Çocuklar ebeveynlerine neden kötü davranır?

Birçok ebeveyn, çocuklarının onlara kötü davranmasından şikayetçidir. Neredeyse her ailede tekrar tekrar görülen bu durumun sebebi nedir? Okuldan, kreşten çıkan çocuklar ebeveynlerinin yanında zaman geçirirken birer melek olmaktan çıkıp kötü davranışlar sergilemeye başlar.
Çocuklar ebeveynlerine neden kötü davranır?

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2018

Çocukların, neden diğer insanlarla değil de ebeveynleriyle birlikteyken bu şekilde davrandıklarını anlamak gerekmektedir. Böylece, ebeveynler daha sonra bu gibi durumlarla başa çıkabilecek hale gelecektir. Ayrıca, evinizdeki huzur ortamını inşa etmenize de olanak tanıyacaktır.

Çocuğunuz neden insanlarlayken daha sakindir?

Özellikle küçük çocuklar, ebeveynleriyle vakit geçirirken kendi gerçek karakterlerini ortaya koyarlar. Çocuklar eve geldiklerinde, kendilerini oldukları gibi gösterirler ve diğer ortamlardaki yetişkinlerle güçlü duygusal bir bağları olmadığı için gerçek davranışlarını saklama eğiliminde olurlar.

Ancak, şunu bilmelisiniz ki, bu durum aslında çocuğunuzun sizinle, yani ebeveynleriyle derin bir sevgi, şefkat ve hayranlık bağı kurduğunun işaretidir. Çocuklar, rahat hissettikleri ve kendi evlerinde oldukları için ebeveynleriyle birlikteyken oldukları gibi davranırlar. Tabii ki, bu kötü davranışlar sergilemeleri için bir mazeret değildir.

yalnız çocuk

Kötü davranışlar sergilemeden de kendi olabilir

Çocukların kendine has davranışlar göstermeleri normal bir durum olsa da, yaramazlıkları ve bu davranışları kabul edilebilir değildir. Bir çocuğun annesi veya babasına kötü davranması, isteklerinin yerine gelmesi konusunda sabrı olmadığının ve bunu ifade edecek başka bir yol bulamadığının işaretidir.

Örneğin, bir çocuk cips yemek istiyor, ancak annesi akşam yemeği saati olduğu için izin vermiyorsa, burada bir çıkar çatışmasının yaşanması ve bunun üzerinden bir tartışma yaşanması olasıdır. Bu durumun yaşanmaması için, çocuğunuza yemeğini bitirdiği taktirde cips yiyebileceğini söyleyerek anlaşmaya çalışabilirsiniz.

Bunun anlamı, çocuğun kötü davranışlar sergiliyor olmasının aslında evdeki ortama zarar vermek istemesinden değil, kendini evde rahat hissediyor olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, her ne olursa olsun, her kötü davranışın arkasında ebeveynlerin keşfetmesi gereken bir sebep vardır.

Bu sebebi öğrendikten sonra, duygularınızla ve sakinliğinizle hareket ederek çocuğunuzun davranışlarını düzenleyebilir ve istediği şeyleri nasıl ifade etmesi gerektiğini öğretebilirsiniz.

Günlük rutinler en iyi yardımcınızdır

Çocuklar, ebeveynlerini en temel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayan birer koruyucu olarak görürler. Bu ihtiyaçların karşılanmaması, çocuklarda kötü davranışları tetikler.

ağlayan kız

Bu durumun yaşanmaması için, çocuklarınızın duygularından haberdar olmanız ve günün her anında güvende hissetmeleri için bazı gündelik rutinler inşa etmeniz elzemdir. Bu rutinler, ebeveynlerine kötü davranan çocuklara, günün her anında nasıl davranmaları gerektiğini ve onlardan nelerin beklendiğini anlamalarını öğretir. Bu düşünce yapısı ile kendilerini güvende ve rahat hissederek, kötü davranışlara ve yaramazlıklara son vereceklerdir.

Rutinler ebeveynler için de faydalıdır

Rutinler sadece çocuklar için değil, aynı zamanda ebeveynlerin duygularını kontrol etmesi ve gün içinde sıkışmış hissetmemeleri için de gereklidir. Rutinler, ebeveynlerin günlerini planlamasına ve günün her anında ne yapacaklarını bilmesine olanak tanır. Bu alışkanlıkları çocuklarına aktararak, aile üyelerinin her birinin zihninde bir düzen oluşmasını sağlayabilirler.

Çocuklardaki kötü davranışları azaltarak, ebeveynler daha az sinirlenecek, huzur ve sakinlik altında aile üyeleri ile birlikte kaliteli zaman geçirmeye odaklanacaklardır.

Evde iyi bir atmosferin ve uyumun olması, ebeveynleri ve çocukları birbirlerine yaklaştıracaktır ve evden gülümseme, oyun ve sevgi eksik olmayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.