Hamileler için demir bakımından zengin 6 gıda

Hamile kadınlar, hamilelik sırasında demir içeren gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden, hamile kadınlar için demir bakımından zengin bazı gıdaları bu yazımızda listeliyoruz. Not alın ve mutlaka beslenme düzeninize dahil edin!
Hamileler için demir bakımından zengin 6 gıda

Son Güncelleme: 17 Temmuz, 2018

Hamile kadınlara uygun demir bakımından zengin gıdalar, hamilelik döneminde olan kadınlar için gereklidir. Aslında, hamile kadınlar iki kat daha fazla demire ihtiyaç duyar, çünkü vücudun bebek için ürettiği kırmızı kan hücrelerine bir takviye olması açısından gereklidir. Bu hücreler, organlara, dokulara ve fetüse oksijen iletilmesinden sorumludur.

Demir, hamileliğin tamamı boyunca önemli olsa da, özellikle birinci ve üçüncü üç aylık dönemde daha da önemlidir. Bunun sebebi vücudun demir üretememesi ve bu ihtiyacını temel olarak beslenme yoluyla karşılamasıdır.

İki tür demir vardır: hem ve hem olmayan. İlki sadece hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur ve vücut tarafından emilimi daha kolaydır. Öte yandan, hem olmayan demir bitkilerde, demir takviyeli gıdalarda ve takviyelerde bulunur.

Ayrıca, kırmızı et ve balık da iyi demir kaynaklarıdır. Eğer beslenme düzeninizde hayvan proteini yoksa, sebze ve tahıllar yoluyla da demir alabilirsiniz.

Hamilelik sırasında niçin demire ihtiyaç duyarız?

Hamilelik sırasında demire ihtiyaç duymamızın birçok sebebi var: Aşağıda açıklıyoruz:

  • Diğer hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapısındaki protein olan hemoglobinin üretilmesi gerekmektedir.
  • Myoglobin, kolajen ve daha birçok enzimin yapıtaşıdır.
  • Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir.
  • Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarı artar, öyle ki normale göre vücutta yaklaşık %50 daha fazla kan vardır.
  • Bebeğin büyümesi ve plasenta için ek demire ihtiyaç vardır, özellikle ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde.
  • Hamilelik sırasında demir eksikliği erken doğum ve doğumda düşük kilo ile sonuçlanabilir.
mercimek

Hamileler için demir bakımından yüksek 6 gıda

Hamilelik sırasında demir eksikliğinin doğal olarak tedavi edilmesi için, size aşağıdaki gıdaları öneriyoruz:

1. Kuruyemiş

Kuruyemişlerin içeriğinde yüksek oranda hem olmayan demir vardır. Vücuttaki oranı kolayca ve etkili bir şekilde yükseltebilir. Antep fıstığı, kaju fıstığı, çam fıstığı, fındık, fıstık, kızarmış badem ve kayısı çekirdeği piyasada bulabileceğiniz en iyi demir kaynakları arasındadır.

2. Ispanak

Ispanak en besleyici sebzelerden biridir. Hem olmayan demir ve sağlık için gerekli diğer besin ögeleri ile doludurlar. Büyük bir sebze kaynaklı demir kaynağı olarak, ıspanak hem çiğ hem pişmiş olarak oldukça lezzetlidir.

3. Sardalye

Sardalye balığı, yüksek omega-3 ve D vitamini içeriği ile bilinir. Ancak bunun yanı sıra, önemli bir hem demir kaynağıdır.

 “Diğer hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin proteini olan hemoglobinin üretilmesi gereklidir.”

4. Bitter çikolata

Yüksek kaliteli bir bitter çikolata sadece damak zevkinizi tatmin etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuza yüksek oranda hem olmayan demir yükler. Ayrıca, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi diğer besleyici ögeler içerir. Mükemmel ve sağlıklı bir tatlı seçeneğidir!

5. Mercimek

Mercimek, yüksek demir içeriğiyle bilinen yaygın bir sebzedir. Bu tür sebzelerde yüksek oranda hem olmayan demir bulunur.

Yüksek orandaki besin ögesine ek olarak, oldukça ekonomik, çok kullanışlı ve fiziksel ve zihinsel gelişim için temel bir besindir.

hamilelikte demir

6. Spirulina yosunu

Spirulina yosunu, hamile kadınlar için düşünülmesi gereken demir açısından zengin bir gıdadır. Güçlü tadı ve daha da güçlü besin içeriği ile bilinen mavi-yeşil bir algdır.

Hem olmayan demir kaynaklı diğer sebzeler arasında, spirulina yosunu kesinlikle öne çıkmaktadır. Ayrıca, amino asit, protein, B, C, D ve E vitamini bakımından zengindir.

Son olarak, demirin beslenme düzeninize dahil etmek için önemli bir mineral olduğunu unutmayın. Bu yüzden, hamile kadınlar için demir zengini gıdaların, bebeğin gelişen beyni için uygun olduğunu ve kanda yüksek oksijen oranının sağlanmasında etkili olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • He H., Qiao Y, Zhang Z., Wu Z., et al., Dual action of vitamin C in iron supplement therapeutics for iron deficiency anemia: prevention of liver damage induced by iron overload. Food Func, 2018. 9 (10): 5390-5401.
  • Ried K., Fakleer P., Stocks NP., Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.