamini sağlıklıdır. Aynı zamanda enfeksiyonları önler ve kemik gelişimi için son derece önemlidir.

Süt ve yumurta aynı zamanda D vitamini de içerir, ki D vitamini kalsiyum emilimi açısından çok önemlidir. Sonuç olarak, bu yiyecekler sağlıklı kemikler ve dişler için gereklidir.

günlük vitamin
 1. Balık

Balık son derece besleyicidir. Besleyici değerinin yanı sıra, dokusu, aroması ve diğer etlerden farklı tadı sayesinde çocuklar da çok sever. Öte yandan bazı çocuklar da balık yemeyi tamamen reddediyorlar.

 1. Tahıllar

Tahıl ve bakliyatlar bol miktarda B vitamini içerir. Çocuklar için üretilen pek çok ürün de bu vitaminle zenginleştirilmiştir. Vitamin B en iyi laktoz ile emilir.

Bu yüzden de tahıl ve bakliyatların süt veya yoğurt ile birlikte, günün erken saatlerinde tüketilmesi önerilir.

B vitamini gelişim için gerekli olan enerjiyi sağladığı için çok önemlidir. Ek olarak, aşağıda açıklayacağımız başka önemli görevleri de vardır.

5. Et

Et sadece protein değil, aynı zamanda B vitamini de sağlar. Daha önce de söylediğimiz gibi, B vitaminin çok çeşitli görevleri ve faydaları var.

Ek olarak, bu vitamin sinir sistemi, sindirim ve dolaşım sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

“Büyüme ve olgunlaşmanın en önemli çağı çocuklukta, temel besinleri almak son derece önemli.”

vitamin zengini yiyecek
 1. Zeytinyağı

E vitamini sağladığı için çocuklar için bir başka vitamin zengini yiyecek de zeytinyağı. 

E vitamininin vücut hücrelerinin yapılandırılması ve antioksidan olarak görev yapma gibi faydaları var. Hastalıklardan korunmada uygun miktarda E vitamini almanın önemi çok büyük.

 1. Narenciye

Vücudun savunma mekanizması için gereken besinleri sağlamasından dolayı çocuklar için 8 vitamin zengini yiyecek listesinin en önemli maddelerinden biri narenciye.

Bu yiyecekler vücuda C vitamini sağlıyor. C vitamini aynı zamanda kivi, ananas, domates ve biberde de bulunuyor.

Fındıkta da bulunan C vitamini demirle birlikte alındığında kolayca emiliyor. Bu yüzden de balık veya etle birlikte salata ve benzeri C vitamini zengini yiyeceklerin birlikte yenmesi tavsiye edilir. Et yemeklerini, meyveli tatlılarla birlikte yemek de aynı işlevi görür.

vitamin zengini yiyecekler
 1. Avokado

Besleyici değeri çok yüksek olan bir başka yiyecek. Avokado hem E vitamini hem de D vitamini içerir. 

Eğer bu vitamin zengini yiyeceği çocuğunuzun beslenmesinde kullanırsanız, metabolik ihtiyaçlarının büyük kısmını karşılamış olursunuz.

Yemekleri bilinçli olarak seçmek hem minik yavrularınızın hem de ailenizin diğer üyelerinin sağlığında olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Biesalski H., Tinz J., Multivitamin/mineral supplements: rationale and safety. Nutrition, 2017.
 • Office of Dietary Supplements. Vitamin C. U. S. Department of Health and Human Services. Marzo 2021.
 • Office of Dietary Supplements. Vitamin E. U. S. Department of Health and Human Services. Marzo 2021.
 • U. S. Department of Agriculture and U. S. Department of Health and Human Services. Dietary Guidelines for Americans 2020-2025. 9th Edition. Diciembre 2020.
 • USDA My Plate. Dairy. U. S. Department of Agriculture.
 • Wang TJ., Vitamin D and cardiovascular disease. Annu Rev Med, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.