Çocuğunuza Kendisini Özel Hissettirmenin 4 Yolu

Çocuğunuza Kendisini Özel Hissettirmenin 4 Yolu

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2018

Çocuğunuza bir şeyler öğretme ve hayatı boyunca rehberlik edebilme imkanına sahip olmak, ebeveynliğin en muhteşem ve aynı zamanda en tatmin edici sorumluluklarından biridir. Buna rağmen, bazen çocuğunuza kendisini özel hissettirip hissettiremediğiniz konusunda şüpheye düşebilirsiniz.

Biliyoruz ki bir anne olarak onlar için her zaman, her şeyin en iyisini diliyorsunuz. Bu nedenle çocuğunuzun kendisini özel hissetmesi konusunda uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Bu teknikleri uygulayın ve çocuğunuza olan sevginizi ona hissettirerek aranızdaki bağı kuvvetlendirin.

  1. Sürekli göz temasında olun

Çocuğunuzun söylediklerini dinlemenizin, onun neyi ifade etmeye çalıştığını anlamanız için yeterli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aslında, o size bir şeyler anlatırken gözlerinin içine bir anlığına da olsa bakmanız, ona kendisini özel hissettirmenizin yollarından biridir.

Bu davranışınız onlara kendilerini özel hissettirir ve samimi bir ilgi gösterdiğinizi fark etmelerini sağlar. Belki de bu şekilde düşünmezler ama duygusal dünyaları için bu davranış çok önemlidir. Size anlattıkları konu hakkında ilginizi belli edecek birkaç soru sormanız da işe yarar.

annesine eliyle işaret yapan bebek

Yaptıkları ve söyledikleri şeylere dikkat ettiğinizi fark edeceklerdir. Eğer çocuğunuz, meşgul olduğunuz bir zamanda size bir şey anlatmak isterse, ona biraz beklemesini söyleyin ve işinizi en kısa sürede bitirip ona zaman ayırın.

Bu davranış, onlara kendilerini özel hissettirmekle kalmayıp, aynı zamanda aranızdaki iletişimi de geliştirecektir.

Çocuğunuzun yaşı çok küçük olup henüz konuşamadığı zamanlarda göz teması daha da önem kazanır. Onlar kendilerini çeşitli hareketler ve seslerle ifade etmeye çalışacaklardır ve sizin bu sırada onlara olan ilginiz çok önemlidir.

Onlarla oynarken ya da onları beslerken göz teması kurmanın avantajlarını kullanın.

  1. Çocuğunuzla kesintisiz zamanlar geçirin

Çocuğunuza kendisini özel hissettirmenin bir diğer yolu da onunla başka işler yapmadan ya da diğer kişilerle iletişime geçmeden geçireceğiniz bir zaman ayırmaya özen göstermenizdir. Bu zamanın, diğer bütün sorumluluklarınızı görmezden gelecek kadar uzun olmasına ya da bütün gün sürecek kadar uzamasına da gerek yoktur.

Çocuğunuz için sadece ona ayıracağınız ve tamamen ona odaklanacağınız bir zaman dilimi yeterli olacaktır.

Sadece onlara ayıracağınız bu özel zaman için birçok farklı seçeneğiniz var:

  • Uyumadan önce onlara bir hikaye okuyun
  • Her gün, akşam yemeğinden önce onları parkta yürüyüşe götürün
  • İşe gitmeden önce onlarla on dakika oyun oynayın

Biz, seçenekleriniz arasından sadece üç örnek verdik. Siz, beraber yapmaktan hoşlanacağınız herhangi bir aktiviteyi seçebilirsiniz.

Çocuğunuza ayırdığınız bu zaman boyunca cep telefonunuzu ya görmezden gelin ya da tamamen kapatın ve beraber geçirdiğiniz vakte konsantre olun.

  1. Çocuğunuza önemsediği şeyler hakkında sorular sorun

Bir anne olarak düşüncelerinizi zaman zaman çocuğunuzla paylaşıyor ve onunla muhabbet ediyorsunuzdur.

Onların kendilerini sizin için özel ve önemli hissetmelerinin bir diğer yolu, onlara endişelendikleri, ilgilendikleri ve hatta korktukları konularda sorular sormanızdır.

Onlara sadece “Bugün okuldaki günün nasıl geçti?” gibi sorular sorup “İyi” cevabıyla yetinmeyin. Daha derin, kendini ve duygularını daha çok açıklayabileceği soruları tercih edin.

Kafalarına takılan sorular olup olmadığını, kendilerini mutlu hissedip hissetmediklerini ya da canlarını sıkan herhangi bir şey olup olmadığını sorun. Bu tarz yaklaşımlarınız, onları tanımak ve aranızdaki güven ilişkisini sağlamlaştırmak adına harika seçeneklerdir.

kızıyla sohbet eden anne

Ufaklıklarınız, kendi hayatlarına dair her şeyin sizin için bir anlamı olduğunu hissedecekler ve size her konuda sorular sormaktan çekinmeyeceklerdir.

Sizinle paylaştıkları düşünceleri konusunda onları eleştirmekten kaçınmalı ve size olan güvenlerinin devamını sağlamaya çalışmalısınız.

Eğer gerçekten çok hatalı davrandıklarını düşündüğünüz bir konu olur ise, onlara neden hatalı davrandıklarını sakin bir şekilde açıklamalısınız.

  1. Tutku ve isteklerine ilgi gösterin

Her ne kadar çocuklarınızın en sevdikleri oyuncak hayvanlarının size verdikleri mutluluk, onlara verdikleri mutluluk kadar büyük olmasa da, yine de bu oyuncaklarla siz de ilgiliymiş gibi davranın. Bu, çocuğunuzun kendisini sizin gözünüzde özel hissetmesi adına önereceğimiz son ipucudur.

Onların sevdikleri şeylere karşı göstereceğiniz sevginiz, sizin için ne kadar önemli olduklarını anlamalarını sağlayacaktır.

Yeni kumdan kaleleri ya da yeni boyama kitapları üzerine yaptıkları konuşmaları ilgi ve keyifle dinleyin. Onları mutlu etmek ve ebeveynleri tarafından destekleniyor hissini verebilmek için tutkularını ve hobilerini paylaşın.

Çocuğunuzu özel hissettirmek adına paylaştığımız bu dört metodu günlük hayatınıza dahil edin. Bu kolay metotları uygularsanız, çocuğunuzla daha iyi bir iletişime ve karşılıklı anlayışa sahip olacak, çocuğunuzun daha kendine güvenli bir kişi haline geldiğini fark edeceksiniz.

Çocuğunuza kendisini özel hissettirmeyi başarmak için ihtiyacınız olan tek şey, her gün birkaç dakikanızı bu metotlara ayırmaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.