Çocuğunuzun Sağlığı İçin En İyi Yiyecekler

Çocuğunuzun Sağlığı İçin En İyi Yiyecekler

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2018

Çocuğunuzun sağlığı çok önemli olduğu için onun en iyi ve en faydalı yiyecekleri tükettiğinden emin olmalısınız. Çocuğunuzun gelişiminde doğru oranda kalori ve vitamin içeren dengeli bir beslenmenin payı büyüktür.

Çocuğunuzun günlük beslenme düzenine sağlıklı yiyecekler eklemeniz çok önemlidir. Erken yaşta sağlıklı yiyecek tüketimine alışan çocuk, gelecekteki hayatında da bu alışkanlığı sürdürebilir. Eğer çocuğunuz sağlıklı beslenme alışkanlığını küçük yaşta edinirse yetişkinliğinde çok daha sağlıklı bir birey haline gelir.

Bu bilgiler ışığında aşağıda çocuğunuzun beslenme programına ekleyebileceğiniz besinlerin bir listesini oluşturduk.

Çocuğunuzun sağlığı için en iyi besinler

Avokado

Avokadonun çocuklarımızın sağlığına kattığı pek çok fayda bulunmaktadır. Vücuda zararlı kolesterolü düşüren ve faydalı yağ olarak bilinen mono doymamış yağ oranı yüksek olan avokado, kan şekerini düşürmeye yardımcı olurken, aynı zamanda da zengin bir E ve D vitamini kaynağıdır.

Bebekler altı aylıktan itibaren avokado yemeye başlayabilirler.

Yaban mersini

Çocukların sağlıklı beslenme düzenlerinin bir diğer önemli parçası da yaban mersinidir. Kuvvetli bir enerji kaynağı olan bu meyveyi çocuklarımız sekiz aylıktan itibaren meyve suyu ya da hoşaf şeklinde tüketebilir ve sindirebilirler.

Antioksidan olarak son derece faydalı olan yaban mersini zengin bir lif, flavonoid (antioksidan ve iltihap karşıtı etkisi ile bilinen bitkisel besin grubu) ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna karşı da koruyucudur.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi çocukların yiyebileceği en değerli besinlerden biridir. Yulaf, pek çok farklı şekilde hazırlanılabilen çok sağlıklı bir besindir. Lif açısından zengin olmasının yanı sıra karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral de içerir.

Beslenme uzmanları çocukların bir yaşından itibaren yulaf yemeye başlamalarını önerirler.

Somon

Omega 3 de dahil olmak üzere faydalı yağ oranı yüksek olan bu balık kolesterolü düşürürken vücudun kan akışını da düzenler. Somon ayrıca beyin ve sinir sistemimiz için de son derece faydalıdır.

mama yiyen bebek

Sağlıklı beslenmek için gereken diğer yiyecekler

Ispanak

Her ne kadar çocukları ıspanak yemeye ikna etmek bazen zor olabilse de, bu faydalı sebzenin erken yaşta tüketilmeye başlanması çok sağlıklıdır.

Ispanak, lif, folik asit, demir, A ve C vitamini açısından zengindir. Kemikleri güçlendirip beynin gelişimine yardım ederken aynı zamanda da kasları besler. Göz rahatsızlıklarını engelleyip cildin korunmasına yardımcı olur.

Tatlı patates

Sindirimi zor bir yiyecek olmasından dolayı tatlı patatesin iyi pişirilmesi çok önemlidir. Tatlı patatesler potasyum ve antioksidan içerirlerken A vitamini açısından da çok zengindirler.

Yoğurt

Yoğurtta kemiklerin büyümesi için çok önemli olan kalsiyum bulunur. Sağlıklı bir bağırsak florası için gerekli olan iyi bakteriler dışında protein ve laktik asit de içerir.

makarna yiyen çocuk

Çikolata çocuklar için zararlı mıdır?

Çocuklar genellikle tatlıya düşkün oldukları için onları tatlı ve çikolatadan uzak tutmak şüphesiz ki çok zordur.

Her ne kadar birçok insan farkında olmasa da aslında çikolatanın çocuklara birçok faydası bulunmaktadır ve sağlıklı bir beslenme düzeninin içerisinde çikolata da bulunabilir. Çikolatanın faydalarından birkaç tanesini aşağıda sıraladık:

  1. Çikolatalar karbonhidrat, lif, fosfor, magnezyum ve B12 vitaminini içerirler.
  2. Kakao, çocukları zinde ve uyanık tutan bir tür uyarıcıdır. Bu zindelik hali çocukların okul hayatlarında faydalı olabilir.
  3. Bol enerji içeren çikolata kas ve kemiklerin kuvvetlenmesine yardım eder.
  4. İçerdiği antioksidan ile çocukları ilerideki yaşlarda karşılaşabilecekleri kalp sorunlarından korur.
  5. Çikolatanın beyindeki serotonin (mutluluk hormonu) üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Serotonin üretiminin artması ruh halimizi düzeltirken stres ile de baş etmemizi kolaylaştırır.

Çocuklara ne düşünecekleri değil, nasıl düşünecekleri öğretilmelidir.

-Margaret Mead-

Araştırmalar çikolata yemenin yağlanmaya neden olmadığını gösteriyor

Granada Üniversitesi Tıp ve Spor Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen son araştırmalar fazla çikolata tüketen insanların vücut yağ oranlarının, çikolatayı az tüketen ya da hiç tüketmeyen insanlara göre daha az olduğunu gösteriyor.

Araştırmada 12 ila 17 yaşları arasındaki 1458 gençten tüm gün boyunca yedikleri her şeyi yazmaları istenmiş. Toplanan bilgiler ışığında araştırmacılar çok çikolata yiyenlerin vücut yağ oranlarının az olduğunu saptamışlar.

Araştırma sonuçları fiziksel aktivite, cinsiyet, yaş, toplam kalori tüketimi, doymuş yağ, meyve, sebze, çay ve kahve tüketiminden bağımsız olarak hesaplanmış.

En mutlu olduğumuz çocukluk anılarımızda ebeveynlerimiz de mutluydular.

-Robert Brault-

Çocuklarımızın beslenmelerindeki doğru dengeyi tutturmak zor ama önemlidir. Her şeyden önemlisi doğru beslenmek gelecekte sağlıklı yetişkinler olmalarına yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Taylor, Jennifer & Evers, Susan & Mckenna, Mary. (2005). Determinants of healthy eating in children and youth. Canadian journal of public health. Revue canadienne de santé publique. 96 Suppl 3. S20-6, S22.
  • Improving child nutrition: the achievable imperative for global progress. UNICEF. 2013. [Online].

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.