Çocuklarınıza Her Zaman Söylemeniz Gereken 8 Şey

Çocuklarınıza Her Zaman Söylemeniz Gereken 8 Şey

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2020

Yaşamlarımız boyunca, potansiyelimizi yerine getirmek ve her zaman kendimizi geliştirmek için sevildiğimizi hissetmek zorundayız. Çocuklarınıza, onları sevdiğinizi söylemenin bu kadar önemli olmasının bir nedeni de budur.

İnsanoğlu olarak, takdir ettiğimiz, hayranlık duyduğumuz, sevdiğimiz kişilerin onayına ihtiyacımız var. Ne kadar çok sevilirsek, refahımız o kadar artar.

Onları sevdiğimizi söylemek neden önemlidir?

Duygusal olarak sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüyebilmeleri için çocuğunuza şefkat göstermeniz gerektiğini söylerken aslında kendimizi iyi hissetmek için çocuklarımıza duygularımızı göstermemiz gerektiğini kast ediyoruz. Bu farklı sevgi ifadeleri sayesinde, onların refahını güçlendiririz.

Bu sürekli olarak bayat cümleleri tekrarlamak ya da onlar için her şeyi yapmak anlamına gelmez. Böyle davranarak, çocuklarınızı şımartmak ve hatta davranışlarını kontrol etmekten başka bir şey yapmazsınız ki bunlar, duygusal sağlık getirmeyecek davranışlardır.

Toplumda birey olarak gelişmelerini ve duygusal olarak sağlıklı olmalarını sağlayacak iddialı ama sevecen bir ortam yaratın.

Sevginin sözel ifadeleri, bu iksirdeki sihirli bileşenlerden biridir. İyi bir övgü, sevgi, anlayış ve kabul ile birlikte gelir. Bu anlamda “pozitif eğitim” savunucuları, sözlü sevgi ifadeleriyle çocukların sadece sevildiklerini değil, aynı zamanda korunduklarını da hissettiklerini söylemektedirler.

kızıyla kitap okuyan anne

Şimdi çocuklarınıza onlara ne ifade ettiklerini ve duygusal refahlarını güçlendirmelerini hatırlatmak için söylenebilecek en iyi şeylerden bazılarına bakacağız.

Şu sözde söylendiği gibi; doğru şeyi, doğru zamanda, doğru sözlerle söylemekten iyisi yoktur.

Çocuklarınıza söylenecek 8 şey

 • Seni seviyorum! Çocuğunuz hakkında hissettiklerinizi tekrarlamak ve aranızdaki duygusal bağı güçlendirmek için asla kötü bir zaman değildir.
 • Beni çok mutlu ediyorsun. Çocuğunuz için neyin evinize ve kalbinize neşe getirdiğini bilmekten daha iyi olan nedir?
 • Harikasın. Her zaman çocuğunuza sunmaları gereken iyi şeyleri hatırlatın. Başladıklarını bitirmeleri için onları motive edin. Yanıldıklarında onlara yardım edin. Kendilerine olan güvenlerini bir güvenlik duygusuyla inşa edin ve onların neye değer olduklarını bilmelerini sağlayın. Ne oldukları ve neler olabilecekleri temelinde kanatlarını açabilmeleri için onlara bağımsızlık ve özerklik verin.
 • Sana inanıyorum! Çocuğunuzun duyması gereken başka bir ifade. Herkesin hayatta istediği kişi olabileceğini onlara çaba ve özveriyle tekrar tekrar söyleyin. Bunun için sadece disiplin ve azimle çalışmaları gerekmektedir. Zaman zaman, küçüğünüzün bir konuda “kötü” olduğunu hissetmesi önemli değil. Onlara inandığınızı, onlara hatırlatın; böylece onlara denemeye devam etmek için ihtiyaç duydukları desteği vereceksiniz.
oğluyla göz göze anne
 • Seninle gurur duyuyorum. Şüphesiz, bu, çocuklarınıza söylenecek en önemli şeylerden biridir. Ne kadar küçük olursa olsun, attıkları her adımda onlarla gurur duyduğunuzu gösterin. Bu adımların yavaş olması önemli değil; önemli olan, emin olmalarıdır. Başka bir deyişle onlara yaptıkları şeyden ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyin. Böylece çocuğunuz daha güçlü hale gelecek.
 • Yapabileceğinden kesinlikle eminim. Küçüğünüze onun beceri ve yeteneklerine tam güveniniz olduğunu gösterin. Yenildiklerini hissettiklerinde bile yeteneklerini besleyin. Ama onlara bunu söylemek için kötü hissetmelerini beklemeyin. Bunu hem iyi hem de kötü zamanlarda yapmaya çalışın.
 • Seninle zaman geçirmeyi seviyorum. Buna dikkat edin. Bu sadece onların arkadaşlığından zevk aldığınızı söylemekten ziyade bunu göstermekle ilgilidir. Gerçek kaliteli zamanın sunduğundan daha iyi bir yetiştirme yoktur. Onlarla vakit geçirerek, aktiviteler yaparak ve birlikte oynayarak ikiniz arasındaki bağı kurarsınız. Öğrenmek, eğlenmek ve boş zamanlarınızda birbirinizi sevmek bir zevktir.
 • Birlikte geçirdiğimiz zaman için minnettarım. Karnınızda hareket ettiği ilk andan itibaren ne kadar şanslı olduğunuzu söyleyin. İlk kez onu gördüğünüz anın hayatınızın en mutlu anı olduğunu söyleyin. Minnettar olanın sadece siz olmadığınızı göreceksiniz. Çocuklarınız da annelerinin onlarla birlikte olmasından mutlu ve minnettardır.

Gördüğünüz gibi, bunlar çocuklarınıza söyleyeceğiniz sekiz çok basit şey, ancak sınırsız potansiyele sahip sözler. Her şey iyi bir iletişimci olmak ve hislerini sevdiklerine ifade etmek ile ilgili.

Duygularımızı söze dökebiliyorsak, oğullarımız ve kızlarımız için iyi bir çocukluk sağlayabiliriz. Unutmayın, onlara olan sevginiz onların gelecekteki iyiliğini şekillendirecek olan şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
 • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
 • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
 • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
 • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.