Çocuklarda Merak: Özellikleri ve Yararları

12 Eylül 2019
Çocuklarda merak, sonsuzdur. Doğdukları andan itibaren, kendilerini çevreleyen her şeyle ilgilenirler. Bu makalede, bu özelliğin temel faydalarını sizinle paylaşacağız.

Merak, çocukların öğrenme için kullandığı bir araçtır. Bazı ebeveynler çocuklardaki merakı istenmeyen veya olumsuz bir özellik olarak görebilir. Bu, çocuklarının doğal merakını azaltmalarına neden olabilir.

Çocuğunuzun merakını nasıl canlı tutabilirsiniz? Aşağıdakiler son derece yararlı önerilerdir.

Merak nasıl tanımlanır?

Merak, araştırma ve etkileşim yoluyla bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek istemek anlamına gelen doğal bir içgüdüdür. İnsanları yeni bilgi aramaya, çevreleriyle ve onları çevreleyen insanlarla etkileşime girmeye teşvik eder. Bu içgüdü aynı zamanda kişisel gelişimi de teşvik eder.

Çocuklar küçük kaşiflerdir. Doğuştan gelen meraka sahiplerdir. Etrafındaki nesnelere ve insanlara dokunarak, bakarak ve onları gözlemleyerek her şeyle etkileşime girmeye çalışırlar.

“Neden?” veya “nasıl” gibi sorular sorarak da faydalı bilgiler elde edebilirler.

suyu merak eden bebek

Çocuklarda merakın temel özellikleri

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın merakını önemsememiz ve geliştirmemiz önemlidir. Bu adımları uygulayarak onların daha verimli öğrenmelerine yardımcı olabiliriz. Çocuğunuzun aşağıdaki özelliklerden herhangi birini kaybetmesine izin vermeyin:

Beyni öğrenmek için motive etmenin 3 yolu

Bir konu hakkındaki merak, bu konudaki bilgileri öğrenmeyi, korumayı ve özümsemeyi çok daha kolaylaştırır. Merakın yarattığı beklenti beyni bilgiyi daha iyi özümsemeye teşvik eder çünkü:

 • Hedeflere ulaşmak için kimyasal bir haberci veya nörotransmiter olan dopamini aktive eder. Aynı zamanda bilgilerin tutulmasını da teşvik eder.
 • Merak, beynin merkezlerinden biri olan hipokampüse fayda sağlar. Hipokampüs, hem uzun hem de kısa süreli hafızanın oluşumu ve bütünleştirilmesi için esastır.
 • Tandem veya ödül sistemi, öğrenmeyi ve bilgi alımını kolaylaştırır.

Çocuklarda merak uyandırmanın önemi

Çocuklarda merak uyandırmak çok önemlidir, çünkü öğrenmeleri ve düşüncelerini geliştirmeleri için gerekli olan ilgiyi artırır. Merak etmeyen çocuklarda şunlar söz konusu olabilir:

 • Daha az girişkendir.
 • Daha az kitap okur.
 • İlham vermek, motive etmek ve heveslendirmesi zordur.
 • Yeni şeyler öğrenmeye çok az ilgi gösterir.

Çocuklarda merakın yararları

Çocuklar konuşmaya başlar başlamaz soru sormaya başlar. Yeni şeyler öğrenmek için dünyaya dikkatle bakmaları, aşağıdakileri de içeren birçok yarar sağlar:

 • İnsanlarla ilişkilerini güçlendirmek.
 • Beyinlerini korumak.
 • Büyümelerine yardımcı olmak.
 • Anksiyetenin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak.

Merakı etkileyen 3 olumsuz alışkanlık

Çocuğunuzda merak gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek 3 alışkanlık vardır.

Korku düşmandır

Korku merakın bir numaralı düşmanıdır. Çocuğunuzu bir ebeveyn olarak aşırı korumak yalnızca daha fazla korku üretecektir. Aynı zamanda yetersizlik duygusu da üretecektir.

“Ona dokunma çünkü canın yanacak” ya da “Koşma, düşersin” gibi ifadeler kullanmaktan kaçının. Çocuğunuzun yeni şeyler keşfetmekle ilgilenmesine izin verin.

kitap okuyan çocuklar

Onaylamamak baskılar

Çocuklar her zaman oynamak ve keşfetmek ister. Sürekli “bunu yapma”, “üstünü kirletme” ya da “sessiz ol” demek akıllıca değildir.

Bu ifadeler onları geride tutar ve meraklı olmalarını engeller. Bu cümlelerin bazılarını zaman zaman haklı oldukları sürece kullanmanız doğru olur ve nedenlerinizi onlara açıklarsınız.

Etrafta olmamanız güvensizlik yaratır

Çocuklarınız yanınızda olduklarında kendilerini güvende hissederler. Güvende hissetmeleri meraklarını daha da geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarınızla oynayarak, onlara öğrendiklerini sizinle paylaşma fırsatı da verirsiniz.

Sonuç olarak, çocuklarda merak uyandırmak için, onlara zaman ayırmak zorundasınız. Onları dinlemek ve davranışlarını pozitif olarak güçlendirmek zorundasınız. Merak, gelecekteki zorluklar ile yüzleşmelerine yardımcı olacaktır. Meraklarını geliştirmelerine yardımcı olarak, aynı zamanda özgüvenlerini iyi bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olacaksınız.