Kuşluk Vakti Uykusu Çocuklar İçin İyi Midir?

3 Mayıs 2020
Kısa uykular harikadır çünkü vücudun ve zihnin dinlenmesine yardımcı olur. Bebekler ve çocuklarda ise, bu uykular gelişim için gereklidir.

Eğer daha önce kuşluk vakti uykularının çocuklar için iyi olup olmadığını merak ettiyseniz, bu yazımızı okumaya devam edin.

Kısa uykular, çocukların dinlenmesine ve enerjilerini yenilemesine yardımcı olur. Ayrıca, bu süreçte çocukların vücutları da ihtiyaç duydukları dinlenmeyi elde etmiş olur. Sindirim, uyuma dürtüsünü artırır. Bu nedenle çocuklar yemek yedikten sonra kısa bir uykuya ihtiyaç duyarlar.

Çocukların ne zaman uyuyacağına nasıl karar verilir?

Yemekten sonra veya okuldan sonra çocukların uyumak istemediğini fark etmek gariptir. Çocuklar uyuduğunda, enerjilerini yenilerler ve vücutlarını dinlendirirler. Böylece, günlük aktivitelere devam etmeye hazır hale gelirler.

Kuşluk vaktinde kısa süreli uyumak, onları rahatlatır ve günün geri kalanında daha enerjik olmalarını sağlar. Bununla birlikte, çocukların uykuya ihtiyaçları olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Eğer çocuğunuzun çok sessiz, huzursuz olduğunu veya sürekli esnediğini fark ederseniz, bunlar çocuğunuzun uykuya ihtiyaç duyduğunu gösterir.  Kuşluk vakti uykuları için, rahat bir ortam yaratmak önemlidir. Oda aşağıdaki gereklilikleri sağlamalıdır:

  • Sessiz olmalı. Eğer odanın etrafında çok fazla gürültü varsa çocuğun dikkati dağılır ve uyuyamayabilir.
  • Yatağın rahat olduğundan emin olun. Eğer çocuğunuz yumuşak yastıklara uzanmışsa, vücudu rahatlayacaktır. Böylece daha çabuk uyuyacaktır.
  • Oda sıcaklığı elverişli olmalı. Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ısı gereklidir. Böylece çocuk rahat hissedebilir.
uyku rutini

Müzik de, çocukların uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Şüphesiz, rahatlatıcı melodiler seçtiğinizden emin olmalısınız.

Kısa süreli uyku bir alışkanlıktır. Düzeni ayarlamanız gerekir. Başarılı olmak ve çocuğunuzun geceleri daha iyi uyumasını sağlamak için, bunu bir rutin haline getirmek önemlidir.

Kuşluk vakti uykuları, 3 yaş altı çocuklar için idealdir. Uyku sayesinde çocuklar daha dikkatli ve her gün öğrenmeye hazır olacaktır.

Yaşa göre kuşluk vakti uykuları

Kuşluk vakti uykuları, 30 dakikadan daha fazla olmamalıdır. Tabii ki, bazı istisnalar da vardır. Bu durum, her çocuğun ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca, gündelik aktivitelere ve uyku alışkanlıklarına da bağlıdır.

Sabah erken saatlerde kısa süreli uyuyan ve geceleri 12 saat uyuyan çocuklar da vardır. Bazıları bu uyku düzenini benimsemiştir. Öte yandan, çok aktif çocuklar gün içerisinde kısa süreli uyudularsa geceleri daha az uyuyacaktır. Kısa uykular genellikle 1-2 saat sürer.

Çocuklar her gün kaç saat uyumalıdır?

Aşağıda, yaşlarına göre çocukların uyumaları gereken miktarı öğrenebilirsiniz.

Yeni doğan- 6 aylık

Bu yaş aralığındaki bebekler, günde 15-19 saat arası uyumalıdır. Ayrıca, beslenmek için 2 saatte bir uyandırılmalıdır. 6 aya yaklaştıklarında, bebekler geceleri 9-12 saat uyur. Ayrıca, 2 saatlik 2-3 adet kısa uyku uyumaları da önemlidir.

6-12 aylık

Bu yaşta, bebekler her gün 14 saat uyur. Çoğu zaman, gün içerisinde 1 saati aşmayan kısa süreli uykuya dalarlar.Genellikle, gece yemek yemek için uyanmazlar. Böylece, uyku rutini oluşturmak kolaylaşır.

“Çocuklar uyuduğunda, enerjilerini yenilerler ve vücutlarını dinlendirirler. Böylece, günlük aktivitelere devam etmeye hazır hale gelirler.”

1 yaşından 3 yaşına kadar

Minikler, yemek sonrası 2 saatlik uyku da dahil olmak üzere günde 13 saate yakın uyurlar. Eğer isterlerse, iki kere kısa süreli uyku uyuyabilirler. Bununla birlikte, bu uykuların gece uyku saatine yakın olmadığından emin olun.

3 yaşından 5 yaşına kadar

Okul öncesi yaşta çocuklar geceleri 12 saat uyumalıdır. Bununla birlikte, çocuklar anaokulundan geldikten sonra şekerleme yapabilir. Bu şekerleme 20 dakika sürebilir.

uykunun önemi

5 yaşından 12 yaşına kadar

Okula giden çocuklar, geceleri 11 saat uyumalıdır. Bazıları, gün içerisindeki kısa uykulara da ihtiyaç duyar. Bu uykular, 15-20 dakika gibi kısa süreli olmalıdır. Böylece gecelik uyku döngüsü etkilenmeyecektir.

Kuşluk vakti uykusu, çocuklara enerji verir. Ayrıca, iyi bir uyku düzeni olan çocuklar için faydalıdır. Çocuklar her zaman enerji toplamaya ihtiyaç duyar. Bebekken, uyku gelişime katkıda bulunur.

Özetlemek gerekirse, kısa süreli uykular gibi iyi alışkanlıkları çocuklarda teşvik etmek gerekir. Böylece çocuğunuzun sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesini sağlamış olursunuz.