Hamilelikle İlgili Çok Şaşırtıcı 7 Bilgi

Hamilelikle İlgili Çok Şaşırtıcı 7 Bilgi

Son Güncelleme: 16 Mart, 2018

Her hamilelik farklıdır, ama hepsinin bir ortak noktası vardır. Hayatın normal bir parçası olması dışında, hamilelik çok büyüleyici ve gizemlidir. Bu süreç hakkında bir sürü efsane bilgi vardır ve gerçekle uydurma şeyleri birbirinden ayırmak sizin için zor olabilir.

Çoğu insan hamilelikle ilgili her şeyi bildiğini sansa da, hepimizin yaygın olarak inandığı birçok şey yanlıştır. Hamilelikle ilgili birçok bilgi bizi şaşırtabilir. Bazıları diğerlerinden daha bilindiktir ve her zaman öğrenilecek yeni şeyler vardır.

Hamilelik süreci hakkında sahip olduğumuz bilgiler epey çeşitlidir. Bazıları genel inançlardan ve bazıları da bilimsel araştırmalardan gelir. Neye inanacağınız, tabi ki, size kalmış.

Siz hiç tuhaf bir şey olmadan hamileliğinizi sürdürüyor olabilirsiniz. Ama bu, bu meselenin var olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, bazı kadınlar doğum yapmadan önce süt vermeye başlayabilir. Ayrıca nadiren gerçekleşen, tamamen mümkün ve bilimle açıklanabilir bazı şeyler de vardır.

Bebek Beşiği Hazırlama

Hamilelikle ilgili bu şaşırtıcı gerçeklerin bazıları, diğerlerine göre daha sıra dışı ve tuhaftır. Daha önce hiç duymamış olsanız bile, annedeki stresin çocuğun davranışlarını etkileyebileceği gerçeği gibi, doğru olabileceğini düşündüğünüz bazı şeyler vardır.

Ama öyle şeyler vardır ki, başınıza gelene kadar inanmak çok zordur. O zaman haydi, hamilelikle ilgili çok şaşırtıcı bu yedi gerçeği öğrenelim:

Mutlu Hamile Kadın

Hamilelikle ilgili 7 şaşırtıcı gerçek

  • Aşerme ve bulantı hamilelik sırasında bir kadının koku duyusunun gelişmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar, bu aşamada bir kadının koku duyusunun öncekine göre daha hassas hale geldiğini göstermiştir. Birçok hamile kadın, çok güçlü olmasa bile, özellikle belli kokulardan rahatsızlık duyabilir ya da etkilenebilir.
  • Bir kadının hamile olduğunu anlamanın en belirgin fiziksel özelliği (karnındaki şişkinlik dışında tabi) saçıdır. İşte bir kadının saçlarının en sağlıklı ve parlak olduğu zaman budur. Bu durum hormonal uyarılara bağlıdır. Ne yazık ki, bu doğumdan sonra aniden değişebilir. Her kadın bunu yaşamayacağı gibi, bazı kadınlar hamilelik sırasında saç dökülmesi de yaşayabilir.
  • Bebeğiniz rahimde sabit duruyor gibi görünse de, birçok farklı şey yapıyor olabilir. Örneğin, bebeklerin hıçkırdığına, parmaklarını emdiğine, çevresinde döndüğüne hatta rüya gördüğüne dair kanıtlar vardır. Sizce bebeğiniz rahimdeyken nasıl rüyalar görüyordur?
  • Kadınlar doğum yaptıktan sonra bile kasılmalar yaşayabilir. Anne bebeği tuttuğu zaman ve sonraki birkaç gün içinde aralıklı olarak devam edebilirler. Bu durum, insan vücudundaki bir refleksten kaynaklanmaktadır. Acıyı yaşadığınız bölge hala kasılabilir.
  • Sabah bulantılarınız size bebeğinizin cinsiyeti hakkında ipucu verebilir. Bazı araştırmalar, bebeğin kız olduğu durumlarda, erkek olması durumuna göre daha yoğun bulantılar yaşandığını göstermiştir.
  • Hamilelik sırasında, bir kadının ayakları büyüyebilir. Bu durum, rahim boşluğunun ve vajinal kanalın doğum sırasında genişlemesini sağlayan relaksin hormonunun etkilerinden kaynaklanır. Araştırmalara göre, on kadından en az yedi tanesi bu değişimi yaşamaktadır, çünkü bu hormon aynı zamanda ayaklardaki bağları da etkilemektedir.
  • Bir bebeğin kalbi, gelişen ilk organlarından biridir. İlk birkaç haftadan itibaren, ultrasona girdiğinizde onun kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bu, hamileliğin en anlamlı anlarından biridir ve döllenmeden yaklaşık altı hafta sonra gerçekleşir. Ebeveynler için heyecan verici bir olay olmasının yanı sıra, ceninin kalp atışlarını dinlemek, uzmanların da bebeğin iyi durumda olduğundan emin olmalarını sağlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.