Çocukların Okuldan Sonra Yiyebilecekleri En İyi 5 Atıştırmalık

Çocukların Okuldan Sonra Yiyebilecekleri En İyi 5 Atıştırmalık

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2018

Çocuklarımızın karınları zil çalarak okuldan döndüklerinde ihtiyaçları olan şey lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ufaklıklarımızın akşamüstü yiyebilecekleri en iyi beş atıştırmalığı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Abur cubur yiyecekler, aç çocuklar ve zaman darlığı çeken ebeveynler göz önüne alındığında bazen önüne geçilemez bir ihtiyaç olabiliyorlar. Ama aslına bakarsanız çocukların sevdiği birçok sağlıklı atıştırmalık seçeneğimiz var.

Sağlıklı atıştırmalıkların önemini lütfen küçümsemeyin. Sağlıklı beslenme çocuğunuzun büyümesinde çok önemli bir rol oynar. Doğru seçilmiş bir atıştırmalık çocuğunuzun ev ödevi ve oyunlar ile dolu olan akşamüzeri için yeterli enerjiyi almasını sağlar.

Okulda geçirilen uzun bir gün hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorucu olabilir. Akşamüzeri birazcık atıştırmak çocukların akşam yemeğine kadar enerjilerini korumaları için iyi bir yoldur.

Çocukların bir şeyler atıştırması neden önemlidir?

 • Büyüme: Çocuklarınız büyüyorlar ve gelişiyorlar. Onların bu yolda enerjiye ve doğru beslenmeye ihtiyaçları var.
 • Sindirim sistemi: Çocukların vücutları uzun süre yemeden durduğunda doğru çalışamaz. Çocukların sık sık ve küçük porsiyonlarda yemek yemeleri gerekir.
 • Kilo kontrolü: Sık aralıklar ile yemek yiyen çocuklar akşam yemeği zamanı geldiğinde çok aç olmayacakları için o saatte tıka basa yemezler. Bu nedenle doğru seçilmiş atıştırmalıklar çocuğunuzun sağlıklı bir kiloda kalmasına yardımcı olurlar.
 • Enerji: Çocuklar hem zihinsel hem de fiziksel anlamda son derece hareketli varlıklardır. Okulda tüm zamanlarını etrafta koşuşturarak ve beyinlerini çalıştırarak geçirirler. Bu yoğun rutinlerini devam ettirebilmeleri için pillerinin sürekli şarj edilmesi gerekmektedir.
yoğurt yiyen çocuk

Çocuklar için atıştırmalık kuralları

 1. Günün hangi zaman aralığında olduğunuzu sürekli kontrol edin. Okulda da atıştırmalık bir şeyler yiyorsalar bu atıştırmalıkları teneffüslerde yiyor olmalılar. Akşamüzeri okuldan dönünce yedikleri atıştırmalığı öğlen yedikleri yemeği hazmettiklerinden emin olmadan vermeyin. Yine aynı şekilde atıştırmalıklar akşam yemeği saatine yakın bir zamanda da verilmemelidirler.
 2. Atıştırmalığın miktarına dikkat edin. Atıştırmalığın bir sonraki öğüne kadar idare etmelerini sağlaması gereken bir yiyecek olduğunu unutmayın. Aşırı tüketilen atıştırmalıklar çocukların akşam yemeği saatinde hala tok olmalarına neden olacakları için onların beslenme dengesini bozarlar.
 3. Saf şeker, yapay renklendirici ve koruyucu madde içeren yiyeceklerden uzak durun. Bir atıştırmalık ne kadar güvenilir gözükür ise gözüksün ya da size ne kadar hızlı bir çözüm sunuyor ise sunsun her zaman ürünün içeriğini okuyun. Ürün içeriklerinde çocukların her gün yememesi gereken çeşitli maddeler bulunabilir.
 4. Seçtiğiniz atıştırmalığın hangi yiyecek grubuna girdiğini kontrol edin. Her atıştırmalığın karbonhidrat, meyve ya da süt ürünü içermesi gerektiğini söylemiyoruz ama atıştırmalıkların çocuğun günlük beslenme dengesine katkı sağlaması ya da uyum göstermesi gerekir.
 5. Çocuklarınıza su içirmeyi unutmayın! Onların bol sıvı aldıklarından emin olun.

Çocuklar için en iyi 5 atıştırmalık

Aşağıda sunduğumuz atıştırmalık seçenekleri sizler için iyi bir başlangıç noktası olacaklardır. Yenilikler yapmaktan korkmayın ve hayal gücünüzü kullanın.

Mesela atıştırmalık konusunda neden çocuğunuzun da fikrini almayasınız ki? Beraber, hem yeni ve sağlıklı hem de lezzetli bir yiyecek yaratabilirsiniz.

 • Sandviçler: Klasik atıştırmalıklardır. Çocuğunuz için bir sandviç hazırlarken dikkat etmeniz gereken şey, bu sandviçin çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak içerik ve boyutta olmasıdır. Bol miktarda protein içeren jambon gibi soğuk etler sandviçler için iyi seçeneklerdir. Çikolata ve muzlu tatlı sandviç tariflerini de deneyebilirsiniz. Bu tarz bir sandviç hem çocuğunuza ihtiyacı olan enerjiyi verir hem de tadı çok hoşuna gider.
sağlıklı atıştırmalık yiyen çocuklar
 • Buzlu meyveler: Meyveleri ezip püre kıvamına getirdikten sonra derin dondurucuya koyarak sağlıklı bir dondurma üretebilirsiniz. Bu tarz bir atıştırmalık son derece sağlıklı olacağı gibi aynı zamanda da hazırlaması kolay bir seçenek olacaktır. Yaz sıcaklarında evinizin vazgeçilmezi olabilirler.
 • Yoğurt: Yoğurtlar zengin kalsiyum ve protein içerikleri ile çocuklarınız için kusursuz bir yiyecektirler. Yoğurda meyve, tahıl, fındık ya da ceviz gibi diğer sağlıklı besinleri de karıştırıp deneyebilirsiniz. Yoğurt seçerken mümkün olduğunca doğal yoğurtları tercih edin ya da en azından içerdikleri şeker miktarını kontrol edin.
 • Smoothie’ler (sıvı meyve püresi): Sezonluk meyveler ile çocuklarınızın bayılacağı smoothie’ler hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız smoothie’lere süt karıştırıp bu atıştırmalığı daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Atıştırmalığınıza tohum ya da tuzsuz fındık gibi ürünler ekleyerek üç farklı yiyecek grubunu tek bir öğün haline getirmek de elinizdedir.
 • Ev yapımı bir dilim kek ile yanında da bir bardak süt: Evde yapılmış kekin en iyi kek olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Kendi yaptığınız kekin içeriği hakkında şüpheye düşmezsiniz ve istediğiniz kadar sağlıklı ürün kullanabilirsiniz. Sizin hazırlayacağınız kek çocuğunuz için mükemmel bir akşamüzeri atıştırmalığı olur. Hem hazır o kadar özenip hazırladığınız kek elinizin altındayken belki bir dilim de size düşer?

Her gün sağlıklı bir atıştırmalık hazırlamaya vaktiniz olmayabilir, bunun için endişelenmeyin. Zaman zaman üretilmiş hazır atıştırmalıkları da kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin ana kuralı dengedir: Hazırladığınız programdaki ufak tefek sapmalar ana programı bozmadığı müddetçe sorun değildirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.