Köpek Isırması: Saldırıya Uğrandığında Ne Yapılmalı?

Köpekler tehdit altında hissettiklerinde ya da korktuklarında bir savunma yöntemi olarak saldırabilirler. Peki köpek ısırması durumunda ne yapılmalıdır?
Köpek Isırması: Saldırıya Uğrandığında Ne Yapılmalı?

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2021

Tüm evcil hayvanların arkadaş canlısı ve savunmasız olduğu pek de gerçekçi bir düşünce değildir. Pek öyle görünmese de köpek ısırması sık sık yaşanılan saldırılardan biridir. Köpek ısırması durumunda da çabucak ne yapmamız gerektiğini bilmemiz son derece önemlidir.

Isırık hafif ya da ciddi olabilir, bu hasarın şiddetine göre değişiklik gösterir. Durum hafif bir yara ile atlatılabileceği gibi ciddi bir kanamaya da neden olabilir.

Bu tatsız deneyimde ilk yapmamız gereken şey sakin kalmak ve ısırığın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilmek için yaralanan bölgeyi temizlemektir.

Köpek Isırması Durumunda Ne Yapmalısınız?

Eğer ailenizden birini köpek ısırmışsa hemen müdahale için aşağıdaki önerilere uymanız gerekir:

Yaralanan bölgeyi bol suyla temizleyin. Isırığı ne kadar iyi görebilirseniz işin ciddiyetini de o kadar iyi kavrayabilirsiniz. Hafif bir yaraysa, antibakteriyel bir sabunla yıkamalı ve enfeksiyona neden olabilecek tüm mikroplardan arındırmalısınız.

Yarayı steril bir gazlı bezle temizleyip dezenfektan sürmelisiniz.

Dezenfekte işlemi sonrası kanamayı durdurmak için yarayı gazlı bezle örtmeli ve hafif bir baskı uygulamak için bandajla sarmalısınız. Mümkünse kanamayı yavaşlatmak için yaralanan bölgeyi havaya kaldırmalısınız.

Dikiş ve Gerekli Aşılar

Köpek ısırması durumunda genelde dikiş gerekmez. Fakat ısırık derinse bir doktorun ya da hemşirenin müdahale edip yaranın ciddiyetini değerlendirmesi gerekir.

Ayrıca, köpekten herhangi bir hastalığın bulaşmaması için tetanos ya da kuduz aşısı olmak da gerekebilir.

Köpekte kuduz şüphesi varsa ya da köpeğin sağlık durumu bilinmiyorsa doktorlar enfeksiyonun önlenmesi için tedavi önerebilirler. Bu tedavide antibiyotik de kullanılacaktır.

Köpeğinin elini tutan çocuk

Köpek Isırması Sonrasında Alınması Gereken Diğer Önlemler

Tıbbi müdahale sonrası daha ciddi sorunların ortaya çıkmaması için durumun takip edilmesi gerekir. Öncelikle, köpeğin sahibiyle konuşmalı ve varsa aşı çizelgesini istemelisiniz.

Köpeğin vahşi hareket etmesinin nedeni güvensizlik ya da havai fişek, motor sesi veya bu gibi dış etmenler de olabilir. Köpeğin sahibi belliyse ve gerekli aşıları yapıldıysa takibe gerek olmayacaktır.

Fakat köpeğin agresif davranışlarının bir dayanağı yoksa, bu konuyla ilgili polise başvurulabilir.

Saldıran köpek terk edilmişse ya da sokak köpeğiyse, köpeğin kuduz olup olmadığının belirlenmesi ve gelecekteki olası saldırıların önlenmesi için belediye ekiplerine haber verilmesi gerekir.

“Düzgün eğitildiklerinde insanlar köpeklerin en iyi arkadaşı olabilirler.”

-Corey Ford-

Köpek Isırması Nasıl Önlenir?

Bunu önlemenin en iyi yolu köpeklere, özellikle de sokak köpeklerine ya da tanımadığınız köpeklere yaklaşmamanızdır. Eğer tasmasız dolaşıyorlarsa onları rahatsız etmemeye dikkat etmelisiniz.

Arkadaşlarınızı ya da ailenizi ziyarete gittiğinizde köpeğin alanına saygılı davranın. Ayrıca şunlara da dikkat etmenizi öneririz:

Zararsız ya da arkadaş canlısı görünseler de sokaklardaki köpekleri beslerken dikkatli olun.

Yabancı bir köpekle karşılaştığınızda panik yapmayın, korkuyu algılayabilirler. Çığlık atar ya da kaçarsanız köpek bunu bir tehdit olarak algılayarak size saldırabilir.

Çocukları köpeklerle baş başa bırakmayın, özellikle bir sokak köpeği söz konusuysa daha da dikkatli olun.

Çocuğunuza köpekleri kızdırmaması gerektiğini öğretin. Onları yemek yerken, dinlenirken ya da yavrularıyla ilgilenirken rahatsız etmemelidirler. Bu köpekler için oldukça ciddi bir tehdittir, hayatta kalma ve kendilerini koruma iç güdüsüyle savunmaya geçebilirler. Köpeklerin bağlı ya da tasmalı olması onları daha agresif yapabilir, bundan ötürü bu gibi köpeklerden de uzak durun.

Köpek ısırması ile ilgili neler yapılmalıdır

Son Öneriler

Sorumlu bir evcil hayvan sahibi köpeğinin aşılarını günü gününe yaptırır. Veterinerler aşıların her yıl düzenli olarak yaptırılması gerektiğini belirtmektedir.

Evcil hayvan sahipleri köpeklerinin kamusal alanda başıboş dolaşmasına izin vermemelidir. Türü ne olursa olsun düzgün davranılan köpeklerde saldırgan davranışlar görülmez. Köpekler yalnızca sahipleri onlara kötü davrandığında birer tehdit unsuru haline gelirler.

Köpeklerin ağzında sayısız bakteri bulunmaktadır. Bundan ötürü, köpek ısırması sonrası hafif enfeksiyon meydana gelebilir.

Köpeğin saldırısına uğramamak için bahsettiğimiz önerilere uymanız son derece önemlidir. Fakat saldırıya uğradığınız durumda da nasıl ilkyardım uygulamanız gerektiğini bilmeniz şarttır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.