Hamilelikte Uyku Problemi Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Hamilelikte Uyku Problemi Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2019

Kadınların hamilelik sırasında uyumakta zorlanmaları oldukça sık görülen bir durumdur. Uyku problemleri genellikle vücudunuzun büyük değişikliklere uğradığı zamanlarda ortaya çıkar.

Hamileliğinizin 40. haftasında, fiziksel değişiklikler, hormonal değişiklikler, duygusal değişiklikler yaşayacaksınız … Ve bu değişikliklerin çoğu, iyi bir uyku uyumanızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Eğer ihtiyacınız olan uykuyu alamazsanız, bu durum daha fazla yorgunluğa ve enerji eksikliğine yol açacaktır. 

Hamileyseniz ve geceleri sık sık uyanıyorsanız, bu size gecelerin daha uzun olduğu hissiyatını verebilir. Bunun nedeni sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı duymanız ya da sadece uykusuzluk çekmeniz olabilir.

Durum ne olursa olsun, endişelenmenize gerek yok. Bu yazımızda, ihtiyacınız kadar dinlenebilmeniz için takip edebileceğiniz bazı ipuçlarından bahsediyor olacağız.

Hamilelikte iyi bir uyku düzeni için tavsiyeler

Uyuduğunuz odanın tamamen karanlık olmasını sağlayın

Otellerin çoğu, odalarının karanlık olmasını sağlayan kalın perdelere yatırım yapmaktadır. Bu şekilde, konuklar eğer yorgunsa perdeleri kapatarak günün hangi saatinde olursa olsun iyi bir uyku uyuyabilirler.

Siz de gün ışığının odanıza girmesini engelleyecek karartma perdeleri satın alabilirsiniz. Bu perdeler normal perdelere göre daha kalın ve daha ağır özel bir malzemeden yapılmıştır.

Karanlık bir yatak odası daha derin ve huzurlu bir gece uykusuna izin verdiğinden, değerli bir yatırımdır. Ayrıca, odanız için camlara kaliteli bir jaluzi almak da seçenekleriniz arasında olabilir.

Daha düşük bir bütçeniz varsa, pencereye kalın bir battaniye bile asabilirsiniz. Amaç bir servet harcamak değil, dinlenebilmek için odanızı olabildiğince karanlık yapmaktır.

hamile göbeği

Doğru sıcaklığı bulun

Odanız yaz aylarında çok sıcak ya da kış aylarında çok soğuk oluyor olabilir. Hamileyken, yatak odanızı sizin için uygun bir sıcaklıkta tutmanız çok önemlidir. Bu, daha iyi dinlenmenizi ve gece uykunuzun çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Hamilelik, üzerine fazladan sorun eklemeden de oldukça yorucu bir süreçtir! Bu aşamada uğraşmak istediğiniz en son şey, çok sıcak veya çok soğuk bir yatak odasıdır.

Odanızda bir ısıtıcı ya da klima varsa, termostatı sizin için uygun bir sıcaklığa ayarlayın. Battaniye, ısıtıcılar, vantilatör ve açık pencereler de yılın zamanına bağlı olarak iyi seçenekler olabilir.

Ayrıca geceleri çok hareket etmeye, yatakta dönmeye meyilliyseniz rahat ve toplanmayacak pijamaları seçin.

Arka plana dinlendirici bir müzik koyun

Beyaz gürültü makineleri rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olacak harika bir buluştur. Genellikle makul fiyatlara satın alabileceğiniz bu ürünler, diğer rahatsız edici sesleri engellemeye yardımcı olan bir ses yayar.

Ayrıca akıllı telefonunuza beyaz gürültü uygulamalarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu dinlendirici seslerin bebeklerin de daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu unutmayın, bu nedenle bu teknik daha sonra da işinize yarayacaktır.

Yatmadan önce tüm cihazların fişini çekin

Birçok insan uyumadan önce rahatlamanın ne kadar önemli olduğunu unutuyor ve bu detayı görmezden geliyor. Tıpkı yatmadan önce televizyonunuzu kapatmanız gibi, düzgün bir şekilde dinlenebilmek için bedeninizi ve zihninizi de kapatarak gevşetmeniz gerekir.

Bu özellikle hamilelik sırasında oldukça önemlidir. Geceleri, anne adayları gelecek hakkında endişelenebilirler, zihinlerinde kontrol listeleri yaparlar, bu tarz davranışlar uykularının kaçmasına neden olur.

Aklımız bazen öylesine hayat ile ilgili detaylarda boğulmuştur ki, tüm bağlantıyı kesmek zordur. Bu yüzden kasıtlı olarak fişi çekmek gerektiğini kendinize hatırlatmalısınız.

Banyo yapabilir, günlüğünüze yazı yazabilir, kitap okuyabilir ya da sadece gözlerinizi kapatarak olumlu düşünceler düşünmeye kendinizi verebilirsiniz. Tüm bu alışkanlıklar gevşemenize, rahat ve uyumaya hazır bir şekilde yatağa girmenize yardımcı olacaktır.

hamile çift

Size en uygun uyku pozisyonunu bulun

Hamilelik ile uğraşırken bu zor bir iştir – ama imkansız değildir. Sizin için rahat olan ve uykuya dalmanıza izin veren bir pozisyon bulmanız gerekir.

Büyüyen karnınız için en iyi pozisyonlardan biri dizlerinizi karnınıza çekerek sol tarafınızda yatmaktır.

Sol tarafınızda yatmak düzgün bir kan dolaşımı için daha iyidir, inferior vena kava ve karaciğerinizdeki basıncı azaltır.

İhtiyacınız olan desteği almanıza yardımcı olmak için ekstra yastıklar kullanabilirsiniz… Karnınız, boynunuz için, sırtınızın alt kısmında ve bacaklarınızın arasında konumlandırabilirsiniz.

Gün içinde kendinizi rahatlatın

Kendinizi iyi hissettiren rahatlatıcı aktivitelere gün içinde mutlaka zaman ayırın. Hamilelikte gerginlik ve endişe hızla yükselebilir, bu nedenle kendinize dikkat etmeniz önemlidir.

Nefes egzersizi yapmayı, kitap okumayı, rahatlatıcı müzikler dinlemeyi, yürüyüşe çıkmayı, arkadaşlarınızla takılmayı veya eşinizle konuşmayı deneyebilirsiniz. Kendiniz için zaman ayırmayı unutmayın.

Stresi uzakta tutmak, gece ihtiyacınız olan uykuyu almanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.