Yeni Doğan Bebek Ziyareti İçin İpuçları

Yeni Doğan Bebek Ziyareti İçin İpuçları

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2018

Konu yeni doğan bir bebeği ziyaret etmek olunca, aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, sizin onun annesi, babası ya da yakın akrabası olmadığınızdır. Onun yanında aynı bir yabancının etrafındayken nasıl davranacaksanız öyle davranmalısınız: nazik fakat çekingen. Okumaya devam edin, daha fazla açıklayacağız.

Siz: mikroskop taşıyıcı

Bir yeni doğan bebeği ziyaret ettiğiniz zaman, kendinizi dışarıdan, sokaktan gelmiş biri olarak görmelisiniz ve bu yüzden de yanında bir dizi patojen getiren biri olarak görmelisiniz.

Dışarının, çocuğun bağışıklık sistemine saldırabilecek yani kendini korumak için ihtiyaç duyduğu defansı azaltacak, her çeşit mikroorganizmayla dolu olduğunu bilmelisiniz.

Anne sütü, çocuğa sadece besin vermez, aynı zamanda antikor da verir. İşte bu sayede yenidoğanlar kendilerini, belirli saldırılara karşı koruyabilir. Öte yandan, anne sütü tek başına her zaman yeterli değildir.

anne sütü

Anne sütü, bir gıdadan çok daha fazlasıdır. Fiziksel ilginin bir şeklidir, yalnızlığa karşı bir bağdır, hüzne karşı bir rahatlatıcıdır, dünyayı keşfederken bir güvenliktir ve acı için bir anestezidir.

-Julio Basulto-

Hayatın ilk günlerinde çocuk, mümkün olduğu kadar hijyenik ve patojensiz bir çevreye ihtiyaç duyar ki hasta olmasın.

Bir yeni doğan bebeği ziyaret ederken, ona gülümseyin, onunla konuşun, ona işaretler yapın… fakat onu tutmaktan, öpmekten ve çok sık kucağınıza almaktan kaçının.

Bileklerine ya da kıyafetlerine dokunmayın. Eğer onu seviyorsanız, ona iyi bakın.

Öte yandan, eğer bu tavsiyeyi görmezden gelmeye karar verirseniz, en azından aşağıda yazanlara itibar edin:

 • Ellerinizi, dirseğe kadar kollarınızı, yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın.
 • Yoğun kokulu parfüm ve deodorant kullanmayın.
 • Eğer sigara içiyorsanız, hemen ardından bebeğe yaklaşmaktan kaçının. En az 15 dakika bekleyin.

Yeni doğan bir bebeği ziyaret etmek için diğer ipuçları

Bebeği kucağınıza almaktan kaçınmaya ek olarak, yeni doğan bir bebeği ziyaret ederken aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler de vardır. Onlarla birlikteyken, şunları yapmanızı öneririz:

Uygunsuz davranmayın

Yeni doğan bebeklerin ebeveynleri ve aile için bazı özel anlar gibi, saygı duyulması gereken çok önemli zaman dilimleri vardır. Bu, o evde yaşayan herkesin uyku düzeni, bebeğin banyo saati ve emzirme saati gibi şeyleri kapsar.

Bu sebeple, eğer gündüz gitmeye karar verirseniz, oraya çok erken varmaktan kaçının ve eğer gece giderseniz, ziyaretinizi geç saatlere kadar uzatmayın.

Fakat öğlen vakti de karmaşık olabilir çünkü aile, öğle yemeği yiyecek olabilir, anne çocuğunu emzirecek olabilir ve herkes (özellikle de bebek) uyuyacak olabilir… aslında, çoğu ebeveyn, uykusuz geçen bir gecenin ardından böyle bir uyku planı oturtur.

Aynı şey her emzirme ya da biberonla besleme anında ya da ailenin, günlük ev işlerini yerine getirmesi için de geçerlidir. Kısacası: Zi yaretinizi önceden duyurun ve yeni doğan bebeği ziyaret etmek için ne zamanın en uygun olduğunu sorun.

En iyi tutumunuzu sergileyin

yenidoğan

Kendinizi bir yeni doğan bebeği ve onun ailesini ziyaret ederken bulduğunuz zaman, en iyi tutumunuzu sergileyin:

 • Ellerinizi yıkayın ve temiz kıyafetlerle gidin.
 • 20 dakikadan daha uzun süre kalmayın.
 • Yüksek sesle konuşmaktan kaçının.
 • Eğer bebek uyuyorsa, onu görmek için ısrar etmeyin. Unutmayın ki dinlenmek çok mühimdir. Aynı zamanda bebeklerinin odasına başka insanların girmesinden rahatsız olan ebeveynler de olabilir.
 • Grip ya da bunun gibi bulaşıcı bir hastalığınız varsa bebekle asla görüşmeyin. Eğer bebekle kültürünüz bunu gerektirdiği için ya da aile geleneğinden dolayı görüşmek zorundaysanız, ebeveynlerden telefonla özür dileyin ve ziyaretinizi başka bir zamana erteleyin.
 • İşe yaramaya çalışmayın ve yeni doğan bebekle ilgili işler için yardım teklif etmeyin, kıyafetlerini katlamayı ve dolaba koymayı bile. Ebeveynlerin sizden yardım rica etmesini bekleyin. Her halükarda, eğer kibar olmak istiyorsanız, yeri süpürmek ya da bulaşıkları yıkamak gibi diğer ev işleri için yardımcı olmak daha iyidir.
 • Düşüncenizi söylemekten kaçının, sadece eğer sorulursa söyleyin ve kesinlikle yeni doğan bebek ya da anne ile ilgili herhangi bir konuda eleştiri yapmayın.
 • Kendi başınıza ya da biriyle birlikte ziyaret edin. Yeni doğan bebeğin evine acele bir şekilde gitmeyin. Çevrenizdeki, ziyarete gideceğini bildiğiniz diğer arkadaş ve aileler ile sıraya girin ve gideceğiniz zamanları bölüşün.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.