Vücudum Senin Yuvandı ve Gerektiğinde Yine Yanında Olacak

Vücudum Senin Yuvandı ve Gerektiğinde Yine Yanında Olacak

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2018

Vücudum dokuz ay boyunca senin yuvan, sığınağın ve geçici evin oldu. Ondan sonra ise cildim senin sıcaklığın, sığınağın ve rahatlığındı, her zaman yanında olacağımı söylemenin yoluydu bu.

Ve güzel çocuğum ta ki benden hızlı koşana, artık yanında yürürken elime ihtiyacın kalmayana kadar da böyle olacak.

Kuşkusuz ki, bebeğinin bu kadar yakınlığa ihtiyaç duyduğu günleri özleyen çok fazla anne baba var: Çocuğumuzun fısıldayan nefesi, ağlamaklı hıçkırıkları, minik eliyle parmaklarınızı kavrayarak kucağımıza sokulduğu aylar…

O günler çok geçmeden, biliyoruz, neredeyse bir iç çekiş gibi, gelen ve giden bir esinti gibi, bizi sadece bir anıya bırakıyor. Bununla birlikte, vücudumuz, yakınlığımız, 3 yıldan kısa bir süre sonra çocuğumuz için hala gereklidir, bu süre boyunca uzmanlar bize dış gebelik veya ekstra uterin gelişimin sona erdiğini ve taşınması kadar basit olan şeylerin stratejilerinin gerekli olduğunu söyler.

Bu yüzden Ben Anneyim sitesinde fiziksel sığınağınızı hamileliğin ötesine götürerek kucağımızı ve tenimizi, çocuğumuzun kendini mutlu ve güvenli bir şekilde büyüdüğünü hissettiği bir koruma katmanı hâline getirmekten söz etmek istiyoruz.

Sen Yeter Diyene Kadar Yuvan Olmaya Devam Edeceğim

Çocuklar bilge ve temel ihtiyaçlarının ne olduğunu biliyorlar. Bu nedenle yükümlülüğümüz onları doğru bir şekilde anlamak ve yönetmek. Küçüklüğümüzün 3 veya 4 yaşında olduğunda tutulmak istemez; bazen 5 dakikadan fazla süren şımartıcı an, rahatlık sağlar ve küçük olanı sevdiği ve tazelenmiş hissettirir, tam yoğunlukta oyunlarına dönmelerine izin verir.

Bazen, her zaman biraz daha ağırlaştığımızın farkındayız, bazen onları kollarımızda taşımak için görevlerimizi bir kenara koymak zorundayız.

Ama unutmayın, kollarınızda olmayı istediği o günler çok çabuk biter, o yüzden bu anlardan yararlanmalısınız.

Onu Vücudunuza Bağlayın, Yaşamın İlk Yıllarında Her Yere Yanınızda Götürün

kucakta taşınan bebek

Bebekler çok gelişmemiş bir beyinle doğarlar. Onun sinirsel bağlantıları yetişkinlikte elde edilebileceklerin ancak yüzde 25’ini temsil eder.

Bununla birlikte, ihmal etmememiz gereken bir şey var: yaşamın ilk 3-4 yılında, beyin maksimum potansiyeline sahip ve neredeyse 1.000 trilyonluk sinirsel bağlantılar kuruyor.

Bu aşamadan faydalanmalıyız ve bu nedenle bebeğinizi mümkün olduğu kadar ve makul olduğu kadar taşımaktan daha iyi bir şey yoktur.

Örneğin, çalışan bir anne iseniz ve birkaç saatliğine bebeğinizden ayrılmaktan başka bir seçeneğiniz yoksa, aşağıdakileri yapmaktan çekinmeyin:

  • İşten sonra eve gittiğinizde, bebeğinizi kollarınıza alın ve vücudunuza sarın.
  • Bebeğinizi her yere götürün ve istediği gibi süt emmesini sağlayın.
  • İşe gitmek zorunda kaldığınız zamanlarda küçüğünüz farkında bile olmadan çok fazla acı çekmeyecek. Sizi bekleyebilecek ve çocuğunuzu kucağınıza aldığınız an hamilelik dönemindeki sığınak olma durumunu devam ettirebileceksiniz.

Vücudum senin yuvandı ve ihtiyaç duyduğun her zaman yine kucağıma dönebileceksin

anne ve kızı el ele

Küçüklerimiz 6 ya da 7 yaşındayken, hayatları daha çok kahramanla doludur. Akranlarına, oyun paylaştıkları okul arkadaşlarına ve yeni deneyimlere sahip olacaklar. Dünya gözleri önünde genişler ve bir anda sanki onlar için eskisi kadar önemli değilmişiz gibi görülür.

Ancak asla böyle düşünceleriniz olmasın, çünkü bir anne ya da baba her zaman bir çocuk için gereklidir. Çocuğunuzun kökleri, her zaman kalpten onlara rehberlik edecek, her zaman en iyi dileyen, her zaman en iyisini isteyen ve onları en iyi şekilde sunmak isteyen bir cennet… veya gerekirse bir yıldız.

Bu yüzden, en başından beri, yakınlığınızın ona yuva olmasına, vücudunuzun şekerleme yapabileceği, korkularının dinip göz yaşlarının silineceği küçük bir yuvaya izin vermiş olmanızdan korkmayın.

Çünkü çocuğunuz 10, 12 ve hatta 20 yaşlarına geldiğinde size bir an teşekkür edip sımsıkı sarılacaktır… Sadece onlara “her şeyin yolunda gideceğini” , ”özel” olduklarını hatırlatıp ”çözümsüz sorun yoktur” ve ”daima seni seveceğiz” dediğiniz için.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.