Çocuğum Her Küçük Şey İçin Ağlıyorsa, Ne Yapabilirim?

Çocuğum Her Küçük Şey İçin Ağlıyorsa, Ne Yapabilirim?

Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2018

Ağlamak, bebekler ve küçük çocuklar için ana ifade biçimlerinden biridir. Çocuğunuz ağladığında, genellikle dikkatinizi çekmek ve gerektiğinde sizden ilgi görmek istiyordur. Ancak her şeye ağlayan çocuklar endişe kaynağı olabilir.

Bu aşamada, birçok ebeveyn kendilerine çocuklarının neden hiçbir sebep yokken ağladığını soruyor.

Aşağıda, bir dizi fikir, ipucu ve kolayca tanımlanabilir durumları ele alacağız.

Her çocuk büyüme serüveninde baş kahramanın ağlamak olduğu bir dönemden geçer.

Ağlamanın başlıca nedenleri

Bebekler ve küçük çocuklar genellikle karınları acıktığında ve uykuları geldiğinde ağlarlar ve şikayet ederler, çünkü bu uyaranlara karşı özellikle duyarlıdırlar.

Ancak şu gibi başka nedenler de vardır:

  • Çocuk sadece ağladığında dikkatinizi çektiğini fark ettiyse.
  • Ağlamak, istediği şeyi almak için mükemmel bir yol haline geldiğinde. Ebeveynler gözyaşlarını görünce yumuşama eğilimindedir ve çocuğa istediği her şeyi verirler.
  • Çocuk fiziksel olarak rahatsız ise. Rahatsız edici durumlardan kaçınmak, temiz kalmasına ve hijyenik görevleri daha keyifli hale getirmeye yardımcı olmak için bebeğin konumunu sık sık değiştirmek şarttır.
  • Ağrı. Bu dönemde, bebek sürekli adaptasyon aşamasındadır ve birden fazla kez ağrı hissedecektir. Özellikle, gaz, kabızlık veya kolik nedeniyle mide-bağırsak ağrısı çeken bebekler ağlama eğilimindedir.
  • Yalnızlık. Çocuk fiziksel olarak iyi olmasına rağmen, etrafındakilerden, özellikle de ebeveynlerinden daha fazla zaman, sevgi ve koruma talep edebilir.
ağlayan bebek annesi

Çocuğunuz her şeye ağlıyorsa neler yapabilirsiniz?

Başlangıçta, her küçük şey için ağlayan bir bebek konusunda ne yapacağınızı bilmemek normaldir.

Bu anların hem sizin hem de çocuğunuz için rahatsız edici olmaması için izleyebildiğiniz bir dizi ipucu var:

  • Farklı bağlam ve durumlarla bağlantı kurarak, çocuğunuzun neden ağladığını tanımlamaya çalışın.
  • Eğer o anda onunla ilgilenemezseniz, size ihtiyacı olduğunu bildiğinizi ve en kısa sürede yanında olacağınızı bildirin.
  • Çocuğunuz konuşmayı öğreniyorsa, ne olduğunu kelimelerle anlatmasını isteyin.
  • Ağlamasına çeşitli şekillerde karşılık verin: sevgi dolu jestler, öpücükler, sarılmalar veya motive edici ifadeler gibi.

Ağlama ve taklit aşaması

Her çocuk, gelişiminde belirli bir anda, başkalarını taklit etme kapasitesinin daha yüksek olduğu bir evre yaşar.

Genellikle çok erken yaşlarda, hâlâ bebeklik dönemindeyken ortaya çıkar ve 2 ya da 3 yaşına kadar sürer.

Bu süre zarfında çocuklar ağladıklarında veya güldüklerinde başkalarını taklit etme eğilimindedirler. Bu durum, yalnızca çocuğun kendi olgunluğuyla durdurulabilecek bulaşıcı bir etki olarak tanımlanabilir.

Bu, belirli yaşlar için tahmin edilebilir bir davranış türüdür. Bu nedenle endişelenmenize gerek yok, zira çocuk büyüdükçe ve olgunlaştıkça bu davranışı bırakacaktır.

Çocuğunuz her şeye ağlıyorsa ilk başta nasıl davranacağınızı bilmemeniz normaldir.

Ağlamak ve okulun başlangıcı

Bununla birlikte, eğer bu durum normalden daha uzun sürerse, mesela okul yaşına geldiğinde bile çocuk böyle davranıyorsa, çok dikkatli olmalıyız.

Bu aşamada, ağlamaya neden olan çeşitli nedenler vardır: okulda yaşadığı bir problem, kardeşlerle ya da arkadaşlarla kavga veya hoşlanmadıkları bir şey söz konusu olabilir.

Bu durumda, sabırlı olmalı ve hangi durumun çocuğunuzu kısa bir süre için rahatsız ettiğini öğrenmelisiniz.

Başka bir deyişle, ağlama ile ilgili durumları ve bunların ortaya çıkma derecelerini değerlendirmek önemlidir.

ağlayan hassas çocuk


Ağlama ve aşırı duyarlılık

Son ve en uç olan durum, aşırı duyarlılıktır. Aşırı hassas çocuklar çok gözlemci olma eğilimindedirler, öyle ki herhangi bir uyaran onları heyecanlandırmaya yetebilir.

Bu nedenle, harika bir hayal gücü ve yaratıcı kapasite geliştirirler.

Bu özelliklere sahip çocuklara yardım etmede en etkili tavsiye, içsel duygularını ifade etmelerine izin vermektir.

Esas olan, duygularını dünyaya göstermeleridir. Bunu yapmalarına yardım etmek için engelleri ortadan kaldırmalıyız.

Çocuğun her şey için ağladığı aşama gerçekten geçicidir. Bu dönemde anne baba, aile için ve her şeyden öte çocuk için rahatsızlık verici ve hoş olmayan durumları önleyecek temel unsurlar haline gelir.

Her şeye ağlayan bir çocuğa bakarken ebeveynlerin davranışları her şeyden önemlidir. Çocuğun bu dönemi atlatmasına yardımcı olmak için doğru prosedürü uygulamak şarttır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.