Yetenekli Çocuklar Yetiştirmek İçin 10 İpucu

Bazı konularda inanılmaz derecede mükemmel olan çocuklar vardır. Bu çocuklara dikkat etmeli ve onları gözlemlemeliyiz. Yetenekli çocuklar yetiştirmek için ebeveynler olarak, ilgi ve becelerilerinin farkında olup onları teşvik etmeliyiz.
Yetenekli Çocuklar Yetiştirmek İçin 10 İpucu

Son Güncelleme: 25 Aralık, 2020

Çoğu çocuk özel yeteneklere sahiptir ve bu yetenekleri keşfedip geliştirmek ise ebeveynler olarak bizim görevimizdir. Çocuğumuzun kabiliyetlerini geliştirmek için en iyi zaman küçüklük zamanlarıdır. Bu nedenle yetenekli çocuklar yetiştirmek için bilmeniz gereken bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Hayatının ilk yıllarında çocuklarınızın hayallerini gerçekleştirmek için karakterlerini güçlendirmeniz ve bu beceri ve yetenekleri geliştirmek söz konusu olduğunda hangi konuda üstün olduklarını gözlemlemeniz yetenekli çocuklar yetiştirmenizde son derece önemlidir.

Çocuğunuzun en büyük tutkusu, onun en büyük yetenekleri olabilir.Bu da çocuğunuzu gözlemlemek ve analiz etmekle ilgilidir. Yeteneklerini geliştiren bir çocuk aynı zamanda duyularını ve motor becerilerini de geliştirmiş olur.

Yetenekli çocuklar yetiştirmek neden önemlidir?

Kolaylıkla bir beceri geliştirip ve bunu iyi bir şekilde uygulayabildiğinde bir çocuğun yeteneğini fark edebilirsiniz. Örneğin bir müzik aleti çalmak, futbol oynamak, yaşına göre ayrıntılı resim yapmak, vb. Çocuklar, çoğu zaman okuldan arta kalan zamanlarda iyi olduklarını bildikleri  dallarda etkinlikler talep etmektedirler.

İki çocuk oyuncak bisikletlerini tamir etmeye çalışıyor

Onları dinleyerek kendi adlarına seçim yapmalarına izin vermemiz önemlidir. Bu, istediğimiz veya en iyisi olduğunu düşündüğümüz etkinliği çocuğa empoze etmemek gerektiği anlamına gelmektedir.

Bazen ebeveynler, bu şekilde başarılı olacaklarına inandıkları için, çocuklarına bin tane görev yüklemeye çalışmaktadırlar. Ancak çocuğun oyun ihtiyacını, yaşıtlarıyla olan ilişkilerini ve boş vakit için ayrılan zamanlarını görmezden gelerek hata yapmaktadırlar. Oysa tüm bunlar çocuğun düşünmesine, gözlemlemesine, araştırmasına ve kimliğini oluşturmasına yardımcıdır.

Küçük yaşlardan itibaren çocukların yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olarak onların çeşitli etkinliklere, dünyayı keşfetme becerileri gibi şeylere de ilgilerini uyandırmış oluruz.

Bildiğiniz gibi bugünün çocukları yarının büyükleri olduğu için, onların bağımsız karar vermelerini teşvik edeceğiz. Bu nedenle, onları hedeflere sahip olmaları ve bu hedefleri gerçekleştirmeleri konusunda cesaretlendirin.

Yetenekli çocuklar yetiştirmek için bazı ipuçları

Küçük yaştaki bazı çocuklar, tüm hedeflerine ulaşmakta ısrar ettikleri belirli etkinliklere büyük ilgi duymaktadırlar. Çocukların motive edilmeye ihtiyaçları vardır. Ebeveynler olarak, yaptıkları ve çaba sarf ettikleri tüm aktivitelerde onları teşvik etmeliyiz.

Bu ipuçlarını takip ederek nasıl yetenekli çocuklar yetiştirileceğini görelim.

Çocuklarınızın merakından yararlanın

Çocukların ilgisini canlı tutmak için, öğrenmeyi teşvik edecek olan meraklarından yararlanmalıyız.

Yeteneklerini ortaya çıkarmak için duyguları kullanın

Yaptığınız şeye karşı bir tutku duymuyorsanız, öğrenme gerçekleşmez. Çocuklarınızın yapmak istedikleri şeye ulaşmak ve başarmak için ihtiyaç duydukları şeyin heyecan duymak olduğunu aklınızda bulundurun.

Yetenekli çocuklar yetiştirmek için onların tercihlerini gözlemleyin

Çocuklarınızın zevklerini, ilgi alanlarını, tercihlerini ve endişelerini gözlemler ve analiz ederseniz hangi aktivitelere tutkuyla bağlı olup sıkılmadan saatlerini harcayabileceklerini fark edeceksiniz. Bu aktiviteler onların yetenekli olduğu alanlar olabilir, bu yüzden onları cesaretlendirmelisiniz.

