Hayır, Doğum Sonrası Dönem Her Zaman Toz Pembe Değildir

Hayır, Doğum Sonrası Dönem Her Zaman Toz Pembe Değildir

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2018

Doğum sonrası dönem her zaman toz pembe değildir. Bu aşamada annelerin çok fazla enerjisi kalmaz. Çok fazla korkuları vardır. Uykusuzluk bitap düşmelerine neden olur ve bebeklerinin ihtiyaçları hiç bitmez.

Hayatta ”lohusalık” kadar karmaşık ve nazik çok az zaman vardır. Pek çok annenin hiç hazırlıklı olmadığı bir dönemdir.

Kuşkusuz, karmaşık ve acı dolu bir lohusalık dönemi geçirdiyseniz, etrafınızdaki birçok insan size kendinize fazla yüklenmemenizi ve annelikle birlikte gelen tatlı anlardan keyif almanızı söylemektedir.

Bu tür ifadeler kuşkusuz akrabalarımızın birçoğunun taşıdığı küçük korkuyu, yani doğum sonrası depresyona gireceğimiz korkusunu gizlemektedir.

Bununla birlikte, herkesin bilmediği bir şey, postpartum depresyon olarak tanımlanabilen durumdan önce birçok farklı derece ve çeşitli nüanslar olmasıdır. İyi bilinen bir başka durum da “Doğum Üzüntüsü” olarak adlandırılır.

Bugün Ben Anneyim olarak bu konu hakkında konuşacağız.

Doğum sonrası dönem toz pembe değil: “Süt mavisi”

emziren anne çizimi

Bir annenin doğumdan sonra eve geldiğinde yaşadığı bir şey varsa o da “mutlu hissetme, gücünün% 100’üne sahip olma ve aynı zamanda hayatının en güzel evresini yaşadığının farkında olma zorunluluğu”dur.

Şüphesiz, o evreyi yaşamaktadır ya da “yaşayacaktır”. Ancak bu genellikle birkaç ay sürer: Vücudunun yeni duruma alıştığı ve hormonlarının dengelenmeye çalıştığı dönemdir bu. Tüm bu korkular, acılar, belirsizlikler ve endişeler bir araya getirildiğinde, annelik rolü konusunda kendini rahat hissetmeye başlayacaktır.

Bunlar kuşkusuz çevremizdeki insanlardan daha fazla yardıma muhtaç olduğu anlardır. Eşiniz, günlük faaliyetlerinizde sizi tamamlayan vazgeçilmez yarınız olmaktan çekinmemelidir. Buna ek olarak, bu, büyükannelerin ve deneyime sahip diğer annelerin yardım ve tavsiyelerinin kullanışlı olduğu bir zamandır.

Biraz üzüntü duyuyorsunuz, bu çok normal: ”Doğum hüznü” ile yaşıyorsunuz.

Annelerin % 80’i doğum sonrası dönemde tanımlayamadığı bir üzüntü hissini yaşıyor. Çoğu insanın düşündüğünün aksine bu normaldir.

Doğum üzüntüsü” denen bu psikolojik fenomen, lohusalık hüznü olarak da bilinir. Bu isim, yeni annelerin yaşadığı ve yaygın olarak aşağıdaki nedenlerden kaynaklanan bir gerçeği içerir:

 • Vücutta hormonal değişiklikler
 • Yeni sorumluluklar
 • Yeni bir annenin yeni yükümlülükleri nedeniyle kolayca iyileşemediği doğum sonrası fiziksel tükenme
 • Kişisel yeniden biçimlendirme: İster ilk defa anne olalım, isterse bunu daha önce yaşamış olalım, daha birçok sorumluluk ve zorluklar üstlenilmelidir.

“Doğum hüznü” nün doğum sonu depresyonu olmadığı unutulmamalıdır. 2 hafta boyunca kendini açıklanamaz şekilde hüzün dolu bir okyanusa batırmak gibidir. Sinirli, gözyaşları ve ıstırap dolu bir sisle çevrelendiğimizi hissettiğimiz 10 ila 15 gün.

Bununla birlikte, daha ziyade dakik bir süreçtir. İki hafta sonra “doğum hüznü”, üzüntülü melodisiyle birlikte ortadan kaybolur. Bu, bizi yeni nüanslar ve motivasyonla dolduran daha yoğun ve heyecan verici bir müziğe yol verir. (bu, yorgunluk hâlâ mevcut olmasına rağmen oluşur).

“Doğum üzüntüsü” “Doğum sonrası depresyon” dan nasıl ayırt edilebilir?

depresif kadın

Doğum sonrası depresyon

 • Doğum sonrası depresyon ciddi bir psikolojik bozukluktur.
 • Doğumdan sonraki ilk yıl boyunca beklenmedik şekilde başlayabilir.
 • Genellikle 10 ile 15 ay arasında sürer.
 • Anne kendine ya da bebeğe bakamaz, tamamen bunalmış hisseder.
 • Kadınların yaklaşık% 10’u bu durumdan muzdariptir.
 • Bazen, çiftin sahip olduğu duygusal problemlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, işsizlik ya da ileride ortaya çıkan yeni güçlükle yüzleşecek kadar desteklenmemiş hissetmek de bu duruma neden olabilir.
 • Doğum sonrası depresyon, ilaç ve terapi yardımıyla aşılabilir.

“Doğum hüznü”

 • Doğumdan hemen sonra ortaya çıkar.
 • Bu, yaklaşık 15 gün veya daha fazla süren üzüntü ve sinirlilik hissidir.
 • Farmakolojik veya psikolojik desteğe gerek yoktur. “Doğum hüznü” vakalarında eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızla konuşmanız tedavi edici olur. Geçici üzüntü bulutu kısa bir süre sonra kendiliğinden dağılır.

Sonuç olarak, bu makalede gördüğünüz gibi, doğumdan sonra duygusal olarak depresif hissetmek normal olabilir. Bazen toplum, yeni doğum yapmış her kadının, çok mutlu ve enerji dolu olması gerektiği düşüncesiyle, yeni anneler için çok fazla gereksiz baskı yaratır.

Tüm annelerin ihtiyacı olan şey, çevrelerindeki insanlardan, ayrıca zaman ve huzurdan destek almaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Evans, M., Vicuña, M., & Marín, R. (2003). Depresión postparto realidad en el sistema público de atención de salud. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 68(6), 491-494.
 • Hasbún Hernández, J., Risco Neira, L., Jadresic Marinovic, E., Galleguillo U, T., González A, M., & Garay S, J. (1999). Depresión postparto: prevalencia y factores de riesgo. In Rev. chil. obstet. ginecol.
 • Medina, E. (2013). Diferencias entre la depresión postparto, la psicosis postparto y la tristeza postparto. Perinatología y Reproductiva Humana.
 • Mendoza, C., & Saldivia, S. (2015). Actualización en depresión postparto: el desafío permanente de optimizar su detección y abordaje. Revista médica de Chile, 143(7), 887-894. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0034-98872015000700010&script=sci_arttext
 • Miranda Moreno, M. D., Bonilla García, A. M., & Rodríguez Villar, V. (2015). Depresión Postparto. Trances.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.