Dağınık Bir Evden Kaçınmak İçin Zaman Yönetimi Tüyoları

Dağınık Bir Evden Kaçınmak İçin Zaman Yönetimi Tüyoları

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2018

Öncelikle, uzmanlarca paylaşılmış etkili zaman yönetimi ipuçlarına bir göz atalım. Hayatınızı biraz daha kolaylaştırmanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

Bazen gün o kadar hızlı geçer ki o gün içerisinde neler yaptığınızı hatırlayamazsınız. Ve bu durum dağınık bir evde yarım bırakılmış işlerle doğrudan alakalı olabilir.

Bu durum, evde çocuk varken ev işleri ikiye katlandığından dolayı anneler için özellikle önemlidir.

Eğer, siz de günün bir anda nasıl bittiğini anlamakta zorluk çeken çok sayıdaki insandan biriyseniz, sizi anladığımızı söylemek istiyoruz.

Etkili zaman yönetimi

Zamansızlık bir sebep ya da bahane olmamalı, çünkü hepimizin bir gün içerisinde kullanabileceği, aynı yirmi dört saati var.

Evi temizlemek için vakit kalmaması neden bu kadar yaygın?

Günün sonunda, günü iyi değerlendirdiğimizi söyleyebilmemiz için yapmamız gereken ilk şey, zamanımızı uygun bir şekilde yönetmek.

Zamanımızı boşa harcadığımızı hissederken yalnız olmadığımızı bilmek güzeldir. Yine de, etkin zaman yönetimi becerileri, özellikle verimliliğini arttırmak isteyen anneler için son derece yararlıdır.

Zaman yönetiminin baş düşmanı bitirmemiz gereken iş sayısıdır, ki bu işler her zaman değerli vaktimizin hızla sona ermesine sebep olurlar.

Diğer düşman ise ev içerisindeki dağınıklıktır. Vakit darlığımızı haklı çıkarsalar da sıklıkla diğer işlerimizi hızlı bir şekilde bitirmemize engel olur.

Mesela, eğer yemek pişireceksek ve mutfak dolapları dağınıksa, yemek pişirme işimize başlamadan önce dağınıklığı toparlayarak vakit kaybederiz.

Üşengeçlik ve yorgunluk da günlük ev işlerimizi yapmamızı engelleyen iki önemli unsurdur. Ama üşengeçliğin bizi engellemesine izin verirsek ya da suçu yorgunluğa atarsak, evimizin dağınıklığıyla ilgili her zaman sığındığımız bir özür yaratmış oluruz.

“Gerçekten bize ait olan tek şey zamandır. Hiçbir şeyi olmayan biri bile, en azından diğer herkesle aynı zaman dilimine sahiptir”
-Baltasar Gracián-
saatine şaşkın bir şekilde bakan gözlüklü kadın

Günüm ne çabuk geçti?

Her günümüz, çoğu saatini nasıl harcadığımızın farkında bile olamasak da, 24 saatten oluşuyor. (hatta boşa harcadığımız zamanın uyurken geçirdiğimiz saatlerden fazla olması bile mümkün)

Ev işleriyle meşgul olduğumuz bir günü boşa geçirdiğimizi söylüyor muyuz?

Hayır. İşlerimizi bitirmekle meşgulken, saatler çok daha hızlı geçiyor ama aynı zamanda verimliliğimiz artıyor. Sadece bitirmeyi planladığımız işlerimiz bitmediğinde günümüzün boşa geçtiğini söylüyoruz.

Günümüz, etrafımızdaki kişilerin, bazen bizim günlük işlerimizden daha karmaşık ya da zor olan isteklerine cevap verdiğimizde de daha hızlı geçiyor. Hatta bazı zamanlarda birileri ya da bir şeyler bazı işler için planladığımızdan daha fazla vakit harcamamıza sebep oluyor.

Öte yandan, hızlı bir şekilde yapılacaklar listemize dönmek her zaman bizim sorumluluğumuzda.

Gün içi planlamamızdaki aksaklıklar ve gecikmeler için başkasını, özellikle de çocuğumuzu suçlayamayız. Dağınık bir ev, çocuğumuzun bize vereceği mutluluk karşılığında ödenebilecek en düşük bedeldir.

evin dağınıklığını toplayan anne

Ama bu durum sizin için fazla stresliyse, evdeki dağınıklığı en azından hafifletmek için şu ipuçlarını dikkate almanızı öneririz:

  1. Sakin ve sabırlı olun.
  2. Günlük işlerinizi öncelik sırasına göre düzenleyin (neyin gerçekten önemli olduğu üzerine düşünün.)
  3. Evdeki her şeyin kendine özel, sabit ve ulaşılabilir bir yeri olduğundan emin olun.
  4. Aile üyeleri arasında görev dağılımı yapın.(çocuğunuz kendi dağınıklığını toparlamada size yardımcı olmalı.)
  5. Görevleri dengeli dağıtın ki kontrol sizde olsun, onlar sizi kontrol etmesin.
  6. Fiziksel ve ruhsal değişikliklere karşı dikkati elden bırakmayın, bu sayede yorgunluğun sizi etkilemesine izin vermemiş olursunuz.
  7. Günün ilk saatlerini sizi yormayacak en kolay işlere ayırın. (devamındaki işleri yine önem sırasına göre düzenlemeyi unutmayın.)
  8. Ev işleri için yaptığınız programın sizin özelliklerinize uygun olmasına dikkat edin, böylece hatalı bir planın uygulayıcısı durumuna düşmemiş olacaksınız.
  9. Evdeki genel dağınıklıktan etkilenmemiş, kafanızı dinleyebileceğiniz bir yer veya alan belirleyin. Bu alan, arada nefes almanız ve motivasyonunuzu arttırmanız için size yardımcı olacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.