Farklı ortamlarda yeteneklerini geliştirmek

Çocukların günlük performans sergilemek zorunda olduğu ortamlarda yeteneklerinin geliştiriliyor olması önemlidir. Bunlar arasında okul, aile, serbest zaman aktiviteleri ve kültürel etkinlikler sayılabilir.

Çocuğunuzu her zaman motive edin

Çocuğunuzun gerçekleştirdiği her faaliyet için ona güvendiğinizi ve hedeflerine ulaşabileceğini bildiğinizi çocuğunuza hissettirmelisiniz. Onlara her aktivitede eşlik ederek cesaret verici sözler söylemelisiniz.

Çocuğunuza baskı yapmayın veya yapabileceklerinden fazlasını talep etmeyin. Çünkü bu onların cesaretlerini kıracaktır.

Çocuklarınızın üzerinde baskı kurmayın

Hepimiz çocuklarımızın yaptıkları şeylerde başarılı olmalarını isteriz. Ancak unutmamalıyız ki, hepimiz öğrenmek için hatalar yapmalıyız. Çocuklarınızı mükemmel olmaya zorlayarak onları güvensiz ve içe kapanık olmaya zorlamış olursunuz. Dahası, çocuklarınız kusurlarını kabul etmediğinizi düşündükleri için sizden uzaklaşabilirler.

Resim yapan bir kız çocuğu

Yeteneklerini ve kapasitelerini harekete geçirin

Yetenek doğuştan gelir, ancak çocuklarınızın yeteneklerini geliştirmeye teşvik etmek için onları cesaretlendirmelisiniz. Bazı şeyleri sevdiklerini gözlemlediğinizde, öğrenmelerini teşvik etmek için onları ilgi duyduğu etkinliklere yönlendirmeye çalışmalısınız.

Onları ders dışı bir etkinliğe kaydettirmeden önce onlara danışmayı unutmamalısınız. Böylece bunu bir zorunluluk gibi yapmak yerine motivasyonla yaparlar. 

Mümkün olduğunca çok duyusunu kullandığı bir öğrenme süreci

Çocukların öğrendiği ortam beyin gelişimini geliştirmesi açısından birçok duyuyu içermelidir. (İşitsel, görsel, dokunsal vb.)

Alışkanlıklar ve alıştırma yapmak yetenekleri destekler

Sürekli ve düzenli bir çalışma olmadan çocuklarınızın yetenekleri öne çıkmaz. Çalışma, egzersiz ve alışkanlıklar aracılığıyla yenetekleri destekleriz. Bu nedenle, çocuklarınızın yetenekleri üzerinde sürekli çalışması gerekmektedir.

Beceri geliştirici oyunlar oynayın

Oyun oynamak çocuklara beceri ve yeteneklerini uygulama fırsatı sağlar ve pratik ile bu yeteneğe dönüşebilir.

Kısacası, yetenekli çocuklar yetiştirmek için bu ipuçlarını uygulayarak, onların zekasını, yeteneklerini ve becerilerini geliştirmiş olacaksınız.

Çocuklarınızın yeteneklerini keşfettiğinizde eğitim, egzersiz ve sürekli çalışma ile olağanüstü yeteneklerini profesyonel başarıya dönüştürebilir ve daha tatmin edici bir hayata sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. 

Unutmayın ki çocuklarınızla hayalleri ve hedefleri hakkında konuşmak çok önemlidir. Onlarla iyi bir iletişim kurarak onlara sevginizi verin. Sizin eşliğinizde her zaman bağımsız olmaları ve kendi kararlarını verme yeteneklerini teşvik edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lobo, M. P. M. (2004). Niños inteligentes: guía para desarrollar sus talentos y altas capacidades. Palabra.
  • Novillo, S. M. (2018). Educar el talento: Guía para desarrollar nuevas habilidades en jóvenes y niños. Editorial AMAT.
  • Feldhusen, J. F. (1995). Identificación y desarrollo del talento en la educación (TIDE). Revista Ideacción, 4, 1-4. https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/36714002/educacion_en_talentos.pdf?1424472136=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DEducacion_en_talentos.pdf&Expires=1602235236&Signature=YDEJNlx6u~~vCfwqyuCCQWhrf1WITrhwB7pX5oOd7ZzHffIYwg50XgCyIs2OD5Ei4wnI-oTp5T9n~DNIW6neZVBDi0Wn1CpefQcyouQ7u-EX9KwmAQFh2~UiQvl9ORWj3J~VQyDwTbEWfwc1r4dzzA~SHzUXUGXGA46W8Vzbu21JQj2UMFHmLXjEna6m9UErN-TUykXQPxdPr77JHu0jfsCqv1uWpR3wdHaG8zs4qUxoYeDJNMF~GbRHuoA1sO7RiSWUcibjoTvhtaYVzn8ibAE-GKEw250AC0egJAC0r940S9NzBP8UuaaBEWx06qK32brmbFI~z51lX0xiIJNGUQ__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.