Çocukların Yalın Ayak Gezmesine İzin Vermenin Yararları

Çocukların Yalın Ayak Gezmesine İzin Vermenin Yararları

Son Güncelleme: 14 Mart, 2018

Çocuklar ayakkabılarını çıkarmayı severler. Ama neden? Bu yazıda, çocuklarınızın yalın ayak durmasına izin vermenin faydalarını bulacaksınız.

Sizin çocuğunuz da muhtemelen ayakkabılarını çıkarmayı seven ve evde çıplak ayakla koşuşturan büyük çoğunluğun bir parçasıdır. Gözlerinizi onlardan bir an için bile olsa ayıracak olursanız, ayakkabılarını çıkarmanın yolunu bir şekilde bulduklarını göreceksiniz. Hareket özgürlüğüne sahip olmak, kendilerini daha özgür hissetmelerini sağlar.

Ama çocuklar neden hep çıplak ayakla koşturmaktan hoşlanırlar? En iyisi hiç karışmayıp bu duruma izin vermek midir? Yoksa buna izin vererek kötü bir alışkanlık edinmesine mi sebep oluyorsunuz? Artık endişelenmeyin! Bu yazıda, daha önce bilmediğiniz birçok yararı keşfedeceksiniz. Çocuklarınız yalın ayak gezerse hasta olacağı mitine artık inanmayacaksınız!

Çocuklar yalın ayak gezmeyi severler. Ama neden?

Şüphesiz, ayakkabılarını çıkardıktan sonra sıra çoraplara gelir. Buna neden şaşırıyoruz ki? Bu durum sadece rahat ve özgür hissetmekle ilgili değil, aynı zamanda ayak parmaklarını gözlemlemek ve onların hareket kabiliyetini artırmakla ilgilidir.

Tabii ki, bazen çocuğunuz yaramazlık yapıyor olabilir. Ufaklığınızın anne babasından ilgi beklediğini ve onlara isyan ettiğini düşünmek size cazip gelebilir. Ama gerçek şu ki, bu davranış düşündüğünüzden daha önemli bir amaca hizmet etmektedir.

Mesele şu ki, çıplak ayakla yürümek çocuklar için çok faydalıdır. Hepimizin bildiği gibi, bebekler düz taban doğar. Çıplak ayakla gezmenin aslında çocuğunuzun ayak kemerinin oluşumuna katkı sağladığını biliyor muydunuz? Çıplak ayakla gezmek, çocukların zemini daha iyi kavramasına yardımcı olur. Bu da onlara daha iyi bir denge kabiliyeti sunar, kayma ve düşmelerin önlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca, bir çocuk kendi ayakkabılarını veya kıyafetlerini çıkarmaya başladığında, o artık öğreniyor demektir! Bebeklik döneminde gelişmiş olan önemli beceri ve yetenekleri uygulamaya koyar. Yavaş yavaş, motor becerilerini de daha etkin kullanmaya başlar.

Çocuğunuzun “çıplak ayakla gezmeme” veya “ayakkabılarını çıkarmama” gibi net ve basit kuralları görmezden gelmesi durumunda paniğe kapılmayın.  Çocuklar bazen konulan kurallara karşı gelerek ebeveynlerinin sabrını test eder. Ancak, çocuğunuzun inatçı davranışlarının kendi kişiliğini oluşturmada etkili olduğunu da unutmayın.</strong

yalın ayak yürüyen çocuk

Uzmanların, çocuklar evin içindeyken çıplak ayakla yürümelerine izin verin demeleri de aynı sebepten ötürüdür. Aynı şey sahilde veya yurt dışında olduğunuzda da geçerlidir. Yine de, evin içinde olduğunuzda kaymaz çoraplar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunlar çocuğunuzu sıcak tutmaya ve onu kaymalara, düşmelere karşı korumaya yardımcı olacaktır.

Ufaklığınızın Yalın Ayak Gezmesine İzin Vermenin Yararları

İster inanın ister inanmayın, bebeklerin ayakları 9. aya kadar ellerinden daha yüksek dokunsal duyu işlemine sahiptir. Bu nedenle, bir bebeğin nörolojik gelişimi söz konusu olduğunda ayaklar çok büyük bir öneme sahiptir. Bebekler için ayaklar dış dünya hakkında önemli bir bilgi kaynağıdır.

Ayrıca, yalın ayak olmak çocuğun ayakları sürekli hareket halinde olduğu için uzay algısını da kuvvetlendirir. Başka bir deyişle; çocuğunuzu ayaklarını sıkan o ayakkabılardan kurtarmak, sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Bu da çocuğun motor yeteneklerinin doğru şekilde gelişmesi anlamına gelir.

Ve dahası var! Çocuğunuzun çıplak ayaklarından aldığı dokunsal bilgiler, onun kendi bedeninin daha çok farkında olmasını sağlayacaktır. Belki kulağa aptalca geliyor ama aslında bu durum, çocuğunuz için tanımlaması oldukça zor olan bir şeydir.

Çıplak ayakla durmanın diğer faydaları:

 • Ayaklarının terlemesini ve ayak mantarı oluşmasını önler.
 • Yürümeye başlaması için çocuğunuzun doğru ayak duruşuna sahip olmasına yardımcı olur.
 • Çıplak ayaklı olmak, dizlere daha az yük bindirir ve bacaklarının daha iyi güçlenmesini sağlar.
 • Ayakkabısız durmak, ayak ve ayak bileği kasları için faydalıdır.
 • Çıplak ayakla yürümek kan akışını arttırır ve daha iyi oksijenlenme sağlar.
 • Zemini güçlü bir şekilde kavrıyor olmak bir rahatlama sağlar ve aynı zamanda sağlıklı bir ayak masajı olur.
 • Bir bebeğin ayağındaki kalın yağ tabakası çocuğunuzun çıplak ayakla gezmesi sonucu hastalanmasını önler.
basket oynayan çocuklar

Yalın ayak gezen çocukların anneleri için tavsiyeler

 • Çocuğunuzun ıslak zeminde yürümesine asla izin vermeyin, aksi halde bu durum onun kaymasına ve düşmesine neden olabilir.
 • Zeminde ufaklığın ayaklarına zarar verebilecek hiçbir nesne olmadığından emin olmak adına evinizi kontrol edin.
 • Evinizin uygun bir sıcaklıkta olduğundan emin olun. Kış aylarında zeminin yeterince sıcak olmasını sağlayın ve zemini halılarla kaplayın. Böylece, çocuğunuzun soğuk bir zeminde yürümek zorunda kalmasını önlemiş olursunuz.
 • Evinizi sürekli çocuğunuzun gelişim aşamasına göre gerektiği şekilde adapte etmeyi unutmayın. Unutmayın ki, bu aşamalar çocuğunuzun dünyayı keşfetmek için sürekli bir arayış içinde olması ve hareket etme arzusuyla ilgilidir.

Ya sizin çocuğunuz? Çocuğunuz yalın ayak gezmekten hoşlanıyor mu? Ayakkabılara veda etmek için daha ne bekliyorsunuz? Her çocuk farklıdır, lütfen bizimle kendi deneyimlerinizi paylaşmayı unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.